Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Restrictionare apeluri din strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Salutare,
De ce ceva timp (aproximativ 3 luni) tot primesc apeluri cu nr straine de ex +257990 si apoi difera ultimele cifre. Ca telefon folosesc un Nokia cu windows phone si am putut bloca cateva zeci de numere, insa tot sosesc alte apeluri zilnic cu diferite numere. Am inteles ca ar fi ceva frauda cu aceste numere. Odata chiar am sunat inapoi ca nu stiam de ce tot suna si nici nu a sunat, s-a inchis apelul practic.
Am vorbit cu un consultatnt de la telekom si a zis ca da, sunt apeluri de frauda si i-am spus numerele.
Intrebarea este, cum pot sa blochez apelurile din afara tarii? nu am rude, prieteni in afara prea multi, iar ei stiu si celalalt numar al meu de serviciu.
Daca voi dezactiva roaming-ul si apelurile internationale ma ajuta sau este degeaba?
Voi putea la un magazin partener sa restrictionez apelurile?
Cum pot scapa de aceste apeluri stresante?

Multumesc

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Roaming-ul te ajuta pe tine ca sa vorbesti cand esti pelcat din tara.
Apelruile internationale te ajuta daca TU vrei sa suni la un nr din afara tarii.

Deci oprirea lor nu impiedica primirea unor astfel de numere.

Nu stiu ce aplicatii sunt pe Windwos Phone, dar pe android exista aplicatii care permit blocarea apelurilor care incep cu anumite numere - de ex internationale.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu in ultimele 3 zile am primit 2 apeluri din Angola ???? Cel putin asa le identifica telefonul meu. Prima data a sunat de 3 ori, nu am apucat sa scot telefonul din buzunar, a doua oara a sunat f scurt, s-a intrerupt. Acum l-am blocat, sunt curios ce urmeaza. Nu am avut curiozitatea sa sun inapoi, de fapt pe moment mi-a trecut prin cap sa o fac dar am renuntat.

Edited by altuser09, 23 October 2017 - 12:58.


#4
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008

 gabriel1989, on 23 octombrie 2017 - 12:47, said:

Salutare,
De ce ceva timp (aproximativ 3 luni) tot primesc apeluri cu nr straine de ex +257990 si apoi difera ultimele cifre. Ca telefon folosesc un Nokia cu windows phone si am putut bloca cateva zeci de numere, insa tot sosesc alte apeluri zilnic cu diferite numere. Am inteles ca ar fi ceva frauda cu aceste numere. Odata chiar am sunat inapoi ca nu stiam de ce tot suna si nici nu a sunat, s-a inchis apelul practic.
Am vorbit cu un consultatnt de la telekom si a zis ca da, sunt apeluri de frauda si i-am spus numerele.
Intrebarea este, cum pot sa blochez apelurile din afara tarii? nu am rude, prieteni in afara prea multi, iar ei stiu si celalalt numar al meu de serviciu.
Daca voi dezactiva roaming-ul si apelurile internationale ma ajuta sau este degeaba?
Voi putea la un magazin partener sa restrictionez apelurile?
Cum pot scapa de aceste apeluri stresante?

Multumesc
Exista în meniul telefonului restricționare de apeluri, call barring.. Se poate restricționare și cu cod:
*351*0000# apel
0000 e parola inițială dacă mai e disponibil serviciul la rețea.

#5
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012

 eiffel, on 23 octombrie 2017 - 12:52, said:

Roaming-ul te ajuta pe tine ca sa vorbesti cand esti pelcat din tara.
Apelruile internationale te ajuta daca TU vrei sa suni la un nr din afara tarii.

Deci oprirea lor nu impiedica primirea unor astfel de numere.

Nu stiu ce aplicatii sunt pe Windwos Phone, dar pe android exista aplicatii care permit blocarea apelurilor care incep cu anumite numere - de ex internationale.

Nu am gasit astfel de aplicatii la o vizualizare rapida in magazin. Pe android cum se numesc aplicatiile? Poate le gasesc si in windows.

 mike77, on 23 octombrie 2017 - 13:15, said:

Exista în meniul telefonului restricționare de apeluri, call barring.. Se poate restricționare și cu cod:
*351*0000# apel
0000 e parola inițială dacă mai e disponibil serviciul la rețea.

Nu am gasit o optiune care sa ma ajute in meniu, doar blocarea apelurilor si astfel adaug numerele ce ma suna dar nu reusesc sa le barez pe toate :(

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Filtrezi si lasi doar numerele din agenda.

#7
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Pai nu doresc sa las doar numerele din agenda, as vrea sa pot sa fiu sunat din tara, fiindca ma pot suna diferiti colegi de la munca. Doresc ca din tara sa pot sa fiu sunat iar din afara, nu.

Edited by gabriel1989, 23 October 2017 - 13:36.


#8
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008

 gabriel1989, on 23 octombrie 2017 - 13:25, said:


Nu am gasit astfel de aplicatii la o vizualizare rapida in magazin. Pe android cum se numesc aplicatiile? Poate le gasesc si in windows.



Nu am gasit o optiune care sa ma ajute in meniu, doar blocarea apelurilor si astfel adaug numerele ce ma suna dar nu reusesc sa le barez pe toate :(
Încearcă codul.. Pentru verificare tastează *#351# apel;
Dezactivezi cu #351*0000# apel.

Edited by mike77, 23 October 2017 - 14:04.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001

 gabriel1989, on 23 octombrie 2017 - 13:35, said:

Pai nu doresc sa las doar numerele din agenda, as vrea sa pot sa fiu sunat din tara, fiindca ma pot suna diferiti colegi de la munca. Doresc ca din tara sa pot sa fiu sunat iar din afara, nu.
Pune in agenda toti colegii. Cand ai terminat, filtrezei si lasi doar ce ai in agenda. Daca ti-e greu sa dai reject manual la acele numere, dai automat la tot cec nu ai in agenda.
Cat de des te suna?

#10
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Nu pot, fiindca daca intervine ceva urgent ma suna de pe orice numar, orice coleg. Numerele suna destul de des, in fiecare zi, chiar si de 2-3 ori pe zi cateodata.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Ignori apelul. Nu poti pune la ignore numar de  257990xxxx
Când vezi 257990 apesi pe ignore. Sau le tot adaugi il black list.
Nu sunt multe variante la 4cifre finale. Doar 10.000.

Dar cred ca sunt 5 cifre. Deci 100.000 in blacklist.

#12
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Ai încercat restrictionarea de retea (barare apeluri)? Dacă nu functionează sună la Telekom să-i rogi să o activeze.

Edited by mike77, 24 October 2017 - 10:36.


#13
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Iti cumperi un telefon oleaca mai destept, care sa-ti permita sa filtrezi apelurile de intrare pe paza unei portiuni din numarul de telefon. De exemplu sa introduci in lista de filtrare "+257*" si/sau "00257*" pentru a bloca toate numerele care incep cu respectivele cifre.

De exemplu eu am un jaf de Samsung (Galaxy Core Prime) cu Android ce a costat 550 Lei acu' doi ani si-mi permite sa blochez apelurile de la numere ascunse si de la numere care incep/includ/se termina cu anumite cifre.

Ma indoiesc de faptul ca vreun operator din Romania ofera facilitatea pentru un client de a bloca anumite tari.

#14
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012

 mike77, on 23 octombrie 2017 - 13:15, said:

Exista în meniul telefonului restricționare de apeluri, call barring.. Se poate restricționare și cu cod:
*351*0000# apel
0000 e parola inițială dacă mai e disponibil serviciul la rețea.

Nu functioneaza, ca am incercat, multumesc.

 mike77, on 24 octombrie 2017 - 10:31, said:

Ai încercat restrictionarea de retea (barare apeluri)? Dacă nu functionează sună la Telekom să-i rogi să o activeze.

Poti fi mai explicit te rog? De unde accesez aceasta optiune? Din telefon? Ce imi apeluri apeluri imi permite sa blochez?

#15
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
Pe android apare în meniul din poza.. dar e același lucru cu codurile de rețea.

Restricționarea aceia a funcționat cu mulți ani în urmă... Dacă introduceai greșit parola, se bloca și sunai la operator pentru deblocare.

Suna și întreabă-i de funcția barare apeluri, disponibila în meniul telefoanelor... dacă nu o găsești, încearcă sa bagi sim-ul în alt telefon chiar mai vechi.Attached File  Screenshot_2017-10-25-10-53-20.png   64.68K   57 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate