Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Aer conditionat - cu montare cu tot!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
salut

doresc sa cumpar un aer conditionat pe la 12.000 BTU cu tot cu montarea completa!

ca buget, ma invart pe la 2000 RON

oscilez intre 2 produse:

Produs 1

Produs 2

Ce inseamna agent de racire R410 si R32 ?

Ce recomandati? Ce anume sa evit? Ce anume sa caut in mod special?

Stiti vreo firma care vinde cu montaj complet (adica sa vina mesterul sa il si puna) ?

Multumesc

#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Attached File  R30 vs R410.JPG   76.3K   96 downloads

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Ok, acum referitor la achizitie.

Voi ce ati cumpara, si de unde, pt a avea inclusa si instalarea completa ?

#4
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
1. Nu cumperi AC din magazine de genul pe care l-ai aratat in link-urile de mai sus.
2. Cumperi AC in functie de volumul camerei si a spatiului adiacent pe care speri sa-l racesti/incalzesti in functie de puterea si eficienta AC..
3. Cumperi AC in functie de caracteristicile spatiului:
- camera izolata la exterior
- existenta, sau nu, a ferestrelor tip termopan si a rulourilor exterioare
- numar de pereti exteriori / pardosea si pereti laterali fata de care exista o alta camera folosita/incalzita, orientare cardinala.
4. Cumperi AC de la un distribuitor/vanzator care iti asigura montajul si garantie de montaj, eventual service pentru aparatul montat. Daca le ai la pachet eviti alte lucuri complicate cand ai nevoie de asistenta, adica suni la un singur numar de telefon.

Exemple de firme de tipul celor de la punctul 4:
- Multigalaxy - de la aceasta firma am cumparat si tot ei am montat si au asigurat service (nu a fost cazul) doua aparate acum ceva ani
- Superklima
- Bueno Tech

Spor!

Edited by addumi, 21 October 2017 - 12:41.


#5
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postaddumi, on 21 octombrie 2017 - 12:38, said:

1. Nu cumperi AC din magazine de genul pe care l-ai aratat in link-urile de mai sus.
2. Cumperi AC in functie de volumul camerei si a spatiului adiacent pe care speri sa-l racesti/incalzesti in functie de puterea si eficienta AC..
3. Cumperi AC in functie de caracteristicile spatiului:
- camera izolata la exterior
- existenta, sau nu, a ferestrelor tip termopan si a rulourilor exterioare
- numar de pereti exteriori / pardosea si pereti laterali fata de care exista o alta camera folosita/incalzita, orientare cardinala.
4. Cumperi AC de la un distribuitor/vanzator care iti asigura montajul si garantie de montaj, eventual service pentru aparatul montat. Daca le ai la pachet eviti alte lucuri complicate cand ai nevoie de asistenta, adica suni la un singur numar de telefon.

Exemple de firme de tipul celor de la punctul 4:
- Multigalaxy - de la aceasta firma am cumparat si tot ei am montat si au asigurat service (nu a fost cazul) doua aparate acum ceva ani
- Superklima
- Bueno Tech

Spor!


Il pun in sufragerie - o camera de vreo 30 mp.  la ea, se conecteaza direct o alta camera de aprox 20 mp si dormitorul, de 20 m.p.
Blocul nu e termoizolat pe exterior, adica nu are acel polistiren.

Insa are ziduri extrem de groase, de 1m (daca nu si mai bine). Adica nicidecum nu sunt ziduri din acelea, de auzi pe unul care stranuta la parter (tu fiind la etajul 4).
E foarte solid, nu auzi nimic alaturat. Camerele au 2.5 m inaltime, cu ferestre imense de 1.65 m inaltime. Usa de la balcon are 2.30 m inaltime

De pilda, ai mei dadeau TVul destul de tare, aproape de max (la o camera distanta), si abia auzeam infundat, putin - eu fiind in acelasi apartament.
Nici o sansa sa auzi ce fac vecinii de sus sau de jos.  Doar daca nu cumva dau vreun tv mare la maxim (dar si atunci e abia sesizabil).
Am o familie cu copii si caine - nu aud nimic niciodata.

Da, apartamentul va fi termopanat in curand, cu termopan din ala gros cu 3 geamuri, grosime 70 mm etc. Geamuri 4 seasons, low e si gaz nobil.
oricum, pun termopane bune, scumpe gen Barrier 80+ (cu aceleasi caracteristici terhnice dar nu la preturile alea demente practicate de Barrier, ceva mai ieftin (desi nu cu mult))

Am sa dau telefoane, multumesc mult de recomandari

Edited by pinguinul666, 21 October 2017 - 13:22.


#6
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Daca gasesti o oferta buna, poti cumpara aer conditionat si de la magazinul mentionat in link si de la alte supermarketuri/cash&carry, etc.
Orice lant national de magazine are contract cu firme importatoare/service/montaj aer conditionat iar majoritatea iti ofera si montaj gratuit in cazul in care cumperi de la ei.

Edited by titacodita, 21 October 2017 - 13:22.


#7
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 10.04.2009
https://www.climatic...0-btu-6729.html

am cumparat recent unul si ma declar mai mult decat multumit

silentios, eficient si pot sa-l controlez de acasa avand wi-fi (il folosesc la servici, 50+ mp)

#8
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Eu prin ei am cumparat aparatul cu montaj inclus. http://www.instarom.ro/

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Acest AC este super ok pret+calitate.:https://www.climatic...-12000-btu.html

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttitacodita, on 21 octombrie 2017 - 13:22, said:

Daca gasesti o oferta buna, poti cumpara aer conditionat si de la magazinul mentionat in link si de la alte supermarketuri/cash&carry, etc.
Orice lant national de magazine are contract cu firme importatoare/service/montaj aer conditionat iar majoritatea iti ofera si montaj gratuit in cazul in care cumperi de la ei.
Da, dar cand incepe sezonul sunt suprasolicitati. Ajung cu montajul si la o luna de la cumparare, cu serviceul la fel.

#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postslai, on 21 octombrie 2017 - 16:31, said:

Da, dar cand incepe sezonul sunt suprasolicitati. Ajung cu montajul si la o luna de la cumparare, cu serviceul la fel.

dar iarna nu e sezonul aparatelor de aer conditionat, nu?

nu era vara?

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Da, dar de service in general constati ca ai nevoie primavara, cand dau caldurile. Am un prieten, s-a fript cu serviceul, dupa 2 saptamani a apelat la altcineva, nu a mai avut rabdare. De pe la carefura am luat un aer, mi-au zis senini termen de montare 21 de zile. Tot asa, am apelat la o cunoștințã care monteaza.

#13
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postslai, on 22 octombrie 2017 - 08:10, said:

Da, dar de service in general constati ca ai nevoie primavara, cand dau caldurile. Am un prieten, s-a fript cu serviceul, dupa 2 saptamani a apelat la altcineva, nu a mai avut rabdare. De pe la carefura am luat un aer, mi-au zis senini termen de montare 21 de zile. Tot asa, am apelat la o cunoștință care monteaza.

Ok, poate...dar daca il cumpar si montez acum (ma rog, in cca 2 sapt), de ce as chema la primavara service ?

Cand mi-l pune, nu il pune total functional, cu freon etc ?

#14
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
De acest Mitsubishi ce ziceti ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate