Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

needs and wants - nevoi si dorinte

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
need and wants se traduce in nevoi si dorinte?
M-am sculat in dimineata asta cu foarte multe lucruri de cumparat, youtube parca fara legatura imi baga pe gat un videoclip "need and wants" si sa zicem ca a saracit cateva magazine, nu mai ma duc la cumparaturi, asa ca ma gandesc care pana mea sunt nevoile si care sunt dorintele?

Mi-ar mai trebui un pulover, am vreo 4 si mai vreau un pulover ca alea sunt vechi, deci este nevoie sau dorinta?
Am un telefon cu rezolutie aiurea de hd redy 720, adica nu este FULL hd, nevoie sau dorinta?

Mai cheltuie careva vreun leu daca consumam doar pe nevoie? Gen un dero bonux cu 3 lei, un sapun cu 60 de bani si in rest... cica sa cheltuim pe nevoi.

Care este problema daca vreau sa cheltui bani pe dorinte?

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Pentru cine nu știe,le spun eu:
Și de ce anume au nevoie și ce își doresc.

De exemplu:
Vine iarna,nu vă trebuie(nu aveți nevoie/nu vă doriți) de bocanci/cizme,ci de șlapi!
Nu aveți nevoie(nu vă doriți,nu vă trebuie) căldură,ci vă doriți(aveți nevoie) răcoare,așa că:să țineți geamurile deschise(mai ales prin ianuarie-pe la început)!
Nu vă trebuie mâncare(nici să nu vă doriți),ci să seviți răbdări prăjite(că asta vă place,deci asta vă trebuie și vă doriți)!

Sper că se înțelege ironia.
Nu este adresată nimănui în mod direct!

P.S.:
Întrebarea corectă este:
Mai rămâne vreun leu necheltuit după ce este cumpărat ce ar fi nevoie(ce este nevoie-necesitățile)?

Edited by ASCENDED, 21 October 2017 - 08:57.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 21 octombrie 2017 - 08:35, said:

Mi-ar mai trebui un pulover, am vreo 4 si mai vreau un pulover ca alea sunt vechi, deci este nevoie sau dorinta?
Am un telefon cu rezolutie aiurea de hd redy 720, adica nu este FULL hd, nevoie sau dorinta?

Nevoia e legata de o necesitate de baza, fundamentala a omului. Ex: puloverul iti tine de cald - asta e nevoia- sa ai asigurata o temperatura optima la nivelul corpului.  Puloverele sunt de mai multe tipuri, grosimi, desene, brand.  Poti sa iei un pulover comun din bazar de la Obor sau poti lua un pulover de la Zara. Aici intervine dorinta.

Idem cu telefonul - nevoia de a comunica cu familia este indeplinita de o multime de branduri. Bagi o cartela si aia e... Dorinta insa poate fi legata de o anumita structura de functii ale telefonuli sau de un anumit brand.  La ce e bun un smartphone, daca nu sa te dai mare cu el atunci cand il pui pe masa?

De exemplu eu, cand intru in mall-uri, am o multitudine de nevoi dar nu imi doresc nimic. Pentru ca produsele sunt atat, atat de slabe calitativ.

Edited by rosix, 21 October 2017 - 08:58.


#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si acum stau si fac lista cu ce lucruri am de facut astazi, de la a cumpara am trecut la cum dracu sa economisesc ceva si sa fac cativa lei.
Traim vremuri ciudate.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostArgent, on 21 octombrie 2017 - 09:11, said:

Si acum stau si fac lista cu ce lucruri am de facut astazi, de la a cumpara am trecut la cum dracu sa economisesc ceva si sa fac cativa lei.
Traim vremuri ciudate.

Roaga-te la Dumnezeu sa-ti deschida mintea, ca punga o deschizi oricum.. Ideea e sa alegi niste bunuri mai durabile care sa te tina cativa ani.

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
stai linistit, nevoile si dorintele tale sunt induse de catre societate si capitalism.

nu sunt propriile tale dorinte.

Edited by zyppster, 21 October 2017 - 09:54.


#7
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

View PostArgent, on 21 octombrie 2017 - 09:11, said:

Si acum stau si fac lista cu ce lucruri am de facut astazi

Clasa 1?

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Tine de virsta/educație/frustrări (psihic labil ori nu).
Retrospectiv privind, aveam alte nevoi și dorințe ca adolescent, alte nevoi acum.

Da, nevoi sint și la virsta asta, celălalt aspect nu.
Ce a schimbat asta ?!
Maturizarea, a fost stabilit un echilibru psihic mai bun (nu absolut).

Mă uit în urmă și mă întreb de ce am luat nuș" ce rahaturi, azi par inutile și risipitoare gesturile din trecut.
Insa, pentru evoluția constanta a omului, din trecut spre viitor, chiar și gesturile necugetate au avut un rost.

Azi aleg altfel, consum altfel, fata de tinărul din trecut :lol:
Un telefon trebuie sa aibă ce specificații doresc/am nevoie, la cel mai mic preț posibil, hainele însă mă reprezintă în lume, cînd intru in contact cu lumea, nu este fudulie, am nevoie de ele ca de o uniforma care mă reprezintă, aici nu fac rabat, dar tot așa, calitate la preturi medii, promoții cu reduceri la produse de calitate.

#9
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ce haine te reprezinta? :)

#10
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostArgent, on 21 octombrie 2017 - 08:35, said:

Care este problema daca vreau sa cheltui bani pe dorinte?
Afli tu!

#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu am o nevoie mare si dorinta de a discuta despre ea, dar imi e ca inchide iar topicu

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005

View Post41ex, on 21 octombrie 2017 - 12:01, said:

ce haine te reprezinta? Posted Image
Hanoracul, boss. Keep up with the news.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate