Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Verificare metrologica a contorului electric de la Enel

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Alaina

Alaina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2017
Buna ziua.

Acum cateva luni am primit o factura imensa de la Enel, cu un consum de vreo 5000 kw la o garsoniera unde nu sta nimeni in timpul zilei. Am contestat-o si am cerut verificari. Dupa prima lor verificare absolut penibila -  au venit si s-au uitat efectiv daca se invarte contorul si atat - am cerut una metrologica.

Ei au venit in august sa ia contorul si de atunci nu au mai zis nimic. I-am sunat, am trimis email, am fost la un sediu. Ei zic ca nu mai depinde de ei. I-am rugat sa sune la laborator sa vada ce se intampla, au zis ca nu fac ei asa ceva. Ca sa astept, ma anunta ei.

Problema e ca ei deja mi-au trimis 2 facturi cu penalitati de vreo 400, fiind factura mare. Incep si sa ma panichez ca poate imi taie curentul...

A mai facut cineva verificare din asta? Cat dureaza? Daca zic ca e contorul in regula, mai pot sa fac altceva sau trebuie neaparat sa platesc?
Am inteles si ca daca se dovedeste ca nu merge cum trebuie, tot sunt obligata sa platesc penalitatile. Asta ar fi cam dureros....


Multumesc!

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Proces.
Ca nu-s de capul lor.

#3
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Daca e declarat admis contorul vei plati atat facturile cat si verificarea metrologica . Contorul este un instrument de plata supus Normativelor   metrologiei de Stat si cu el se face calculul  platilor .

Edited by MareleGenghisHan, 21 October 2017 - 04:47.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Verificarea parca tot ei o fac, cel putin asa era mai demult. Daca inca e asa, nu e bine...pentru tine.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alaina, on 21 octombrie 2017 - 01:28, said:

Problema e ca ei deja mi-au trimis 2 facturi cu penalitati de vreo 400, fiind factura mare. Incep si sa ma panichez ca poate imi taie curentul...
A mai facut cineva verificare din asta? Cat dureaza? Daca zic ca e contorul in regula, mai pot sa fac altceva sau trebuie neaparat sa platesc?
Am inteles si ca daca se dovedeste ca nu merge cum trebuie, tot sunt obligata sa platesc penalitatile. Asta ar fi cam dureros....
Multumesc!

Majoritatea contoarelor pe care le ia ENEL la verificat, ies din laboratorul lor metrologic ca functionand corect.  In aceasta situatie cel care a facut reclamatia, plateste si factura umflata si pretul verificarii contorului, care e vreo 500 lei.  Nu ai alta solutie decat sa te judeci cu ei, dar va trebui sa dovedesti ca n-a locuit nimeni acolo... pentru ca aparatul ala a inregistrat consum totusi, iar 5000kwh nu se inregistreaza peste noapte.  In caz ca nu castigi procesul va trebui sa platesti tot ... si kw si penalitatile si verificarea contorului...

 arab, on 21 octombrie 2017 - 07:08, said:

Verificarea parca tot ei o fac, cel putin asa era mai demult. Daca inca e asa, nu e bine...pentru tine.

Verificarea tot ei o fac, intr-un laborator neacreditat metrologic de pe la Timisoara. De acolo contoarele se intorc ca noi, functionale, iar vina este data pe client.
Daca le ceri documentele de acreditare a laboratorului o sa vezi cum deviaza discutia si nu ajungi nicaieri cu ei.  De aceea contoarele trebuie supravegheate permanent iar la cea mai mica deviere trebuie sunati escrocii de la ENEL sa vina sa vada ce fac cu contorul.

Edited by rosix, 21 October 2017 - 07:39.


#6
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Alaina, on 21 octombrie 2017 - 01:28, said:

Acum cateva luni am primit o factura imensa de la Enel, cu un consum de vreo 5000 kw la o garsoniera unde nu sta nimeni in timpul zilei. Am contestat-o si am cerut verificari. Dupa prima lor verificare absolut penibila -  au venit si s-au uitat efectiv daca se invarte contorul si atat - am cerut una metrologica.
Este posibil ca instalatia electrica sa ajunga pe la unul din vecini.
Vezi care vecin si-a modernizat locuinta pentru ca este posibil sa fi inteles ca nu este instalatia lui si a consumat fara griji.
Am gasit si eu, la un apartament, circuitul de iluminat tras pe pardoseala apartamentului de sus.
Am mai gasit si tuburi - doze pentru doua instalatii din doua apartamente vecine.
Securitatea putea asculta fara probleme cu aparatura de atunci.
La apartamentele vechi se practica asta.

#7
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Initiatorul nu prea are multe de facut, inafara de a plati factura pentru a nu aduna prea mari penalitati.

Este interesant insa cum a sarit direct la vina contorului. Ar fi fost util sa ne spuna daca este mecanic sau electronic, daca la data consumului mai era in perioada de valabilitate metrologica si mai ales daca l-a testat inainte - adica daca a oprit toti consumatorii, a lasat unul de putere cunoscuta cateva ore si a observat inregistrarea pe contor.

A cere verificarea contorului este riscant fara aceste activitati anterioare, este o operatiune taxata destul de scump.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Verificarea contorului este ultima instanta cand celalalte s-au epurizat... pana atunci se verifica instalatia electrica, daca exista derivatii ilegale, daca sunt alimentati consumatori mari sau permanenti de care poate nu stii, daca exista scurgeri catre masa prin cabluri prost izolate si umiditate in pereti etc... contorul trebuie sa numere kw-tii aia nu ii inventeaza... se verifica cu toti consumatorii opriti daca numara ceva etc... si daca da, atunci e o problema. Deasemenea sa nu fie o citire eronata.

Edited by andreic, 21 October 2017 - 09:47.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
5000 kwh nici nu cred ca e posibil sa consumi atat pe un bransament de 25A, chiar daca ai avea consumator maxim non-stop. Vine in jur de 150 KWh pe zi.

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
sunt sanse mari sa te faca, din pacate.
cand ti-au luat contoru ai facut un proces verbal cu ei ? cine erau , in ce scop l-au luat , unde il verifica metrologic, daca era in perioada valabila. ce sigiliu era pus.
daca ti-l aduc cu alt sigiliu, e clar ca au umblat in el.
firma care ti-l verifica trebuie sa fie acreditat si sa fie alta decat enel.

Edited by strongsss, 21 October 2017 - 17:40.


#11
Alaina

Alaina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.10.2017
Multumesc pentru raspunsuri. Contorul este din acela mai nou, fara rotita. Ni l-au schimbat acum 2 ani obligatoriu, la tot blocul. Din cate am inteles, astea inregistreaza mai mult, dar nici chiar asa...

Am fost de fata cand l-au luat, s-a facut proces verbal, am o copie. Intre timp am chemat si un electrician sa verifice daca prizele sunt ok, si sunt. Am aflat si ca as fi putut sa ma duc si eu cu omul ala de la Enel sa il vad cand face predarea, dar la momentul respectiv nu stiam si bineinteles ca ei nu m-au informat.

#12
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Daca e contor electronic macar o sa poata spune in ce zile a fost marele consum, daca au fost varfuri sau continiu, etc. Daca nu este problema contorului asta te poate ajuta sa sti ce ipoteza sa urmaresti pentru ca este ceva oricand repetabil

#13
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
5.000Kw in trei luni sau intr-o luna?
Factura a fost dupa o citire de regularizare?
Din cit in cit timp se facea citirea contorului?

 Alaina, on 21 octombrie 2017 - 17:40, said:

Intre timp am chemat si un electrician sa verifice daca prizele sunt ok, si sunt.
Trebuie verificat traseul circuitelor si vazut daca nu ajunge la vecini.
Ai un vecin care a avut lucrari in apartament?

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Verificarea metrologica la un contor poate sa dovedeasca in cel mai rau caz cum ca contorul nu se incadreaza in gama de eroare de 1-2% prevazuta in standarde.
    Contor sa inregistreze 5000 de kWh  fara consumatori? He he ! Da, e posibil, deoarece si fecioara Maria a ramas insarcinata in ciuda faptului...
Ma tem insa, ca astia de la Electrica nu vor inghiti explicatia cu "interventie divina" si te vor pune sa platesti factura.

#15
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-De plata nu ai cum sa te eschivezi.Legea spune clar ca intai platesti si apoi contesti, te judeci,faci verificari metrologice si daca reusesti sa demonstrezi contrariul(ceea ce eu unul nu prea cred ca ai sanse) electrica iti va da banii inapoi dar nu cash intr-o singura transa ci ti-i scade din facturi.Asa ca ai de primit....
Pe langa asta daca pierzi platesti si chelruieli de judecata si verificare metrologica si tot ce-ti mai baga ei pe gat.
2-Nu ai mentionat tipul contorului,perioada in care a aparut acest consum,valoarea sigurantei diferentiale din bmpt si ce index ai citit(contorii electronici inregistreaza mai multi parametri,inclusiv indecsi diferiti pentru tarife diferentiate etc..)Era foarte util un link cu un filmulet pe yotube in care sa se vada toate datele afisate secvential.
Este foarte posibil sa fie si o eroare de citire sau facturare.Trebuie confruntate datele din facturi cu indecsii contorului.
3-Daca pana aici e totul in regula trebuiau facute niste verificari mai ales de catre electricianul acela.Trebuia vazut daca cu toate sigurantele decuplate contorul mai inregistreaza cava(ideal pe o perioada de 24h)si apoi cu un consumator mare de putere constanta (ex calorifer electric 2-3ore).
Abia daca testele astea nu ies bine te gandesti la verificari metrologice.
Tot electricianul ala trebuia sa depisteze si daca cineva s-a intepat in instalatia ta.Sunt multe cazuri din astea la bloc.
4.Daca indexul chiar arata ca am atata de plata eu unul aranjam cu un electrician de la electrica sa vandalizam contorul si salut.Plateai pe luna respectiva un index estimat si atat.


#16
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
5000kwh numai daca se lega tot blocu pe contorul  ala ....
si cred ca nici nu ar putea sa "fure " curent pe undeva ..... Lua foc garsoniera la consumul asta !
Eu cred ca fizic nu e posibl consumul asta ....

Edited by mihaiduban, 23 October 2017 - 19:56.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Hai sa nu exageram!
Consumul asta ti-l scoate lejer unul cu centrala electrica intr-o luna geroasa la o vila.
Nu a spus nimeni pe cate luni e acel index!!!
La un bransanent monofazat classic de 25A(pentru ca sunt si de 32A) se pot consuma lejer 3500KW pe luna iar la unul de 32A peste 5000kw/luna fara sa se aprinda blocul.
Daca e pe 2-3 luni consumul cum banuiesc dealtfel e destul de fezabil daca s-a intepat un vecin si foloseste 1-2 calorifere sa se incalzeasca.

#18
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Pai omu' are garsoniera nu vila !
Si eu am dedus ca intr-o luna ar fi consumul ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate