Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

2 saptamani in India, plecare din New Delhi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Guatemala este considerata a avea un risc extrem de scazut pt malarie. Iar Guatemala City, Antigu, Atitlan sunt trecute la nici un pericol.


Java,Bali, o mare parte din Sumatra sunt "low to no risk".
Sulawesi, Lombok sun low risk.

Uite pt India o harta:
http://www.fitfortra...ions/asia-(east)/india/india-malaria-map.aspx

Ca si idee 80% din cazurile de malarie in india apar in zonele alea cu rosu.

#20
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Sa nu bei apa de-acolo. Cica si aia imbuteliata poa` sa fie contrafacuta.

#21
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Sa nu bei apa. Da. Ca sigur vei fi ok dupa 2 saptamani :))))))
Trebuie sa ai grija ca sticla sa aibe sigiliul intact. Atat

#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Iar daca iti iei sucuri de fructe sa le iei fara gheata.

#23
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Si dusul cu ce fel de apa sa-l fac ?

#24
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postsomething00, on 20 octombrie 2017 - 10:52, said:

Cu riscul sa fiu (iar) acuzata ca fac reclama o sa pun cateva linkuri.

Ti-am citit toate articolele de pe blog. Mersi ca le-ai scris. Chiar ajuta sa iti faci o impresie generala despre care ar fi locurile principale de vazut in regiunile respective. Poti da si niste detalii referitoare la transport ? Ai fost cu trenul ? Cum e cu rezervarile ? Pe net citesc ca trebuie sa iti faci din timp, ca din gara cica sunt cozile prea lungi si nu apuci locuri. Eu as prefera sa imi las libertatea sa merg unde vreau, cand vreau, asa ca nu vreau sa rezerv nimic inainte. Cat de repede merg trenurile ? M-am uitat la distante Delhi-Jaipur-Jodhpur-Jaisalmer si sunt toate in medie cam 300km. Le faci in 6 ore fiecare ?

Orice alte detalii legate de transport sunt bine venite.

#25
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAbc2OO1ro, on 22 octombrie 2017 - 23:30, said:


Ti-am citit toate articolele de pe blog. Mersi ca le-ai scris. Chiar ajuta sa iti faci o impresie generala despre care ar fi locurile principale de vazut in regiunile respective. Poti da si niste detalii referitoare la transport ? Ai fost cu trenul ? Cum e cu rezervarile ? Pe net citesc ca trebuie sa iti faci din timp, ca din gara cica sunt cozile prea lungi si nu apuci locuri. Eu as prefera sa imi las libertatea sa merg unde vreau, cand vreau, asa ca nu vreau sa rezerv nimic inainte. Cat de repede merg trenurile ? M-am uitat la distante Delhi-Jaipur-Jodhpur-Jaisalmer si sunt toate in medie cam 300km. Le faci in 6 ore fiecare ?

Orice alte detalii legate de transport sunt bine venite.

In Rajasthan am avut o combinatie de avioane, trenuri si masini. De exemplu New Delhi-Agra si Agra-Jaipur am mers cu taxiul pentru ca ne-au fost anulate trenurile din cauza la ceata.

Pentru trenuri am cumparat biletle online de dinainte. Daca nu te deranjeaza sa calatoresti la clase inferioare atunci nu trebuie sa le cumperi de dinainte. Dar clasele inferioare sunt groaznice. Nu as merge la clasele inferioare nici sa ma bati. Adica sunt bancute de lemn, fara geamuri, aglomeratie de mori, se sta pe jos, se doarme pe sub banci. Nu-i de mine. Noi am luat de obicei la cea mai scumpa clasa. Si a fost super ok. La cele de noapte am avut cuseta de doua persoane.

Am scris aici despre trenuri:


http://adelatarpan.b...prin-india.html

http://adelatarpan.b...god-laughs.html

#26
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postsomething00, on 20 octombrie 2017 - 13:57, said:

Hepatita A,B, polio si tetanos.
Nu le am facut special pt india

Dar e indicat sa ai macar pt hepatita a.

Am fost astazi la doctor sa ma interesez ce vaccinuri imi trebuie, iar acum citeam despre fiecare in parte. Si mie mi-a recomadnat pentru polio, dar din ce citesc este o boala practic eradicata din lume:

[ https://ourworldindata.org/wp-content/uploads/2014/06/ourworldindata_world-maps-showing-the-progress-in-eradicating-polio-1988-2002-2012-%E2%80%93-who.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ichef.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/12C41/production/_85756867_polio_maps_624_v2_2015.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu de ce ai decis sa iti faci pentru polio ?

Edited by Abc2OO1ro, 24 October 2017 - 10:47.


#27
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am scris ca nu le-am facut special pentru India.
Am fost in tari in care polio nu este eradicata.
Si desi se spune ca india este polio free din 2014 nu s fi asa sigura....

http://www.thehindu....icle7945687.ece

#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Fa polio musai.

Chiar dacă e eradicata e fucked up.

Si in România e eradicata și sunt tampiti de nu fac vaccinurile la infanti și se trezesc cu ei la morga.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate