Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Piese si pret manopera service

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Salut, am fost la un service pentru constatare, cu un VW Passat B5.5, iar cei de acolo mi-au spus ca e problema la: "brat dreapta spre fata" si "brat dreapta spre spate".

Preturile, tot la ei, a fost 300 lei bucata + 500 lei manopera.

Am cautat pe siteuri de piese auto dar nu imi dau seama exact care sunt bratele respective (sunt 4 la fiecare roata)

Si, in plus si manopera mi se pare cam scumpa.

Ce parere aveti? Mersi!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Manopera este data, in general, de cat timp se sta pentru reparatie. Unde imi fac eu reviziile, manopera e 75 lei ora (de munca). Daca sunt originale si noi, 300 de lei s-ar putea sa merite (depinde si cine le vinde). Oricum, trebuie sa fi convins ca preturile pieselor au si un adaos (la service, 1 litru de ulei de cu cel putin 50% mai mult decat la magazin).

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Intreaba cat e ora de service .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J152vwi6T6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daniMMM, 19 October 2017 - 16:45.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Nu mai întreba, cautã altul...

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007
manopera la alea doua e undeva la 150 de lei. Iar bratele alea pe Lemforder, costa intre 170 si 300 de lei bucata. Cele superioare sunt mai ieftine, cele inferioare mai scumpe.

Edited by dan1980_25, 19 October 2017 - 17:09.


#6
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005

View PostPololica, on 19 octombrie 2017 - 16:44, said:

Manopera este data, in general, de cat timp se sta pentru reparatie. Unde imi fac eu reviziile, manopera e 75 lei ora (de munca). Daca sunt originale si noi, 300 de lei s-ar putea sa merite (depinde si cine le vinde). Oricum, trebuie sa fi convins ca preturile pieselor au si un adaos (la service, 1 litru de ulei de cu cel putin 50% mai mult decat la magazin).

Nu stiu cat au socotit ca sta in service. Piesele sunt Delphi, si pe net am vazut si la 100 lei si la 180 (cel de jos) pe Delphi - dar nu stiu sigur la care s au referit ei.

View Postdan1980_25, on 19 octombrie 2017 - 17:02, said:

manopera la alea doua e undeva la 150 de lei. Iar bratele alea pe Lemforder, costa intre 170 si 300 de lei bucata. Cele superioare sunt mai ieftine, cele inferioare mai scumpe.

Piesele sunt Delphi - cele recomandate de ei.

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ia Lemforder.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007
La generatia ta de Passat, bratele Delphi te vor tine cam de la 12 pana la amiaza. Ia Lemforder sau TRW in cel mai prost caz.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postreico, on 19 octombrie 2017 - 17:27, said:

Nu stiu cat au socotit ca sta in service. Piesele sunt Delphi, si pe net am vazut si la 100 lei si la 180 (cel de jos)

In primul rand cauta sa afli exact ce piese iti trebuie ca sa ti le poti procura singur. Nu le lua pe cele mai ieftine din gama, ca nu merge asa.  Lemforder sau TRW
Manopera e umflata, cauta-ti piesele si intreaba in mai multe locuri.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Gasesti mai ieftin daca nu te intereseaza factura sau garantia.

Bineinteles fara geometrie roti sau alte mofturi de genul asta.

Edited by alexa32, 19 October 2017 - 18:48.


#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Initiator cînd te duci să ntrebi îmbracăte mai jerpelit si fumează o tigară plugaru ..să pari sarac vreau să spun.

#12
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

View Postsilesax, on 19 octombrie 2017 - 18:53, said:

Initiator cînd te duci să ntrebi îmbracăte mai jerpelit si fumează o tigară plugaru ..să pari sarac vreau să spun.
eventual sa se duca si cu tramvaiul , sa zica ca nu a avut bani de benzina, nu?

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Rîzi tu da eu cînd mai făceam cîte ceva luam în funcție de om ,dacă îmi lăsa impresia că are bani ceream dublu.

#14
tacho

tacho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.11.2008
Io zic sa si-o faca in parcare cu youtubu in fata. Ce rost mai au serviceurile pe lumea asta daca pacientii isi repara masinile pe net...

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,270
  • Înscris: 06.07.2007

View Posttacho, on 19 octombrie 2017 - 20:28, said:

Io zic sa si-o faca in parcare cu youtubu in fata. Ce rost mai au serviceurile pe lumea asta daca pacientii isi repara masinile pe net...
chiar nu vorbim de extreme aici. 500 de lei e manopera pentru un schimb de ambreiaj. Si acolo e de lucru. Daca aia cer atat pentru 2 kkturi de brate, pe care le rezolva in 2 ore, sunt curios ce tarif au pentru schimbarea unei garnituri de chiulasa unde e de munca o zi intreaga.

#16
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Tzepari. Cauta pe altii ca astia poate iti mai si strica altceva ca sa mai treci pe la ei :D

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postreico, on 19 octombrie 2017 - 17:27, said:

Nu stiu cat au socotit ca sta in service. Piesele sunt Delphi, si pe net am vazut si la 100 lei si la 180 (cel de jos) pe Delphi - dar nu stiu sigur la care s au referit ei.



Piesele sunt Delphi - cele recomandate de ei.


Am uitat sa spun: cand imi fac revizia anuala, mai mult de o ora, hai o ora jumate nu au de lucru, dar imi factureaza 2. Nu ma deranjeaza, la unele lucrari mai grele (mi-am schimbat alternatorul acum un an) si au facturat 2 ore, desi, la momentul respectiv, am avut un senzor defect la alarma care-mi termina bateria si au decuplat toata masina de la curent si au stat ceva la ea.

#18
reico

reico

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 18.11.2005
Deci, in conlcuzie, e cam asa cum m am gandit si eu: pretul e umflat si la piese si la manopera. Poate e cineva din Timisoara care stie un service corect si ok?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate