Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Despre portare Telekom-Vodafone, prepaid

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Am depus cerere in 15.10.2017 pentru portarea respectiva. In 16.10 Vodafone ma anunta prin sms, pe nr de portat ca portarea se va face in 19.10, adica azi. Mentionez ca nu sunt la prima portare in retelele mobile romanesti.

Sun acum la RC Vodafone sa vad ce si cum. Ajung sa vorbesc cu o domnisoara si ii explic care e problema, lipsa informatiei privind portarea, adica interval orar etc. O vad incurcata, ea ma vede deja cu numarul Telekom in timpul apelului. Eu ma mir tare!

Eu am activa inca cartela Telekom, adica pot fi apelat ok acolo. Cand sun de pe nr provizoriu de Vodafone, cel peste care vine nr de portat din Telekom imi apare ca identificabil deja cu prefix Telekom. Daca ma sun eu pe mine pe respectivul numar in cauza, suna doar cartela Telekom, cealalta provizorie de Vodafone, desi portata cica, nu suna. Nu am primit inca nici mesajul de intampinare si alte urari de la Vodafone. Inteleg ca procesul se lungeste inca. Probabil in final se hotarasc sa ma anunte si pe mine.

Ce parere aveti!? Cu alte ocazii, cartela cu nr de portat era deja inactiva. Acum se pare ca exista acelasi numar pe doua sim-uri diferite, in doua retele diferite. Reusesc acum imposibilul: ma sun de pe numarul de portat pe unul si acelasi numar portat, daca se intelege asta.

Edited by arab, 19 October 2017 - 13:55.


#2
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mai asteapta si tu cateva ore. daca situatia persista si maine atunci te poti agita pentru ca cineva a fcked up

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ma anunta acum Vodafone-ul pe sim-ul Telekom-activ inca, ca procesul mai dureaza vreo 90 minute!

Astept! Mi se pare ciudat un pic, comparativ cu alte dati!

Edited by arab, 19 October 2017 - 13:56.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Inseamna ca nu s-au actualizat in toate retele RN-ul in toate STP-urile, adica in anumite retele apari ca fiind portat si numarul tau se ruteaza in noua retea, in altele apari cu rutare catre vechiul operator.
Ar trebuis a se rezolve in cel mult o zi.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ok, deci imi iau ambele telefoane cu mine, daca sunt sunat, sa raspund la unul din ele!

Dat restart la telefonul cu sim Telekom si nu se mai inregistreaza in retea, gata-sim inactiv! Dar nu pot acum sa ma sun pe nr portat, cica e neconectat.

D”ale portarii!Posted Image Sa vad cat tine!

Edited by arab, 19 October 2017 - 14:10.


#6
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Stai sa ghicesc, tu ai portat o cartela Telekom pe Vodafone ca apoi sa te portezi inapoi in Telekom sa beneficiezi se super oferta Telekom, nu?

Apar intarzieri de propagare, ceva gen propagare DNS la siteuri.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
NU! Am portat un Telekom in Vodafone, zice-se, dar mai dureaza procesul!

Apropo...nu s-a deranjat cu nicio oferta Telekom-ul, sa ma tina la ei. Numar si client vechi dealtfel! De notat asta! Vodafone a venit deja cu oferta pentru bun venit in retea!

Edited by arab, 19 October 2017 - 14:16.


#8
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nelimitat net la 7 euro nu e oferta suficient de buna pentru tine?

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Comparativ cu ce am acum de la altii...nu! Oricum nu pentru oferte formidabile am venit la rosii.Posted Image

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
zi-mi si mie ce oferta ti-au facut astia de la vodafone, ca ma intereseaza si pe mine o chestie de genul asta.

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cica 100 giga pe luna, timp de un an, cu o extraoptiune activa de minim 5 euroi. Suna bine!

Edited by arab, 19 October 2017 - 15:07.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Parca cei 100 GB sunt alocati o singura data si valabili un an, nu in fiecare luna cate 100 GB cu valabilitate de un an fiecare suta.  Si vezi sa nu-ti iei teapa cu roamingul (daca vrei sa pleci teleleu prin alte meleaguri). La cartela (prepaid) activezi separat o optiune de roaming, niciuna cu resurse nu-ti ofera asa ceva.

#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 arab, on 19 octombrie 2017 - 15:04, said:

Cica 100 giga pe luna, timp de un an, cu o extraoptiune activa de minim 5 euroi. Suna bine!
What? Vreau si eu!

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa mi-a zis domnisoara! Ma dumiresc eu in timp oricum! Nu plec din tara, nu am treaba cu roaming-ul, eventual pe la granita din greseala.

Edited by arab, 19 October 2017 - 15:14.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acum 3 ani am zis si eu ca nu am ce sa fac cu Roamingul, dar tot am iesit de 3 ori din tara pana acum... Tu stii mai bine.

PS: daca nu ai roaming, nu te vei putea conecta la nicio retea din afara (in special la granita nu vei avea semnal). La asta ma refer. Regulile de roaming s-au schimbat recent si asteptam sa vedem cum vor continua.

La abonament de minim 10E roamingul e activ fara alte probleme. Doar telekom (la 8E) si Orange (la 10E) mai ofera roaming la cartela (fara a activa ceva suplimentar).




LE: Orange ofera bonus de 10GB lunar (120 pe an) la minim 5E. Parca suna mai bine.

Edited by Pololica, 19 October 2017 - 15:21.


#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Oricui sau la portarea prepaid?

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Oricui dar oferta e valabila pana in noiembrie deocamdata. Nu e oferta pe viata.

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm... probabil s-o fi incheiat si portarea. Nimic de bun-venit, nimic de genul portarea s-a facut cu succes etc.

Nepoliticos...cel putin! Scump un sms acolo!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate