Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

somatie de plata - cum se procedeaza ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 13:33, said:

deci e mai mult la modul, cum iti este norocul. ori marci banul ori s-ar putea sa te trezesti dand cu matura

Da, se pot duce in instanta, ca n-ai venituri si transforma amenda in munca la dat cu matura,.. Nu e de gluma.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
omule, daca ai gresit si ai fost sanctionat, ce rost are sa mai despici firul in 14 acum si te iei de o liniuta ? esti vinovat, plateste amenda aia si gata.
si eu stiam ca amenzile conf. Legea 61 - tulburarea linistii si ordinii publice - nu beneficiaza de posibilitatea de a fi achitate in 48 de ore la jumatate din valoare.
dar, nah, poate ca esti un pic masochist si preferi sa dai la matura/aduni gunoaie/dai zapada de pe marginea drumului, decat sa platesti amenda aia si sa stai pe urma linistit.

"Art. 9. - Dispozitiile prezentei legi (61) se intregesc cu prevederile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia dispozitiilor privind plata a jumatate din minimul amenzii."

Edited by corinadaniela, 19 October 2017 - 13:51.


#21
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 13:19, said:

si totusi daca nu platesc, cu ce sa ma execute ?
Bre, iniţiator,
Poate legea nu dă posibilitatea organului să îndulcească cu 1/2 parte amenda dacă o achiţi în 48 de ore (mai sunt şi d-astea).
Pe de altă parte, dacă n-ai bunuri urmăribile, achiţi amenda în alt mod: când tre să-ţi schimbi actele de identitate, sau vrei să faci o şcoală de şoferi, sau să înmatriculezi un vehicul, sau să te însori, sau să ... (bagă tu aici ce-ţi trece prin cap şi se intermediază de primărie), sau ai nevoie de cazier fiscal pentru angajare, etc. Posted Image

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 13:33, said:

deci e mai mult la modul, cum iti este norocul. ori marci banul ori s-ar putea sa te trezesti dand cu matura Posted Image
Fuga-fuguta si plateste-o. Nu de alta, dar din ce aere iti dai pe forum, sunt sigur ca ai muri de rusine sa te vada vreun prietenash de cartier cand dai cu matura sau golesti cosurile de gunoi.

Edited by Hider141, 19 October 2017 - 13:55.


#23
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013

View PostHider141, on 19 octombrie 2017 - 13:55, said:

Fuga-fuguta si plateste-o. Nu de alta, dar din ce aere iti dai pe forum, sunt sigur ca ai muri de rusine sa te vada vreun prietenash de cartier cand dai cu matura sau golesti cosurile de gunoi.

acum am plecat domn' hider, traiti.
in alta ordine de idei, nu mi-am dat niciun aer, doar am pus niste intrebari destule de simple la care nu stiam raspunsul. daca tu consideri asta ca fiind un aer, inseamna ca m-ai inteles complet gresit. totusi, nu stiam ca este o rusine sa dai cu matura in ziua de astazi.

// pentru cei care au raspuns pe subiect, multa stima si respect.

Edited by Vladuut, 19 October 2017 - 14:00.


#24
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Daca n-ai nimic pe numele tau statul nu e interesat sa recupereze amenda.

#25
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu m-as baza pe asta, eu am vazut ca s-au apucat de treaba si chiar exista pe strazi oameni care ies la munca.
Dupa 25 de ani de dormit s-au trezit si astia de la primarie sa se puna pe treaba.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
2 variante
1 poate se prescrie
2 in toata viata asta tot vei avea vreodata vreun bun ceva de luat

#27
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017

View Postcdsoft, on 19 octombrie 2017 - 14:07, said:

s-au trezit si astia de la primarie sa se puna pe treaba.
Primarul care face asta poate sa-si ia adio de la mandat. Masura sigur nu e apreciata de majoritatea alegatorilor.

#28
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Oamenii muncii apreciaza asta si sunt majoritari... golanii de la colt minoritari poate nu... dar ei oricum nu voteaza, sunt ocupati sa sprijine stalpul de la colt in ziua votului :D

#29
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
N-are rost ca nu reusesc sa te conving dar primarul din comuna bunicilor a aplicat aceeasi tactica. A pus la curatenie pe toti ce beneficiaza de ajutor social si a pontat pe bune orele de munca. Desi a facut multe pentru comuna si nu a furat s-a ales ciuciu de un nou mandat. A castigat un terchea-berchea care a facut cinste cu gratare si bautura.

#30
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 13:07, said:



Daca ai vre-un cont deschis la orice banca fugi repede si plateste. Urmeaza sa iti instituie poprire pe toate conturile bancare (inclusiv daca nu ai bani in cont), ceea ce inseamna ca pe langa amenda o sa fii nevoit sa platesti si comisioanele bancare de la fiecare banca unde ai cont deschis. Avand in vedere ca in medie comisionul pentru instituire poprire respectiv sistare poprire este in medie de 30 de lei la bani, daca ai 4 conturi conturi o sa fii nevoit sa platesti mai multe comisioane decat suma ceruta. Nu mai zic ca daca ai cei 100 de lei in cont, banca e obligata prin lege sa achite amenda din contul tau in 3 zile fara ca tu sa iti dai acordul.

Pentru linistea ta sufleteasca iti recomand sa platesti acel debit de urgenta.

#31
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostRCmake, on 19 octombrie 2017 - 15:01, said:


Daca ai vre-un cont deschis la orice banca fugi repede si plateste. Urmeaza sa iti instituie poprire pe toate conturile bancare (inclusiv daca nu ai bani in cont), ceea ce inseamna ca pe langa amenda o sa fii nevoit sa platesti si comisioanele bancare de la fiecare banca unde ai cont deschis. Avand in vedere ca in medie comisionul pentru instituire poprire respectiv sistare poprire este in medie de 30 de lei la bani, daca ai 4 conturi conturi o sa fii nevoit sa platesti mai multe comisioane decat suma ceruta. Nu mai zic ca daca ai cei 100 de lei in cont, banca e obligata prin lege sa achite amenda din contul tau in 3 zile fara ca tu sa iti dai acordul.

Pentru linistea ta sufleteasca iti recomand sa platesti acel debit de urgenta.

Nu cred ca e cazul...Cred ca n-are de nici unele..ce sa mai vorbbim de conturi bancare. Dar va veni vremea sa plateasca ceva impozite sau taxe si atunci il taxeaza.

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 13:57, said:

// pentru cei care au raspuns pe subiect, multa stima si respect.

@Vladuut, nu plati nimic, tata. Ai auzit de melodia "Am bani de dat, am datorii la stat" ?
Stai asa cu ele pana te cheama in judecata sau pana tre sa-ti schimbi buletinul. N-au ce sa-ti faca, decat trimis hartii prin posta acasa...odata pe an.

Edited by rosix, 19 October 2017 - 15:49.


#33
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Candva, pe parcursul vietii vei avea ceva pe numele tau.
Statul e rabdator.....

#34
Vladuut

Vladuut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 16.03.2013

View Postgelutu980, on 19 octombrie 2017 - 15:25, said:

Nu cred ca e cazul...Cred ca n-are de nici unele..ce sa mai vorbbim de conturi bancare. Dar va veni vremea sa plateasca ceva impozite sau taxe si atunci il taxeaza.

n-am fratemiu nici dupa ce sa beau apa, nu te pot contrazice. totusi, tu cu ce te lauzi, bogatas micut si dolofan ?

View Postrosix, on 19 octombrie 2017 - 15:37, said:

@Vladuut, nu plati nimic, tata. Ai auzit de melodia "Am bani de dat, am datorii la stat" ?
Stai asa cu ele pana te cheama in judecata sau pana tre sa-ti schimbi buletinul. N-au ce sa-ti faca, decat trimis hartii prin posta acasa...odata pe an.

bn sefule, asa am sa procedez, sar'na.

Edited by Vladuut, 19 October 2017 - 22:44.


#35
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 13:07, said:

Astazi, am primit din partea celor de la taxe si impozite un plic ce contine 2 pagini: titlu executoriu si somatia de plata pentru o amenda din 2016. Amenda respectiva am luat-o de la politia locala, am semnat pentru ea, insa acum cand m-am uitat din nou peste PV, am observat ca la posibilitatea platii in 48h de la 100 la 50 de lei, este tras linie. Se poate face asa ceva ?

Nu de alta, dar venind somatie, eu nu am niciun imobil/vehicul pe numele meu, nu sunt angajat momentan undeva, fiind student, practic, neavand cu ce sa ma execute silit. Totusi, m-as putea duce sa contest si sa ma leg de chestia ca nu mi-a fost data posibilitatea sa achit jumatate din amenda in 48h ?
Si daca nu ma pot executa silit, cum o sa procedeze mai departe ? Posted Image

extras dintr-un articol de pe zf:


Multumesc anticipat.
Oricum o platesti tu cand ti se va cere cazierul la angajare, asta  in cazul ca dorest sa muncesti.

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View PostVladuut, on 19 octombrie 2017 - 22:43, said:

n-am fratemiu nici dupa ce sa beau apa,
Si totusi... posturile pe ce le scrii? Internetul cine-l plateste?
Troll...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate