Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Problema inmatriculare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
stefan9226

stefan9226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2017
Buna ziua.Proprietarul masinii in acte "x" a vandut masina pe baza de contract V-C lui "y". Acesta trecand-o la taxe si impozite dar mergand in continuare cu aceleasi numere. "Y" i-a vandut masina lui "z" pe baza de V-C si eliberandu-i fiscalul pe 2016. "Z" a mers cu masina un an de zile pe baza de contract V-C fara  a o trece la taxe si impozite si cu aceleasi numere. Eu am cumparat masina de la "z" orbeste fara fisa de inmatriculare ,cu fiscal de 2016. Restul actelor itp , asigurare , talon sunt ok. Precizez ca nu e completat la "instrainat catre , la data de..".Acum ca sa nu -i creez probleme lui "x" vreau sa o inmatriculez dar nu pot trece de fisc pentru ca imi cere stampila de la primarie pe contractul de V-C ..precizez ca l-am scos din ecuatie pe "z" pentru ca nu ma ajuta cu nimic. Am facut un contract de V-C dintre mine si "y" si cu fiscalul pe 2016 am incercat sa o inscriu la taxe si impozite. Acolo mi s-a zis ca trebuie stampila de la primarie de la el si bineinteles voi suporta eu amenda si impozitul pe 2017 dar nu-i asta problema  ..Eu n-am nici fisa de inmatriculare , unde mi-ar fi trebuit la inmatriculari. Am apelat la un avocat care se ocupa si cu inmatricularile si imi trebuie fisele de inmatriculare dintre "x" si "y" si "y" si mine dar nimeni nu le are. Precizez ca n-am vorbit niciodata cu "x" ( proprietarul din acte) pentru ca " nu stie nimeni " de el.

Edited by stefan9226, 18 October 2017 - 13:55.


#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Poststefan9226, on 18 octombrie 2017 - 13:41, said:

Buna ziua.Proprietarul masinii in acte "x" a vandut masina pe baza de contract V-C lui "y". Acesta trecand-o la taxe si impozite dar mergand in continuare cu aceleasi numere. "Y" i-a vandut masina lui "z" pe baza de V-C si eliberandu-i fiscalul pe 2016. "Z" a mers cu masina un an de zile pe baza de contract V-C fara  a o trece la taxe si impozite si cu aceleasi numere. Eu am cumparat masina de la "z" orbeste fara fisa de inmatriculare ,cu fiscal de 2016. Restul actelor itp , asigurare , talon sunt ok. Precizez ca nu e completat la "instrainat catre , la data de..".Acum ca sa nu -i creez probleme lui "x" vreau sa o inmatriculez dar nu pot trece de fisc pentru ca imi cere stampila de la primarie pe contractul de V-C ..precizez ca l-am scos din ecuatie pe "z" pentru ca nu ma ajuta cu nimic. Am facut un contract de V-C dintre mine si "y" si cu fiscalul pe 2016 am incercat sa o inscriu la taxe si impozite. Acolo mi s-a zis ca trebuie stampila de la primarie de la el si bineinteles voi suporta eu amenda si impozitul pe 2017 dar nu-i asta problema  ..Eu n-am nici fisa de inmatriculare , unde mi-ar fi trebuit la inmatriculari. Am apelat la un avocat care se ocupa si cu inmatricularile si imi trebuie fisele de inmatriculare dintre "x" si "y" si "y" si mine dar nimeni nu le are. Precizez ca n-am vorbit niciodata cu "x" ( proprietarul din acte) pentru ca nu stie nimeni de el.
pe scurt....te-ai cautat de lucru.
totusi...cam mult a umblat masina aia de ici-colo.

#3
stefan9226

stefan9226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2017

View PostD3an, on 18 octombrie 2017 - 13:46, said:

pe scurt....te-ai cautat de lucru.
totusi...cam mult a umblat masina aia de ici-colo.
Masina am cumparat-o destul de ieftin...dar numai eu stiu cum am strans banii astia. M-am gandit sa merg pe numerele astea cat mai pot si asta este..

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
la inmatriculare te duci cu toate contractele si fiscalele
inmatricularea se face de la x la tine, iar contractele cu fiscale
x -> y
y -> z
z -> tine trebuie sa fie ok, vizate si stampilate de organele fiscale.

ca invatatura de minte pentru toata lumea, cand vinzi o masina iti poti rezerva numerele ("Pentru pastrare unui numar atribuit anterior se achita tariful de 30 lei"), vinzi masina dar FARA numere, cumparatorul pana nu o inmatriculeaza si scoate numere circula cu "cercul"...

Edited by arg, 18 October 2017 - 13:57.


#5
stefan9226

stefan9226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2017

View Postarg, on 18 octombrie 2017 - 13:52, said:

la inmatriculare te duci cu toate contractele si fiscalele
inmatricularea se face de la x la tine, iar contractele cu fiscale
x -> y
y -> z
z -> tine trebuie sa fie ok, vizate si stampilate de organele fiscale.

ca invatatura de minte pentru toata lumea, cand vinzi o masina iti poti rezerva numerele ("Pentru pastrare unui numar atribuit anterior se achita tariful de 30 lei"), vinzi masina dar FARA numere, cumparatorul pana nu o inmatriculeaza si scoate numere circula cu "cercul"...
"z" nu are fiscal , doar V-C. cu "y"

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
mai nou fiscalul face parte din contractul v-c, acolo sunt stampilele de la organele fiscale y si z

ce-i asa greu de inteles, ai nevoie de 3 contracte/fiscale inregistrate la fisc.

Edited by arg, 18 October 2017 - 14:10.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Stiam ca nu poti lua numerele masinii fizic. Le poti retine pe hartie, cu 30 lei la politie doar.  Masina se transcrie de n-ori dupa inmatriciulare. Cea din urma se face o singura data in viata masinii. transcrierea se face prezentand placutele in fata politistului, mai ales de e in alt judet.

Edited by arab, 18 October 2017 - 14:42.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postarab, on 18 octombrie 2017 - 14:40, said:

Stiam ca nu poti lua numerele masinii fizic. Le poti retine pe hartie, cu 30 lei la politie doar.
pai din moment ce le-am retinut, vreau a doua zi sa le pun pe alta masina la care am facut programarea din timp.

p.s. unde scrie ca trebuie sa vand masina cu tot cu numere?

Edited by arg, 18 October 2017 - 14:58.


#9
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View Postarg, on 18 octombrie 2017 - 14:47, said:

pai din moment ce le-am retinut, vreau a doua zi sa le pun pe alta masina la care am facut programarea din timp.

p.s. unde scrie ca trebuie sa-ti vand masina cu tot cu numere?
In primul rand C.V.C-ul se emite in 5 exemplare:1 ramane la primaria care elibereaza/stampileaza C.V.C-urile(unde are proprietarul domiciliul fiscal), 1 ramane proprietarului si 3 exemplare merg impreuna cu C.I.V si Talon autoturism la noul proprietar.

Numerele NU le poti opri fizic.Doar rezervand-ule la DRPCIV contra sumei de 30 lei.
Ca sa fii sigur ca iti raman numerele preferentiale,poti transcrie autoturismul din nou pe numele tau schimband DOAR numerele si implicit Talonul(45 lei numere si taxa talon 37 lei).
Nici daca radiezi masina de la taxe si impozite locale si circulatie pe baza unui bon/act de casare/radiere NU poti oprii numerele.

View Poststefan9226, on 18 octombrie 2017 - 13:41, said:

Buna ziua.Proprietarul masinii in acte "x" a vandut masina pe baza de contract V-C lui "y". Acesta trecand-o la taxe si impozite dar mergand in continuare cu aceleasi numere. "Y" i-a vandut masina lui "z" pe baza de V-C si eliberandu-i fiscalul pe 2016. "Z" a mers cu masina un an de zile pe baza de contract V-C fara  a o trece la taxe si impozite si cu aceleasi numere. Eu am cumparat masina de la "z" orbeste fara fisa de inmatriculare ,cu fiscal de 2016. Restul actelor itp , asigurare , talon sunt ok. Precizez ca nu e completat la "instrainat catre , la data de..".Acum ca sa nu -i creez probleme lui "x" vreau sa o inmatriculez dar nu pot trece de fisc pentru ca imi cere stampila de la primarie pe contractul de V-C ..precizez ca l-am scos din ecuatie pe "z" pentru ca nu ma ajuta cu nimic. Am facut un contract de V-C dintre mine si "y" si cu fiscalul pe 2016 am incercat sa o inscriu la taxe si impozite. Acolo mi s-a zis ca trebuie stampila de la primarie de la el si bineinteles voi suporta eu amenda si impozitul pe 2017 dar nu-i asta problema  ..Eu n-am nici fisa de inmatriculare , unde mi-ar fi trebuit la inmatriculari. Am apelat la un avocat care se ocupa si cu inmatricularile si imi trebuie fisele de inmatriculare dintre "x" si "y" si "y" si mine dar nimeni nu le are. Precizez ca n-am vorbit niciodata cu "x" ( proprietarul din acte) pentru ca " nu stie nimeni " de el.
La vanzarea/instrainarea intre persoane fizice a unui autovehicul Fisa Fiscala NU MAI EXISTA din 2016.Doar firmele care vand masini,care le au inmatriculate pe firma va trebui sa emita fisa de inmatriculare si sa elibereze certificat fiscal nominal(adica pe seria de sasiu a masini in cauza). Cele 5 exemplare ale CVC-ului model 2016 are si Fisa cu certificatul fiscal incluse.Mergi ma bine la un birou de acte si inmatriculari auto si te lamuresc cei de acolo ce ai de facut.Nu cauta raspunsuri pe SP ca nu iti va spune nimeni nimic concret.Doar certuri si contre.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
te-ai incurcat in explicatii.
ce-i asa de greu de inteles ca poti ingrosa obrazul si nu dai numerele... cumparatorul si le poate face din carton dar e pe riscul lui, primul potist ii ridica talonul...

#11
stefan9226

stefan9226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2017

View PostC63AMG, on 18 octombrie 2017 - 15:09, said:

In primul rand C.V.C-ul se emite in 5 exemplare:1 ramane la primaria care elibereaza/stampileaza C.V.C-urile(unde are proprietarul domiciliul fiscal), 1 ramane proprietarului si 3 exemplare merg impreuna cu C.I.V si Talon autoturism la noul proprietar.

Numerele NU le poti opri fizic.Doar rezervand-ule la DRPCIV contra sumei de 30 lei.
Ca sa fii sigur ca iti raman numerele preferentiale,poti transcrie autoturismul din nou pe numele tau schimband DOAR numerele si implicit Talonul(45 lei numere si taxa talon 37 lei).
Nici daca radiezi masina de la taxe si impozite locale si circulatie pe baza unui bon/act de casare/radiere NU poti oprii numerele.


La vanzarea/instrainarea intre persoane fizice a unui autovehicul Fisa Fiscala NU MAI EXISTA din 2016.Doar firmele care vand masini,care le au inmatriculate pe firma va trebui sa emita fisa de inmatriculare si sa elibereze certificat fiscal nominal(adica pe seria de sasiu a masini in cauza). Cele 5 exemplare ale CVC-ului model 2016 are si Fisa cu certificatul fiscal incluse.Mergi ma bine la un birou de acte si inmatriculari auto si te lamuresc cei de acolo ce ai de facut.Nu cauta raspunsuri pe SP ca nu iti va spune nimeni nimic concret.Doar certuri si contre.
ok. mersi

#12
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

View PostC63AMG, on 18 octombrie 2017 - 15:09, said:


Numerele NU le poti opri fizic.Doar rezervand-ule la DRPCIV contra sumei de 30 lei.
Ca sa fii sigur ca iti raman numerele preferentiale,poti transcrie autoturismul din nou pe numele tau schimband DOAR numerele si implicit Talonul(45 lei numere si taxa talon 37 lei).
Nici daca radiezi masina de la taxe si impozite locale si circulatie pe baza unui bon/act de casare/radiere NU poti oprii numerele.
Eu am pastrat numarul de inmatriculare,cei la "radieri"au vrut sa-l vada si cam atat,am plecat cu placutele acasa.

#13
robby88g

robby88g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2013
alta speta: Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in RO de la un cetatean strain. Acesta a cumparat-o acum 2 ani de la proprietarul din acte dar nu a inmatriculat-o pe numele lui neavand rezidenta sau cetatenie aici. Practic am carte si talon, contract V-C intre vechiul proprietar roman si actualul strain,inclusiv fisa ca a fst scoasa de la fisc de roman si contract v-c intre mine si actualul proprietar strain..dar neavand cetatenie nu imi poate da niciun fiscal...cum pot inmatricula masina pe numele meu?

#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrobby88g, on 23 octombrie 2017 - 23:38, said:

alta speta: Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in RO de la un cetatean strain. Acesta a cumparat-o acum 2 ani de la proprietarul din acte dar nu a inmatriculat-o pe numele lui neavand rezidenta sau cetatenie aici. Practic am carte si talon, contract V-C intre vechiul proprietar roman si actualul strain,inclusiv fisa ca a fst scoasa de la fisc de roman si contract v-c intre mine si actualul proprietar strain..dar neavand cetatenie nu imi poate da niciun fiscal...cum pot inmatricula masina pe numele meu?

Dupa 183 de zile de stat in Romania devine rezident fiscal, deci trebuia sa o inscrie la primaria unde are rezidenta fiscala.
Ca n-a vrut sa plateasa impozitul sau ca nu a stiut e alta treaba.

#15
robby88g

robby88g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.10.2013
ok... el vine o luna, pleaca inapoi o perioada..iar revine.. nu are nimic in Romania, masina o tine intr-un garaj la o cunostinta si o foloseste cand vine.
dar totusi...
eu cum inmatriculez masina? e pret bun si n-as vrea sa o pierd!

Edited by robby88g, 24 October 2017 - 22:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate