Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cod SMS ptr 3D Secure in Roaming

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dezactiveaza 3D secure daca te zgarcesti la 5 euro/luna.

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
La Orange cu optiune de 5EUR/luna nu faci nimic dpdv roaming. Ce-i drept reincarcarea de 5EUR iti ofera perioada activa, dar daca nu ii folosesti ei se tot aduna acolo degeaba si parca e cam ineficient…

Din ce stiu conditiile pentru roaming sunt:
  • SIM-ul sa fie in perioada activa (a creditului); zero roaming in perioada de gratie.
  • Nu e necesar sa ai optiune [cu roaming] activa, dar e interzis sa ai optiune ‘nationala-only’. Daca ai una din acestea din urma atunci trebuie sa o dezactivezi, cu pierderea resurselor.
  • Sa ai serviciul de roaming activ. Nu este activat automat, iar optiunile national-only il dezactiveaza.
@bbogdanmircea: Inteleg ca ai reincarcat ultima data prin august, deci foarte posibil ca acum sa fii in perioada de gratie. Ce poti face este sa reincarci cativa euro (ceea ce deja iti ofera ceva perioada activa) si sa verifici/activezi serviciul de roaming. Mai tarziu poti folosi din creditul deja incarcat pentru a cumpara perioada activa scutind astfel o noua reincarcare. Atata timp cat nu ai nevoie de apeluri sau net pe acea cartela, nu are rost sa cheltuiesti creditul pe extraoptiuni. SMS-urile primite, adica ceea ce te intereseza, sunt gratuite, la fel si apelurile primite daca va fi cazul.

#21
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
O idee foarte faina, dar cum prelungesc perioada activa din creditul incarcat ?
Si cam cat m-ar costa lunar ca sa am macar semnal prin procedura asta ?
Uite exact de asta am scris pe forum ... pentru ca nu m-as fi gandit la solutia asta altfel ...

#22
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
La BT poți suna și îți dictează ei parola care in mod normal venea prin sms. Vezi poate e la fel și la Unicredit.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cum sa sune? Nu are telefon!

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013
@bbogdanmircea: E pe la *100#, ceva ramura reincarcare si valabilitate, acolo ai si Cumpara valabilitate. Stiu ca era 2EUR credit pentru 30 de zile de valabiliate; LE: am gasit in telefon un SMS vechi care confirma pretul/perioada. Nu stiu sa iti spun 100% exact, fiindca nu mai am cartela Orange dar cand o aveam am folosit mult aceasta functie ca sa mentin SIM-ul in viata. Poate merge si din contul online (daca telefonul nu se conecteaza oare merge *100#?), dar nu stiu ca nu imi facusem cont.

Cel mai bine ar fi daca vreun coleg de forum care are cont online Orange ar verifica daca se poate cumpara valabilitate de acolo si exact cat costa/ pe ce perioade.

LE: Pe site Orange am gasit <https://www.orange.r...abilitate-21632> insa nu stiu de ce e la Arhiva. Oricum daca telefonul zice Doar urgent nu stiu cum ti-ar merge *100#, deci cred ca tot la contul online ajungi.

Edited by sags, 18 October 2017 - 21:14.


#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Repet, la multe banci poti seta numar strain prin online banking...

#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

View Postdorin_2k, on 18 octombrie 2017 - 17:36, said:

Nu merge cu un cod aiurea. Eu am gresit o singura liera si nu merge plata.

Initiator.
Insa citeste mesajul #4
Incerci sa ne pacalesti.
Toata discutia e in zadar. Cred ca esti troll

Trebuie sa ai activat doar roamingul. Trebuie sa ai semnal.

Insa daca a expirat si perioada de gratie, cartela e invalida.
La mine a mers, de mai multe ori. Chiar luna trecuta cand am platit factura la telefon. Nu mai tin minte daca am bagat si cod aiurea, sau un cod mai vechi, dar sigur a mers cu parola veche, aleasa de mine, de dinainte de a se baga codul prin sms. Niciodata nu a mers din prima, dar la a doua sau a treia incercare am putut face plata. Nu cred ca tine de banca, din moment ce acel cod e cerut de procesatorul de plati.

#27
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
@dorin_2k: are telefon, nu are acces la nr românesc

#28
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am incarcat pana la urma cu 10 euro ca sa am si minute, am incercat sa bag alt cod si nu a mers de 2 ori, a 3 a oara nu m-am riscat ... pana la urma am platit cu un card de euro asta e ... o sa ma duc pe la Unicredit cand ajung in tara sa le expun problema .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate