Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Trecere vama Ungaria cu tutun din duty-free Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Urmeaza sa plec in Austria si tocmai am realizat ca am 2 cutii de pachete de tutun (10 pachete = 500g de tutun, 2 persoane) cumparate din duty free din Moldova(nu mai am nici chitanta) ce voiam sa le folosesc in scop propriu si personal.

Pot trece vama cu tutunul respectiv?

Va multumesc anticipat.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Poti. Cred ca ai voie pana la 1kg tutun, nu mai stiu. Dar cu 2x5 sigur poti. Mai ales ca-s din duty free.

Drum? Stiu ca dintr-ala aduceau basarabenii :))

#3
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Tocmai asta e problema. Ca este cumparat din duty-free din Republica Moldova (adica din afara UE) si nu am chitanta la ele. De asta imi este frica.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
împrãștie-le prin mașinã, eventual desfãcute

Edited by sarac.lipit, 17 October 2017 - 10:23.


#5
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Nu prea as vrea sa fac asta. daca nu am voie, nu trec cu ele. dar nu gasesc nicaieri prin lege chestia asta.

#6
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
De un kg stiam si eu.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Andreibo, on 17 octombrie 2017 - 10:05, said:

Urmeaza sa plec in Austria si tocmai am realizat ca am 2 cutii de pachete de tutun (10 pachete = 500g de tutun, 2 persoane) cumparate din duty free din Moldova(nu mai am nici chitanta) ce voiam sa le folosesc in scop propriu si personal.

Pot trece vama cu tutunul respectiv?

Va multumesc anticipat.
stai liniștit că nu se-mpiedică nimeni de 10 pachete de țigări.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Nu e prevazut nicaieri in lege ca provenienta trebuie sa fie din o anumita tara.

#9
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Andreibo, on 17 octombrie 2017 - 10:27, said:

Nu prea as vrea sa fac asta. daca nu am voie, nu trec cu ele. dar nu gasesc nicaieri prin lege chestia asta.

Nu stiu unde ai cautat dar iaca:

Limite pentru alcool și tutun în UE

Dacă sunteți simplu cetățean, cantitatea de mărfuri pe care o puteți cumpăra și lua cu dumneavoastră când călătoriți dintr-o țară a UE în alta nu este limitată , atâta timp cât ați făcut cumpărăturile pentru uz personal și nu în scopuri comerciale. Taxele (TVA și accize) sunt incluse în prețul pe care îl plătiți în țara din care cumpărați produsul, deci nu vi se vor mai percepe taxe în altă țară din UE.
Totuși, pentru a stabili dacă produsele sunt cumpărate pentru uz personal, autoritățile vamale din UE pot verifica anumite lucruri: dacă dețineți o întreprindere comercială sau dacă lucrați pentru o astfel de întreprindere, cum sunt împachetate și transportate produsele, cu ce cantitate de produse călătoriți etc.

Menționăm că fiecare țară din UE poate stabili o limită maximă pentru cantitatea de tutun sau băuturi alcoolice pe care o puteți introduce în țară. Aceste cantități maxime trebuie să fie de cel puțin:
  • 800 de țigarete
  • 400 de țigări de foi (trabucuri cu o greutate maximă de 3 grame fiecare)
  • 200 de trabucuri
  • 1 kg de tutun
  • 10 litri de băuturi spirtoase
  • 20 de litri de vin cu adaos de alcool
  • 90 de litri de vin (din care cel mult 60 de litri de vin spumos)
  • 110 litri de bere
Sursa: http://europa.eu/you...sh/index_ro.htm

#10
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009

 something00, on 17 octombrie 2017 - 10:39, said:


Nu stiu unde ai cautat dar iaca:

Limite pentru alcool și tutun în UE

Dacă sunteți simplu cetățean, cantitatea de mărfuri pe care o puteți cumpăra și lua cu dumneavoastră când călătoriți dintr-o țară a UE în alta nu este limitată , atâta timp cât ați făcut cumpărăturile pentru uz personal și nu în scopuri comerciale. Taxele (TVA și accize) sunt incluse în prețul pe care îl plătiți în țara din care cumpărați produsul, deci nu vi se vor mai percepe taxe în altă țară din UE.
Totuși, pentru a stabili dacă produsele sunt cumpărate pentru uz personal, autoritățile vamale din UE pot verifica anumite lucruri: dacă dețineți o întreprindere comercială sau dacă lucrați pentru o astfel de întreprindere, cum sunt împachetate și transportate produsele, cu ce cantitate de produse călătoriți etc.

Menționăm că fiecare țară din UE poate stabili o limită maximă pentru cantitatea de tutun sau băuturi alcoolice pe care o puteți introduce în țară. Aceste cantități maxime trebuie să fie de cel puțin:
  • 800 de țigarete
  • 400 de țigări de foi (trabucuri cu o greutate maximă de 3 grame fiecare)
  • 200 de trabucuri
  • 1 kg de tutun
  • 10 litri de băuturi spirtoase
  • 20 de litri de vin cu adaos de alcool
  • 90 de litri de vin (din care cel mult 60 de litri de vin spumos)
  • 110 litri de bere
Sursa: http://europa.eu/you...sh/index_ro.htm

astea sunt reglementarile daca tutunul ar fi cumparat din Romania. Dar eu nu gasesc reglementarile pentru cazul in care tutunl e din afara Uniunii

#11
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
E acelasi lucru.

#12
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 Andreibo, on 17 octombrie 2017 - 10:45, said:

astea sunt reglementarile daca tutunul ar fi cumparat din Romania. Dar eu nu gasesc reglementarile pentru cazul in care tutunl e din afara Uniunii

Asta sunt reglementarile pentru trecerea frontiereei intre doua tari din UE. Exact ceea ce faci tu. Deci asta e regula care ti se aplica tie.

Pentru ca in mod normal cand ai intrat din Moldova in Romania atunci ar fi trebuit sa respecti o alta regula. Pe care tu nu ai respectat-o dar asta e alta discutie.

TVA și accize la intrarea pe teritoriul UE

Dacă intrați în UE venind dintr-o țară terță, puteți aduce cu dumneavoastră, fără a plăti TVA și accize, bunuri pentru uz personal în limitele menționate mai jos. Același lucru este valabil și în cazul în care veniți din Insulele Canare, insulele anglo-normande, Gibraltar sau alte teritorii în care nu se aplică normele UE cu privire la TVA și accize.
Produse din tutun

Limita poate fi mai mică sau mai mare, în funcție de țara UE pe care o vizitați. Există țări care aplică limite inferioare doar pasagerilor care călătoresc pe mare și pe uscat (Bulgaria, Grecia, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia și Ungaria) sau tuturor pasagerilor (Estonia și România).
Limita superioară

200 de țigări sau

100 de țigări de foi sau

50 de trabucuri sau

250 g de tutun   

    Limita inferioară   
40 de țigări sau

20 de țigări de foi sau

10 trabucuri sau

50 g de tutun

Edited by something00, 17 October 2017 - 10:58.


#13
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
pai am respectat limita. am trecut 2 persoane cu 2*250 g de tutun ?!

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Andreibo, on 17 octombrie 2017 - 10:45, said:


astea sunt reglementarile daca tutunul ar fi cumparat din Romania. Dar eu nu gasesc reglementarile pentru cazul in care tutunl e din afara Uniunii

Tu treci granita dintre Ungaria si Romania,adica doua tari UE.
Tutunul ala poate fi cumparat si de pe Marte,nu are nici o importanta,atata timp cat tu te incadrezi in cantitatea permisa conform cerintelor UE.

#15
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
http://budapesta.mae.ro/node/177
Vezi la reglementari vamale, în special la țigări de proveniență extra-comunitara.

#16
Andreibo

Andreibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2009
Din ce vad pe site-ul MAE:
“”În cazul țigărilor de proveniență extra-comunitară (prevăzute cu timbre fiscale ale unor state terțe față de Uniunea Europeană), precum și al țigărilor netimbrate achiziționate în regim de duty-free (numai dacă sunt însoțite de chitanța doveditoare în acest sens), limita maximă admisibilă este de doar 40 bucăți de o persoană având vârsta de peste 17 ani. În aceste două cazuri, nu este permisă introducerea de cantități suplimentare cu plata unor accize.”
Despre tutun nu scrie și eu nu am chitanța :(

#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ia și cumpăra țigări de România, 4 cartușe de persoana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate