Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Poti sa faci abonament Vodafone daca ai deja unul pe Orange?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Are riscul care este trecut in regulile interne ale firmei.
Ai vazut tu, cu ochii tai, istoricul de plata de la acei 15 ani ???

#20
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Pai concurenta nu are de unde sti ce facturi plateste el la o anumita companie.

Daca respectiva persoana locuieste intr-un cartier/sat cu multi rau platnici, atunci ii va fi ceruta garantie in functie de ce servicii doreste sa cumpere. De exemplu ma indoiesc ca-i va da vreo companie ultimul model de iPhone in rate pe 24 luni daca adresa din contract este intr-un sat plin de someri.

#21
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Exista "lista neagra" care e actualizata de companii cu scopul de a nu da credit\abonament servicii nou unui rau-platnic de la alta companie.
Daca n-a platit acolo sunt sanse mari sa nu plateasca nici aici.

#22
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postbuyonevideo, on 16 octombrie 2017 - 13:17, said:

Se poate verifica imediat ce alte abonamente are.

Hai mah fratilor, e de ceva timp chestia asta, doar ca scrie cu litere mici.
Companiile impart datele intre ele si se poate verifica de la o companie la alta intirzieri si alte alea.

Fals. Contravine legii de protecție a datelor personale. Se pot partaja doar date statistice anonimizate. "Preventel" nu (mai) există de cel puțin 1-2 ani, de când a intrat în vigoare legislația europeană în toate statele membre. Acum 4-5 ani au încercat să fie admiși în Biroul de Credit și li s-a refuzat.

Dacă dai de vreun dealer (deci dealer nu reprezentanță) care-ți poate afla detaliile de cont la orice operator doar pe baza buletinului tău zi-mi și mie că ar fi super interesant. Se penalizează foarte rău chestiile astea în ultima vreme de către UE. Uite aici cârca de cazuri.

Singurii care pot avea acces la informații din astea sunt doar reprezentanțele oficiale ale operatorului, și alea doar la baza de date a operatorului de care aparțin.

Dacă cineva extrage informații de la mai mulți operatori și le amestecă o face pe barba lui. De exemplu dacă o creanță a fost predată unei firme de recuperări și ăia vând informațiile mai departe. Asta sunt dispus s-o cred pentru că ăia ar vinde-o și pe mă-sa pentru câțiva lei. Ar însemna că un dealer și un recuperator de creanțe au un aranjament extrem de ilegal, fără să fie implicați operatorii. Sigur, nu-i exclus să fie și cineva de la vreun operator băgat în vreo afacere din asta, dar fără dovezi e doar teoria conspirației.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostKyKyKyKy, on 16 octombrie 2017 - 12:27, said:

Dar se duce și zice că vrea abonament fără să pomenească de alte abonamente. Posted Image
Ca ce chestie ? sa le faca pe plac ?  eu ma duceam si spuneam ca mai am 5 abonamente in alta retea, care e treaba lor ? Obligatia lor este sa incheie abonamente iar atunci cand intervine vreo problema trebuie sa spuna care este motivul de nu poate incheia un abonament (sa spuna cf. legii nr. "x" sau al regulamentui "y"...) .Asta cu "ai alt abonament in alta retea si nu pot sa-ti fac un abonament" este o vrejeala ieftina in cel mai rau caz preseaza cetateanul sa faca portare. Eu in locul lor m-am duce inapoi (in acelasi magazin), as spune ca am abonament la Orange si ca sunt cetatean european Posted Image iar daca refuza ANPC,ANCOM etc. scrie pe ei .  Vodafone Helper pe unde esti ? (nu cred ca nu vede titlul) ce parere ai despre asemenea colegi care nu vor sa aduca niste bani in plus companiei si umbla cu asemenea argumente de speriat copii ?

Edited by stlk, 16 October 2017 - 15:03.


#24
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postjeffy86able, on 16 octombrie 2017 - 14:27, said:

Exista "lista neagra" care e actualizata de companii cu scopul de a nu da credit\abonament servicii nou unui rau-platnic de la alta companie. Daca n-a platit acolo sunt sanse mari sa nu plateasca nici aici.

Majoritatea creanțelor de genul ăsta sunt auto-promovate chiar de operatori. Dacă ar tăia prompt serviciile la secunda scadenței fiecărei facturi ar avea prejudicii de maxim 1 lună.

Ca să-ți dau un exemplu despre cum procedează unii operatori de servicii fixe. Chiriașul sau fostul proprietar la o adresă e titular de abonament, pleacă de la adresă (cu abonamentul achitat la zi) dar nu face notificare de reziliere (sau n-o face cum trebuie iar operatorul o ignoră). În loc să taie instant abonamentul cu prejudiciu zero sau 1 lună, operatorul continuă intenționat să taxeze câteva luni, cel puțin 3, preferabil 6+, și între timp refuză solicitările proprietarului de drept actual la adresă de-a încheia un abonament separat ca să-i forțeze mâna, poate plătește el. E practic un sistem de ciupeală și șantaj.

Operatorii mobili au și ei metodele lor cu suprataxare, furt de credit, încărcare de credit prin abonamente cu conturi hăcuite, vorbit în roaming (până nu le-a tăiat UE macaroana) și spre destinații internaționale etc. Toate astea se pot preveni extrem de ușor, dar preferă să n-o facă și să creeze oamenilor niște probleme în speranța că vor ciupi niște bani.

Edited by wirespot, 16 October 2017 - 14:58.


#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postfaracreier, on 16 octombrie 2017 - 14:01, said:

Pai concurenta nu are de unde sti ce facturi plateste el la o anumita companie.
BA DA, ce rahat am zis eu mai sus.
Bazele de date sint comune, poate ca si tu ti-ai dat acordul pentru asa ceva, daca ai facut abonament nou/prelungire in ultimul timp.

Care ai timp, ia si suna la relatii clienti si intreba asta, la oricare companie de telefonie mobila.

View Postwirespot, on 16 octombrie 2017 - 14:46, said:


Fals. Contravine legii de protecție a datelor personale. Se pot partaja doar date statistice anonimizate. "Preventel" nu (mai) există de cel puțin 1-2 ani, de când a intrat în vigoare legislația europeană în toate statele membre. Acum 4-5 ani au încercat să fie admiși în Biroul de Credit și li s-a refuzat.
Ha ha, iti dai acordul singur pentru asa ceva, vezi mai sus.

#26
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Eu iti zic ca se poate  Si au am abonament atat la O cat si la T. Posted Image

#27
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Au raspuns de la Vodafone, am dat eu mesaj pe facebook, au zis ca asa ceva nu se poate intampla, nu este nici un motiv daca celalalt abonament este in regula.

#28
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

Quote

nu este nici un motiv daca celalalt abonament este in regula.
Cum adică? Ce vrea să însemne asta? Ce legătură are?

#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Adica daca e cu plata la zi pe celalalt. Au raspuns si azi, au zis ca au verificat iar colegii de la Vanju Mare nu stiu de situatie. M-au intrebat numele celui care doreste abonamentul pentru a verifica. Au verificat si mi-au zis sa revina la magazinul de la Vanju Mare pentru ca situatia nu se va ma repeta daca are celalalt abonament la zi. Acum sa vedem cand o avea timp sa se duca iar.

Edited by gerbil, 17 October 2017 - 13:02.


#30
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View Postgerbil, on 16 octombrie 2017 - 11:53, said:

Un var de-al meu de la tara are deja un abonament pe Orange pentru telefonul lui. Azi a dorit sa faca unul pe Vodafone pentru fiul lui care este minor si clar nu are cum sa isi faca pe numele lui. A fost refuzat pe motiv ca are deja un abpnament pe Orange. Eu unul nu am auzit de asa ceva pana acum, nu ai voie sa ai abonamente la doua retele? Este vreo regula de care eu nu stiu?
Cum are telefonul luat pe datorie(cu acel abonament) ?

#31
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Pai si a refuzat propriu-zis incheierea abonamentului sau i s-a cerut plata in avans? Ca e o diferenta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate