Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

TV 4k

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Postwather, on 11 martie 2019 - 21:44, said:

Pai si sincer la 1499lei vreti CALITATEA/PANELUL unuia de cel putin 3 ori mai scump
Credeam ca cele ''44 de pahare'' au trecut sau efectele lor inca nu au trecut .... - CAT DAI , ATATA FACE
Doar nu vreti la 1499lei panel pe 10biti curat , HDR si altea alea ca la tv-urile 4k true
La fel ca si monitoare pentru pc. Pentru un buget restrins, e suficient. Poate data viitoare o sa trec pe OLED sau QLED.

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce nu ai luat Horizon ,Finux, Teletech din astea? Nu spuneai ca toate fac acelasi lucru?

#39
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Postedigee, on 11 martie 2019 - 22:48, said:

De ce nu ai luat Horizon ,Finux, Teletech din astea? Nu spuneai ca toate fac acelasi lucru?
Ca sa fiu sincer, barbateste, am crezut ca am scapat de intrebarea asta. Dar m-am inselat. Posted Image
Softul din TV m-a determinat sa cumpar Samsung si optiunile pe care le ofera.
Toate fac la fel, imaginea , sunetul, softul , poturile de conectare, ganrantia, serviceul face diferenta.
Am inteles, resemnat, ma grabit sa fiu modest si sa spun ca toate sunt la fel si ca putine sunt diferentele.

#40
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
Gata, l-am primit, l-am despachetat, instalat pe perete. Si facut setarile necesare. Sunt , sincer, multumit de achizitie ( de TV ).  Posted Image
In Setari Sunet apare Dolby Digital si Dolby Digital Plus.
Doar Dolby Digital pot folosi. Nu sunt asacadari sau intepari. Sunet clar si puternic.
Aplicatiile ruleaza fara probleme. Upgrade la soft s-a desfasurat fara probleme.

Edited by GT_Xpress, 12 March 2019 - 19:08.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Dolby Digital Plus poti folosi doar pe HDMI daca si Blu-Ray playerul stie.
Cel putin asa scrie in e-Manual. Care insa poate fi gresit pe alocuri.

La al meu am pus stick-ul USB care l-am avut in cel vechi - formatat de Tv si pe care puneam pauza la emisiuni - Practic setat ca mediu de inregistrare si nu l-a recuoscut,
In manual scria ca suporta doar HDD0uri nu si stick-uri. Formatat NTFS pe calculator si... merge.

#42
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Posteiffel, on 12 martie 2019 - 20:08, said:

Dolby Digital Plus poti folosi doar pe HDMI daca si Blu-Ray playerul stie.
Cel putin asa scrie in e-Manual. Care insa poate fi gresit pe alocuri.
La al meu am pus stick-ul USB care l-am avut in cel vechi - formatat de Tv si pe care puneam pauza la emisiuni - Practic setat ca mediu de inregistrare si nu l-a recuoscut,
In manual scria ca suporta doar HDD0uri nu si stick-uri. Formatat NTFS pe calculator si... merge.
OK. Multumesc pentru raspuns.  Posted Image
Acum am pus pe stick film 4K din 1080p covertit cu DivX Pro 10 si merge filmul. Stickul USB  e in format Fat32.
Pe telecomanda nu apare optiunea de REC. Cred ca TVul meu nu are optiunea de inregistrare programe tv.

Edited by GT_Xpress, 12 March 2019 - 20:59.


#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Stiu ca pe telecomanda nu apare, dar... inregistreaza - daca ai un stick sau HDD formatat NTFS.
E o ciudatenie lipsa acelui buton. Eu am folosit telecomanda de la un D6500 care are buton pe telecomanda si merge bine mersi.
Altfel poti inregistra dar mai greu - trebuie sa intrii in Ghidul EPG si acolo sa setezi inregistrarea. Sau poti incerca sa pui pauza la o emisiune - buton de pauza este.

#44
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Posteiffel, on 13 martie 2019 - 10:16, said:

Stiu ca pe telecomanda nu apare, dar... inregistreaza - daca ai un stick sau HDD formatat NTFS.
E o ciudatenie lipsa acelui buton. Eu am folosit telecomanda de la un D6500 care are buton pe telecomanda si merge bine mersi.
Altfel poti inregistra dar mai greu - trebuie sa intrii in Ghidul EPG si acolo sa setezi inregistrarea. Sau poti incerca sa pui pauza la o emisiune - buton de pauza este.
EPG ? Am Guide, nu cind am accesat acest Guide nu gasesc sa setez inregistrarea. Nu pot pune pauza, cred ca nu are Time Shift.
TVul meu este SAMSUNG UE40NU7122KXXH.

Attached Files


Edited by GT_Xpress, 13 March 2019 - 10:28.


#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Ai pus ceva formatat NTFS - minim 16 Gb pe USB ?

Acelasi Guide il am si eu - arata la fel. Cand selectez o emisiune si dau click pe ea imi apare posibilitatea de "Schedule". Si acolo am si functie de inregistrare.

Hmm... Acum vad - modelul tau nu are asa ceva :

Quote

Vrem insa sa va mentionam ca televizorul nu dispune de functie PVR/Time Shift (pauzare, inregistrare canale TV).


#46
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
NU70/71/73 nu au functie de inregistrare. Mi se pare ca functia DVR poate fi activata din meniul de service, insa cred ca se pierde garantia.

#47
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View PostiZet, on 13 martie 2019 - 11:55, said:

NU70/71/73 nu au functie de inregistrare. Mi se pare ca functia DVR poate fi activata din meniul de service, insa cred ca se pierde garantia.
Ok, nu umblu la acea optiune, e riscant.
Nu e o problema daca nu are functie de inregistrare.
Acum am inteles, EPG este GUIDE. In fine, las tv-ul asa cum este.

Edited by GT_Xpress, 13 March 2019 - 12:27.


#48
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018
Montarea lui nu a fost usoara. Dar a meritat efortul. Nu l-am pus singur, m-au ajutat parintii mei.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
E chiar banala, dar dupa ce iti dai seama cum se monteaza picioarele alea.
Eu unul la al meu n-am gasit niciun ghid in cutie iar in manual era ceva vag legat de montarea pe perete.

#50
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Posteiffel, on 13 martie 2019 - 16:53, said:

E chiar banala, dar dupa ce iti dai seama cum se monteaza picioarele alea.
Eu unul la al meu n-am gasit niciun ghid in cutie iar in manual era ceva vag legat de montarea pe perete.
Tine de producatorul acelui kit de suport TV. Ar fi trebuit sa tipareasca clar un tutorial cu text si imagini.
La TVul meu am gasit un tutorial dar despre alt tip de suport tv.
Suportul TV e unul cu patru brate, cele de jos au un fel de gheare care se regleaza pe verticala.
Daca nu sunt strinse bine, se pot misca si ingreuna monatrea tvului. Necesita doua persoane la montare pe suport.

Attached Files


Edited by GT_Xpress, 13 March 2019 - 19:51.


#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Tu l-ai montat pe perete. Acolo tine de productaorul kit-ului.

Eu i-am pus picioarele TV-ului. M-am invartit 10 minute sa vad unde si cum se fixeaza.
Dupa aia m-am chinuit sa desfac capacele de la picioare ca sa bag cablurile prin ele. In final le-am spart pe-amandoua. Am vazut abia in final ca erau date cu un film - scoci - invizibil.
Trageam in sensul indicat pe sageata de pe ele si nimic.

Ptr astea trebuia  sa existe un ghid de instalare. Culmea in manualul sau e mentionat un asemena ghid.

#52
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Posteiffel, on 14 martie 2019 - 10:36, said:

Tu l-ai montat pe perete. Acolo tine de productaorul kit-ului.

Eu i-am pus picioarele TV-ului. M-am invartit 10 minute sa vad unde si cum se fixeaza.
Dupa aia m-am chinuit sa desfac capacele de la picioare ca sa bag cablurile prin ele. In final le-am spart pe-amandoua. Am vazut abia in final ca erau date cu un film - scoci - invizibil.
Trageam in sensul indicat pe sageata de pe ele si nimic.

Ptr astea trebuia  sa existe un ghid de instalare. Culmea in manualul sau e mentionat un asemena ghid.
La TVul meu ( Smart TV Samsung ) are HDMI (ARC ) IN, sunet prin Wifi Boxe, si SPDIF ( optic ), oare se poate folosi un fel de adaptor HDMI <-> Jack audio ? Am intrebat la Samsung asistenta si nu a stiu sa imi poata raspunde.
Sau trebuie un SPDIF (optic )  <-> Jack audio  - un fel de converter ? Nu stiu ce sa fac ? Nu am mufa jack la tv si nici component iesire.

Edited by GT_Xpress, 14 March 2019 - 10:47.


#53
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se numeste DAC. Face conversia din digital in analogic pe audio. Este comercializat ca "adaptor" pentru publicul neavizat. Gasesti multe modele ,chiar foarte ieftine .

#54
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 18.07.2018

View Postedigee, on 14 martie 2019 - 10:56, said:

Se numeste DAC. Face conversia din digital in analogic pe audio. Este comercializat ca "adaptor" pentru publicul neavizat. Gasesti multe modele ,chiar foarte ieftine .
Ok. O sa fac aleg acel DAC SPDIf - Jack audio cind pot. O sa trimit cerere de anulare comanda la HDMI - Jack audio de la emag.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate