Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bordura/Prag Dun In pardoseala

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kundalin

kundalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2017
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat.
Din ce se poate face o bordura/prag pentru un dus facut direct in pardoseala(fara cada) care sa delimiteze spatiul de dus si opreasca apa sa curga in restul incaperii.
Am gresia deja montata si as vrea sa fie ceva care se poate pune direct pe gresie.

Multumesc

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Iti torni din beton o "cadita" cu scurgere/sifon,iar ca protectie folosesti o perdea din perete in perete.
Am asa ceva din 1999 in baia de servicu.Scurgerea am bagat-o tronsonul toaletei (budei).

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
si prinde betonul turnat direct pe gresie?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 adisz, on 16 octombrie 2017 - 09:50, said:

Am asa ceva din 1999

Nu stiu.Dar au trecut 18 ani si inca nu se misca.

LE.
Acuma vad.Care gresie?Nu a fost vorba niciunde de gresie.Eventual de pardoseala.

 _Smiley_, on 16 octombrie 2017 - 10:10, said:

si prinde betonul turnat direct pe gresie?

Edited by adisz, 16 October 2017 - 10:32.


#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Bagi si tu flexu si zgarii putin gresia sa aiba pe ce sa faca priza cimentul cand il torni.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 adisz, on 16 octombrie 2017 - 10:31, said:

LE.
Acuma vad.Care gresie?Nu a fost vorba niciunde de gresie.Eventual de pardoseala.

 kundalin, on 16 octombrie 2017 - 09:39, said:

........Am gresia deja montata si as vrea sa fie ceva care se poate pune direct pe gresie.....


cred ca cea mai buna solutie e sa taie cu flexul gresia din zona unde pune ciment. pe gresie (chiar si zgariata putin) e posibil sa nu prinda cimentul.

#7
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Sun mai multe opțiuni. În afară de ce s-a recomandat mai sus, se pot lipi direct pe gresia existentă cu adezivi super rezistenți la umezeală, bucăți de dale de curte, dar acestea ar trebui oarecum placate cu alt model de gresie dacă nu mai dispui de plăci similare.

#8
kundalin

kundalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2017
Ideea este ca la mine deja s-a pus rigola, gresia si s-a pus cumva in panta ca sa curga apa spre rigola.
As avea nevoie de...nustiu...granit, marmura, poate caramida sa delimitez spatiul ala.

Se vedem si in poza cum e acum...[ https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/22497754_10214641847504288_227627505_n.png?oh=d799535aff6224040755c6bf588962a8&oe=59E5FA3F - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 kundalin, on 16 octombrie 2017 - 09:39, said:

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat.
Din ce se poate face o bordura/prag pentru un dus facut direct in pardoseala(fara cada) care sa delimiteze spatiul de dus si opreasca apa sa curga in restul incaperii.
Am gresia deja montata si as vrea sa fie ceva care se poate pune direct pe gresie.

Multumesc

faci o cădiță din ”mortar uscat”: 5 părți nisip, o parte ciment și apă cât să umezească un pic amestecul. Pentru bordură faci mai întâi o construcție din ce ai la îndemână, lemn. cărămizi, pietre, BCA, etc, pe care o tapetezi cu mortar. Ai grijă să montezi vana de scurgere și să dai cădere suficientă să se scurgă apa.

FOARTE IMPORTANT: peste construcția de mortar trebuie folosită membrană impermeabilă specială pentru faianță/gresie (are suprafețele texturate cu o țesătură de fibră de sticlă). Nu te lua după Dorel care zice că merge și fără că vei avea mucegai în juma' de an.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Ca sa nu strici arhitectura la ce ai acolo, ia un profil rectangular ingust de inox/aluminiu si da-i un cordon de silicon la racordul cu podeaua dusului.
Peste asta poti veni mai tarziu cu paravanul de sticla, posibil chiar prins direct in silicon, ca un perete de acvariu. Daca nu, 2 clipsuri de sticla si gata.

#11
kundalin

kundalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2017
sub gresie am pus un strat de material hidroizolant, Sika 107 parca, dar ma intreb daca pot sa fac bordura din piatra, cum ar fi granit.marmura.
Daca stie cineva de unde se poate cumpara.
[ http://www.casa-construct.ro/wp-content/uploads/2015/03/4-model-cabina-de-dus-mare-fara-cada-baie-moderna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.casa-construct.ro/wp-content/uploads/2015/03/4-model-cabina-de-dus-mare-fara-cada-baie-moderna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
atingere

atingere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 26.05.2007
Nu ai postat nici o poză, mai încearcă!

#13
kundalin

kundalin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.10.2017
[ http://www.johnbridge.com/wp-content/uploads/2009/10/showercurb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Ma intreb daca se poate face din bucati de BCA si dupa sa fie placate cu gresie cum e si restul camerei.
SI daca o fac din BCA, exist adezivi ca sa o pot lipi direct pe gresia care este deja montata?

Attached Files


Edited by kundalin, 23 October 2017 - 10:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate