Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce se intampla cu reciclarea in capitala europeana Bucuresti?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Cand m-am mutat acum vreun an jumate in Bucuresti, erau langa mine containere de reciclat (hartie si plastic) pe colt la MNAR la intersectia Caii Victoriei cu Stirbei Voda. Apoi au disparut de acolo si urmatoarele cele mai apropiate le-am gasit in Piata Revolutiei. Apoi au disparut si de acolo si urmatoarele le-am gasit pe Magheru langa Mega Image-ul cu 1 etaj. Apoi au disparut si de acolo si urmatoarele le-am gasit langa parcul Nicolae Iorga de trebuie sa merg pe Calea Victoriei 10 minute cu sacii dupa mine.

Ce se intampla cu orasul asta ? Pana si in orasul meu natal cu 50.000 de locuitori au pus containere de reciclat la fiecare cateva blocuri.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
PSD nu este interesat de reciclare!

Alta intrebare.......Posted Image

*Domnu' Dragnea se aude?

Edited by xmanyacs77, 14 October 2017 - 16:47.


#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se pare ca asta ti-a scapat, cand ai optat sa te muti in Bucuresti!

#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
reciclarea trebuie inceputa cu clasa politica, sa sortam gunoaiele in functie de comportament

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Era o munca in plus sa colecteze din 2-3 containere cand continutul ajunge impreuna in aceeasi groapa de gunoi.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
nu se mai recicleaza, se refolosesc fara reciclare :)

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
La mine în zonă dacă laşi sticlă, plastice, metale lângă ghena unui bloc vine cineva şi le ia. Într-o zi cred că am să-i fac cinste cu ceva omului. Ăsta probabil chiar le duce la reciclare.
Reciclarea din păcate e o noţiune cam străină Românilor   :(    Iar cu tomberoanele alea e nasol că uneori stau nespălate mult timp...  :(

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAbc2OO1ro, on 14 octombrie 2017 - 16:31, said:

Ce se intampla cu orasul asta ? Pana si in orasul meu natal cu 50.000 de locuitori au pus containere de reciclat la fiecare cateva blocuri.
E interes scazut atat de la guvern cat si populatie... de obicei romii recicleaza plasticul mai eficient, il sustrag din containere :)

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

View Postandreic, on 14 octombrie 2017 - 17:11, said:

E interes scazut atat de la guvern cat si populatie... de obicei romii recicleaza plasticul mai eficient, il sustrag din containere Posted Image
Foarte bine punctata problema!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 October 2017 - 18:16.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
De reciclare sunt destui interesati, se pot scoate bani din asta, chiar ca persoana fizica, nu firma. In cartierul Dr Taberei (si nu este caz singular) vad oameni cu niste carucioare pe care sunt niste saci imensi plini cu deseuri de sticla, plastic, hartie, etc. De unde le culeg? In primul rand din containerele de care pomeneste initiatorul, le rastoarna pentru a avea acces la continutul lor. Aceeasi procedura se foloseste si pentru cosurile de gunoi plantate pe trotuar, tomberoanele cu gunoi menajer de langa blocuri. Dupa ce isi fac "turul de onoare", se duc la centrul de predare unde le vand la kilogram. In urma lor ramane mizerie in locurile unde au umblat.
Sa ne intrebam: activitatea lor este folositoare? Profitabila este, altfel nu ar exista. Dar produc si murdarie, stricaciuni. Pe trotuarul din intersectia Cora Lujerului am vazut de curand ca s-a montat un gard de cca 2m care protejeaza containerele respective. Deseurile, ambalajele se pot introduce in container prin niste goluri prevazute in gard. De ce s-a montat gardul? Banuiesc ca pentru protectia containerelor, accesul la ele se poate face numai prin parte superioare, cu macara.
Sa nu uitam totusi ca cei care scot aceste deseuri din containere pentru a le vinde sunt oameni sarmani, fara venituri sau cu venituri mici.
Nu sunt de acord cu ceea ce fac, nu-mi place sa vad sacii soiosi pe care ii plimba pe strada dar nu pot spune ca ii condamn 100%.

Edited by altuser09, 14 October 2017 - 18:20.


#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sunt orase si tari mai importante care mimeaza reciclarea... nu va lasati prostiti de media.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6mV1EY6wZHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e "reciclare" e "rotirea cadrelor"! Indiferent daca sunt de carton, de plastic, de sticla...

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Directiva 2008/98/CE a Parlamentului European si a Cosiliului din 19 noiembrie 2008 privind deșeurile și de abrogare a anumitor directive:
http://www.mmediu.ro...008_deseuri.pdf

Edited by xmanyacs77, 14 October 2017 - 19:47.


#14
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostAbc2OO1ro, on 14 octombrie 2017 - 16:31, said:

Cand m-am mutat acum vreun an jumate in Bucuresti, erau langa mine containere de reciclat (hartie si plastic) pe colt la MNAR la intersectia Caii Victoriei cu Stirbei Voda. Apoi au disparut de acolo si urmatoarele cele mai apropiate le-am gasit in Piata Revolutiei. Apoi au disparut si de acolo si urmatoarele le-am gasit pe Magheru langa Mega Image-ul cu 1 etaj. Apoi au disparut si de acolo si urmatoarele le-am gasit langa parcul Nicolae Iorga de trebuie sa merg pe Calea Victoriei 10 minute cu sacii dupa mine.

Ce se intampla cu orasul asta ? Pana si in orasul meu natal cu 50.000 de locuitori au pus containere de reciclat la fiecare cateva blocuri.
Trebuia sa ramii in orasul tau natal si nu iti simteam lipsa.

Sau altfel spus in Germania un pet/cutie de bere = 0.25 euro, merita sa fii atent la ce arunci, nu ?

#15
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postlil debul, on 15 octombrie 2017 - 15:28, said:

Trebuia sa ramii in orasul tau natal si nu iti simteam lipsa.

Cum adica ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate