Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cum sa facem bani usor cu FLASH, PHP, PhotoShop, C++ etc. !

- - - - -
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

#271
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
Tocmai ce am terminat un proiect in calitate de buyer pe elance, este extraordinar acest serviciu,  o sa il folosesc pe acesta mereu. Cand mi-am facut contul indivizii mi-au cerut 10$ la care mi-au dat refund dupa 10 zile, apoi escrow-ul care este gratuit si are si o chestie interesanta fiind un proiect mai mare, are milestones, prestatorul pune milestones si primeste plata in functie de cat face, , altfel buyerul nu da release funds. Are sistem de PM cu atasament, poti trimite documentele online, astfel ca in cazul unei dispute se poate apela la log-ul de mesaje. Accepti business terms, totul e foarte profesional.
Va recomand cu caldura in calitate de programatori sau graficieni sa folositi elance-ul, cel putin eu ca buyer sunt multumit de acest serviciu si nu vad de ce strainii ar mai folosi servicii gen RAC sau altelele, intrucat acelasi proiect postat pe un astfel de site desi am primit oferte cu un pret  mai redus, calitatea lasa de dorit, plus ca multi nici nu vroiau sa auda de escrow, cereau ikobo sau WU sau bank wire, ceea ce pt un om cu feedback mare cam suna a teapa.

Attached File  elance.JPG   335.94K   166 downloads

Edited by iepureleindungi, 05 May 2008 - 09:28.


#272
bebe_S

bebe_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2007

View PostGLC_FLASH, on May 2 2008, 16:47, said:

Am 2 intrebari legata de getafreelancer.com.
Clientul a fost foarte multumit si mi-a trimis mai multi bani decat bidul meu. In regulament spune ca trebuie sa anunti daca suma platita e mai mare decat bidul, insa este o precizare legata de "a total payment above US$100". Nu inteleg la ce se refera "a total payment". La suma primita pe un proiect sau la suma banilor primiti peste bidurile facute la toate proiectele ?

A doua intrebare: unde trebuie sa anunt ca am primit mai mult ? In regulament spune doar ca "Both parties are responsible for notifying GetAFreelancer.com", nu si unde se anunta asta.


Aici este textul din regulament:

"Both parties are responsible for notifying GetAFreelancer.com if the payment amount increases (above the bid amount) after the project is closed. Receiving a larger amount than the original project bid, without notifying us, will be considered an attempt to avoid the commissions. When a Service Provider requests a withdrawal, we always review all payments received for each project to verify that they match the bid. If at the time of a withdrawal request the Service Provider has failed to notify GetAFreelancer.com staff of a payment received above the amount of his bid (a total payment above US$100), GetAFreelancer.com reserves the right to deduct double the fee for the amount that should have been reported. We believe our commissions are very fair and justified for the service we provide, therefore we will absolutely not tolerate any of this activity on GetAFreelancer.com."

Acum vad prima data regula asta si ma cam ingrijoreaza. Eu am un proiect de 50$ pe care am luat 90$ si mai am unu' pe care l-am facut acum cateva luni, iar tipul caruia i l-am facut imi tot da de lucru si imi pune banii pe acelasi proiect.
Totusi, eu sunt Gold member si, teoretic, nu ar trebuii sa mai platesc comisioane oare se mai aplica regula asta?
Cine stie mai multe poate ne lamureste si pe noi.
GLC_FLASH! Doua intrebari: Tu esti Gold member?
Unde mai exact ai citit asta?


Gata am gasit si eu textul ala in regulament si le-am scris celor de la GAF, sa ma lamureasca.
O sa postez aici raspunsul, imediat ce il primesc.

#273
bebe_S

bebe_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2007
A venit si raspunsul de la GAF:
Daca esti Gold member nu trebuie sa anunti pe nimeni, daca primesti bani in plus, din moment ce nu mai platesti comisioane pt fiecare proiect.
Va urez: "La ulti bani!" tuturor feeelancerilor si multumesc pentru informatiile de aici, ca altfel nu stiu daca ajungeam eu pe GAF. :D

#274
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Cred ca ar cam trebui sa fac rost de "Credentials" pe Elance.De abia m-am inscris acolo.Ce parere aveti ?

#275
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSurfer01, on May 26 2008, 20:15, said:

Cred ca ar cam trebui sa fac rost de "Credentials" pe Elance.De abia m-am inscris acolo.Ce parere aveti ?
Am facut si eu un cont de proba .. o intrebare am : vad ca la planul free ai doar 3 credentials / zi . La individulal am vazut ca se plateste aprox 10$ - o sa ii platesc in fiecare luna ?

#276
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Cred ca te referi la "connect-uri" nu la credentials.Connecturile reprezinta un fel de moneda care o folosesti pentru a propune bid-uri.Se platesc lunar , iar Elance iti ia banii automat in fiecare luna (in ziua cand ti-ai facut cont). Credentials sunt recomandari de la alte persoane.Se merita sa le pun ?

#277
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006

View PostSurfer01, on May 29 2008, 17:40, said:

Cred ca te referi la "connect-uri" nu la credentials.Connecturile reprezinta un fel de moneda care o folosesti pentru a propune bid-uri.Se platesc lunar , iar Elance iti ia banii automat in fiecare luna (in ziua cand ti-ai facut cont). Credentials sunt recomandari de la alte persoane.Se merita sa le pun ?

connecturi am vrut sa spun  B)

#278
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006

View Postbebe_S, on May 25 2008, 10:35, said:

A venit si raspunsul de la GAF:
Daca esti Gold member nu trebuie sa anunti pe nimeni, daca primesti bani in plus, din moment ce nu mai platesti comisioane pt fiecare proiect.
Va urez: "La ulti bani!" tuturor feeelancerilor si multumesc pentru informatiile de aici, ca altfel nu stiu daca ajungeam eu pe GAF. :D


Ar mai fi un aspect de stiut referitor la asta. Eu de exemplu am mai multi clienti cu care am lucrat pe GAF si dupa aia am continuat sa lucrez cu ei in afara GAF-ului pe proiecte personale care le discutam pe messenger. Eu lucrez treaba si el ma plateste prin GAF pur si simplu prin transfer direct de la el din contul lui de GAF in al meu. Fara sa aiba vrun anume proiect deschis pe site. Oare acest lucru e permis? Adica nu se prejudiciaza site-ul in nici un fel faptul ca el incarca bani in contul lui si mi-i da mie... ei chiar isi mai ia niste comisioane mici pe la trasnferul banilor din cont la Payoneer etc... E nevoie sa fiu GOLD MEMBER pt a ma folosii de asta ?

Pun pariu ca sunt foarte multi care lucreaza asa folosindu-se de GAF pt trasfer de bani.

Poti sa intrebi si chestia asta? Eu nu vreau sa deschid ticket pt ca am deja niste bani primiti asa si nu vreau sa ma verifice aia :P

#279
sStyle

sStyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am terminat zilele astea un proiect pe getafreelancer si banii erau pusi in escrow.i-am trimis proiectul facut 100% si dupa cateva minute m-am trezit cu mail de la getafreelancer:

Hello

Writing to your with regards to project posted by libelop1.

We recieved a notification from Paypal about a hold placed on deposit made by the project owner.
At this time Paypal is awaiting for additional details about this project and will review them.

We had to reverse the escrow payments. If Paypal removes hold, we will restore the payments

Please stop any work on the project contact your service buyer for more information


I-am contactat pe ei si mi-au zis ca nu pot oferi protectie in cazul acesta(deci serviciul escrow nu e tocmai ceea ce ma asteptam sa fie) si ca depinde de paypal de acu daca o sa primesc sau nu banii..A mai patit cineva asta?

#280
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006

View PostsStyle, on Jun 13 2008, 13:23, said:

Eu am terminat zilele astea un proiect pe getafreelancer si banii erau pusi in escrow.i-am trimis proiectul facut 100% si dupa cateva minute m-am trezit cu mail de la getafreelancer:

Hello

Writing to your with regards to project posted by libelop1.

We recieved a notification from Paypal about a hold placed on deposit made by the project owner.
At this time Paypal is awaiting for additional details about this project and will review them.

We had to reverse the escrow payments. If Paypal removes hold, we will restore the payments

Please stop any work on the project contact your service buyer for more information


I-am contactat pe ei si mi-au zis ca nu pot oferi protectie in cazul acesta(deci serviciul escrow nu e tocmai ceea ce ma asteptam sa fie) si ca depinde de paypal de acu daca o sa primesc sau nu banii..A mai patit cineva asta?


Poate ca respectivul avea probleme cu paypal, sau probleme legale/financiare si i-au blocat toate platile pana la clarificari. Cu toate ca din moment ce banii erau in escow inseamna ca nu se mai aflau in contul de paypal ci in contul de pe GAF. Nu inteleg cu au reusit aia de la paypal sa blocheze niste banii care nu se mai aflau la ei ... eu unu nu am patit niciodata asemenea chestii insa nu cred ca sunt normale pentru ca tocmai d-asta exista escrow, sa scapi de escrocherii d-astea. Despre ce suma e vorba de s-au sesizat aia de la Paypal ?

#281
sStyle

sStyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.02.2008

View PostZe_undertaker, on Jun 13 2008, 14:23, said:

Poate ca respectivul avea probleme cu paypal, sau probleme legale/financiare si i-au blocat toate platile pana la clarificari. Cu toate ca din moment ce banii erau in escow inseamna ca nu se mai aflau in contul de paypal ci in contul de pe GAF. Nu inteleg cu au reusit aia de la paypal sa blocheze niste banii care nu se mai aflau la ei ... eu unu nu am patit niciodata asemenea chestii insa nu cred ca sunt normale pentru ca tocmai d-asta exista escrow, sa scapi de escrocherii d-astea. Despre ce suma e vorba de s-au sesizat aia de la Paypal ?

Pai e vorba de 350$...mi-au zis aia de la getafreelancer ceva de genul ca trebuie sa-si clarifice problemele cu paypal clientul meu...oricum ma asteptam la altceva de la serviciul lor the escrow...cei de la getafreelancer mi-au zis ca ar putea dura de la 4-5 zile la cateva luni...oricum ma gandesc acum daca nu cumva clientul a cerut banii inapoi pentru ca dupa ce i-am trimis proiectul completat a disparut si de pe Skype si nici la mail-uri nu raspunde..

#282
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006

View PostsStyle, on Jun 13 2008, 23:37, said:

Pai e vorba de 350$...mi-au zis aia de la getafreelancer ceva de genul ca trebuie sa-si clarifice problemele cu paypal clientul meu...oricum ma asteptam la altceva de la serviciul lor the escrow...cei de la getafreelancer mi-au zis ca ar putea dura de la 4-5 zile la cateva luni...oricum ma gandesc acum daca nu cumva clientul a cerut banii inapoi pentru ca dupa ce i-am trimis proiectul completat a disparut si de pe Skype si nici la mail-uri nu raspunde..

E e tampenie intr-adevar. Escrow-ul ar trebui sa acopere riscurile astea ... sa ne tii la curent cu ce se intampla ... sunt foarte curios.

Eu inca sunt interesat daca poate cineva sa-i intrebe daca putem folosii contul de la GAF pentru transfer de bani de la alt user fara ca acesta sa aiba vrun proiect deschis.

#283
sStyle

sStyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.02.2008

View PostZe_undertaker, on Jun 14 2008, 13:19, said:

E e tampenie intr-adevar. Escrow-ul ar trebui sa acopere riscurile astea ... sa ne tii la curent cu ce se intampla ... sunt foarte curios.

Eu inca sunt interesat daca poate cineva sa-i intrebe daca putem folosii contul de la GAF pentru transfer de bani de la alt user fara ca acesta sa aiba vrun proiect deschis.


Din cate stiu se poate.Am transaferat eu odata cuiva si nu au fost probleme.A primit banii,i-a scos pe card fara nicio problema.Nush exact care e treaba cu comisioanele aici..

#284
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006

View PostsStyle, on Jun 14 2008, 13:23, said:

Din cate stiu se poate.Am transaferat eu odata cuiva si nu au fost probleme.A primit banii,i-a scos pe card fara nicio problema.Nush exact care e treaba cu comisioanele aici..

Pai eu imi iau bani de la un client tot tp in felul asta. Si nu am avut probleme. Insa eu voiam sa intrebe asta cineva care nu s-a apucat inca sa transfere bani di colo colo :P Ca eu daca intreb poate ma verifica si isi dau seama ca am facut ceva ce nu trebuia :))

#285
sStyle

sStyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 26.02.2008
Ca sa vedeti cata nesimtire la cei de la getafreelancer...i-am intrebat azi ce se intampla cu cazul,cand o sa primesc banii.si primesc raspuns ca , cazul a fost inchis si banii returnati clientului meu..bani care erau in escrow.fara sa-mi ceara vreo dovada ca i-am trimis proiectul.si noroc ca i am intrebat eu de ce se intampla ca altfel ma anuntau cine stie cand..chiar e o mare prostie asta..halal sigurantza..

#286
bebe_S

bebe_S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.09.2007

View PostZe_undertaker, on Jun 13 2008, 03:19, said:

Ar mai fi un aspect de stiut referitor la asta. Eu de exemplu am mai multi clienti cu care am lucrat pe GAF si dupa aia am continuat sa lucrez cu ei in afara GAF-ului pe proiecte personale care le discutam pe messenger. Eu lucrez treaba si el ma plateste prin GAF pur si simplu prin transfer direct de la el din contul lui de GAF in al meu. Fara sa aiba vrun anume proiect deschis pe site. Oare acest lucru e permis? Adica nu se prejudiciaza site-ul in nici un fel faptul ca el incarca bani in contul lui si mi-i da mie... ei chiar isi mai ia niste comisioane mici pe la trasnferul banilor din cont la Payoneer etc... E nevoie sa fiu GOLD MEMBER pt a ma folosii de asta ?

Pun pariu ca sunt foarte multi care lucreaza asa folosindu-se de GAF pt trasfer de bani.

Poti sa intrebi si chestia asta? Eu nu vreau sa deschid ticket pt ca am deja niste bani primiti asa si nu vreau sa ma verifice aia :P

Pai daca nu esti gold member este clar ca nu ai voie sa primesti nici un ban in afara proiectelor fara sa-i anunti, pentru ca ei, in cazul asta au comisioane. Eu te sfatuiesc sa-ti faci gold, e doar 12 $ pe luna si nu te mai doare capul, atunci poti sa primesti bani fara nici o problema.
P.S
Eu am un buyer care, de la un proiect de 30$ mi-a platit pana acum 300$ :D
si nu se supara nimeni, ca doar le platesc 12 coco pe luna. :)

#287
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006

View Postbebe_S, on Jun 21 2008, 07:54, said:

Pai daca nu esti gold member este clar ca nu ai voie sa primesti nici un ban in afara proiectelor fara sa-i anunti, pentru ca ei, in cazul asta au comisioane. Eu te sfatuiesc sa-ti faci gold, e doar 12 $ pe luna si nu te mai doare capul, atunci poti sa primesti bani fara nici o problema.
P.S
Eu am un buyer care, de la un proiect de 30$ mi-a platit pana acum 300$ :D
si nu se supara nimeni, ca doar le platesc 12 coco pe luna. :)

Pai nu stiu sigur care e situatia in care pur si simplu primesti bani dintr-un cont in altul. Mi-e si aiurea sa postez intrebarea la ei ca poate ma ia la purecat si observa ei ca acu 1 an am primit bani aiurea de la nush ce user. Pana una alta platesc 12$ pe luna si scap de probleme :)

#288
Surfer01

Surfer01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 15.10.2007
Mi-am (si cativa prieteni/asociati) facut cont business pe Elance acum 1 luna jumatate si pana acum am castigat doar un proiect mic. Nu ma asteptam sa ma imbogatesc dar oare ce nu merge ?
Nu am cine stie ce portofoliu dar intotdeauna am investit cate 15 minute din timpul meu  sau al altcuiva pentru a scrie un "bid" atragator.
Ce sfaturi imi dati ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate