Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Sfat protectie perete.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017
Va salut,

exista o solutie de a proteja o portiune de perete din bucatarie care se afla in imediata apropiere a aragazului impotriva picaturilor de ulei rezultate la prajeala ? Vecinul meu e chirias si nu vrea sa puna el faianta pe 1 mp in prelungirea celei existente si doreste o solutie de compromis care sa nu necesite placari.

#2
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Eu am folosit folie autocolanta alba , lucioasa.Dupa 2 luni , sunt multumit de ea , stropii de ulei se sterg f usor  ; acum nu stiu cat de durabila e in timp , nici nu ma intereseaza - daca tine pana in primavara, e perfect.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 poseidon07, on 13 octombrie 2017 - 14:03, said:

Vecinul meu e chirias si nu vrea sa puna el faianta pe 1 mp in prelungirea celei existente si doreste o solutie de compromis care sa nu necesite placari.
N-am prea inteles ce vrei sa zici,dar s-ar putea folosi hartia de ambalat mezeluri.Aia nu permite grasimilor sa strapunga ambalajul.

ps.
1 mp de faianta costa maximum 70 de lei,material + manopera.

pps.
Si se poate da jos oricand.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
folie de aluminiu alimentar. la supermarket, zona cu saci de gunoi, pungi alimentare, hartie de copt. vezi ca sunt unele sortimente de folie de aluminiu mai groasa si mai rezistenta decat cele obisnuite.
mai exista folie de aluminiu pentru aragaz, exista in varianta cu gauri deja date (pentru ochiuri) sau fara gauri, are dimensiunile 60x60 cm.

peretele unde lipseste faianta - este zugravit sau vopsit cu vopsea de ulei, de exemplu ? intreb pentru ca folia trebuie lipita/prinsa cumva si in functie de perete, sa stim sa-ti recomandam ceva potrivit, sa nu ramana zugraveala jupuita sau cu urme.

#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Exista la Ikea niste panouri speciale , ieftine ...
Caută !😀

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 86-APP, on 13 octombrie 2017 - 14:35, said:

Exista la Ikea niste panouri speciale , ieftine ...
Caută !��

acestea ?
http://www.ikea.com/...ducts/40335119/

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Temporar poti sa pui cam orice acolo.
Linoleum, orice bucata de PVC/plastic, geam, carton/hartie plastifiata, folie polietilena.....
Vezi doar sa fie prinsa bine, temeinic, intinsa... sa nu te trezesti ca zboara spre aragaz/foc

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 corinadaniela, on 13 octombrie 2017 - 14:39, said:

Hmmm.... Nu se poate folosi la plitele pe gaz.... asa scrie acolo, n-am zis eu ;)

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sticla.

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Am uitat sa mentionez ca folia m-a costat 6 lei in LM;am lipit-o in 5 minute-necesita un pic de indemanare ca sa iasa bine.

#11
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017
Multumesc pentru raspunsurile voastre si voi transmite vecinului sa citeasca si el. Pentru edificare pun o poza cu zona care trebuie protejata.
El se gandea sa puna un panou (nu stiu de care) lipit cu banda dublu adeziva,
Peretele e vopsit cu lavabil alb.

 Friskey, on 13 octombrie 2017 - 15:20, said:

Sticla.
Si cum se lipeste pe perete ?

Attached Files


Edited by poseidon07, 13 October 2017 - 16:04.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Cel mai simplu ar fi cu folie de aluminiu, lipita de partea cu faianta, dintr-o parte intr-alta. Cand se murdareste, o schimba in cateva minute.

#13
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 corinadaniela, on 13 octombrie 2017 - 17:33, said:

Cel mai simplu ar fi cu folie de aluminiu, lipita de partea cu faianta, dintr-o parte intr-alta. Cand se murdareste, o schimba in cateva minute.
E varianta optima insa vrea ceva mumos si nici sa puna faianta, de fapt nici nu stie daca mai gaseste modelul ala.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Atunci o "masca" pentru acel perete, facuta din plexiglas, acril, pvc, sau dintr-o placa subtire de material cum este cel din care se confectioneaza fundul sertarelor de mobila. Poate ca o vizita la un magazin de bricolaj l-ar ajuta sa se inspire in privinta unui material convenabil ca pret si aspect.

#15
bogdanval

bogdanval

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 07.09.2007

 poseidon07, on 13 octombrie 2017 - 16:05, said:

Si cum se lipeste pe perete ?
Eu am luat de la brico un panou de sticla sablata, securizata de 70x90 care se prinde cu dibluri... ramine cam 3mm intre perete si sticla

#16
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 bogdanval, on 16 octombrie 2017 - 23:05, said:

Eu am luat de la brico un panou de sticla sablata, securizata de 70x90 care se prinde cu dibluri... ramine cam 3mm intre perete si sticla
perfect

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate