Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Serii facturi

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la emiterea de facturi. Am voie sa emit facturi cu serii diferite?

De exemplu vreau sa aloc:
  • Seria CDVF pentru client
  • Seria CDVCC pentru cei care-mi platesc cu cardul
  • Seria CDVSMS pentru cei care-mi platesc prin sms
De exemplu daca azi primesc o plata prin card sa-i emit clientului factura cu seria CDVCC 00255, iar daca tot azi primesc o plata prin sms sa emit factura clientului cu seria CDVSMS 000001. Daca azi vreau sa emit factura unui furnizor sa ii emit clientului factura CDVF 005

Sau sunt obligat sa am o singura serie pentru toate facturile emise de firma?

Edited by stan108, 13 October 2017 - 13:30.


#2
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ia-ti un contabil.
Notiunile pe care le ai despre documentele primare si despre participantii intr-o tranzactie sunt foarte slabe.

Tu, ca firma, NU ai sa emiti NICIODATA o factura unui FURNIZOR.
Facturi emiti pentru CLIENTI.

La subiect.
Seriile facturilor emise este obligatoriu sa fie consecutive. Este un principiu al contabilitatii.
In schimb, pentru separarea tipurilor de clienti, nu te opreste nimeni sa soliciti contabilului sa creeze in evidentele contabile conturi separate in categoria 411 Clienti, asa cum iti doresti.
411.100 - Clienti ce achita prin banca (card)
411.200 - Clienti ce achita prin SMS

Edited by addumi, 13 October 2017 - 13:29.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu esti limitat la o serie.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poststan108, on 13 octombrie 2017 - 13:08, said:

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la emiterea de facturi. Am voie sa emit facturi cu serii diferite?

De exemplu vreau sa aloc:
  • Seria CDVF pentru furnizori
  • Seria CDVCC pentru cei care-mi platesc cu cardul
  • Seria CDVSMS pentru cei care-mi platesc prin sms
De exemplu daca azi primesc o plata prin card sa-i emit clientului factura cu seria CDVCC 00255, iar daca tot azi primesc o plata prin sms sa emit factura clientului cu seria CDVSMS 000001. Daca azi vreau sa emit factura unui furnizor sa ii emit furnizorului factura CDVF 005

Sau sunt obligat sa am o singura serie pentru toate facturile emise de firma?

Poti sa faci ce vrei, dar sa treci intr-o decizie de administrator cum se aloca aceste plaje de numere.  Grija mare sa nu te incurci in ele.
Facturi emiti clientilor nu furnizorilor ... De la furnizori primesti facturi.

Edited by rosix, 13 October 2017 - 13:29.


#5
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

View Postaddumi, on 13 octombrie 2017 - 13:24, said:

Tu, ca firma, NU ai sa emiti NICIODATA o factura unui FURNIZOR.
Facturi emiti pentru CLIENTI.
am facut corectarea, mersi

Edited by stan108, 13 October 2017 - 13:31.


#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Si nu-i oare mai curat sa aiba un singur "carnet" de facturi, cu serii consecutive si sa solicite rapoarte contabilului sa verifice ce-si doreste?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
seria poate fi orice text, deci conceptul de "serii consecutive" e un pic gresit. important e ca in cadrul fiecarei serii sa ai facturi numerotate consecutiv si sa declari de la inceput ce serii si numere vei folosi pentru facturare

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poate are agenti pe teren si nu poti avea facturier unic.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, poti avea mai multe serii de facturi, conditia e sa fie declarate la ANAF. Important e sa ai calupurile bine puse la punct (in sensul ca, in cazul in care emiti doua facturi intr-o zi, a doua zi sa nu emiti altele cu numere mai mici decat cele emise ieri).

Si, cum s-a mai recomandat, i-ati un contabil (sau un consultant) sa-ti explice. Poate la o factura-doua sa nu te intrebe de sanatate, dar daca emiti in nestiinta, sigur vei avea un control si o donatie cu titlu de amenda catre Stat.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
pot fi cazuri de emitere facturi catre furnizori,pt diferite comisioane,daca tot ati simtit corectia omului

#11
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

View Postceanu1980, on 13 octombrie 2017 - 14:44, said:

pot fi cazuri de emitere facturi catre furnizori,pt diferite comisioane,daca tot ati simtit corectia omului

exact pentru comisioane pentru platile cu cardul, MobilPay

Edited by stan108, 13 October 2017 - 14:48.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPololica, on 13 octombrie 2017 - 14:06, said:

Da, poti avea mai multe serii de facturi, conditia e sa fie declarate la ANAF. .....

poti pune un link catre articolul din codul fiscal?

eu stiam ca trebuie sa ai o decizie interna anuala pentru fiecare serie de facturi (care sa specifice si numarul de la care incepe numerotarea facturilor), dar fara sa o duci la ANAF sau in alta parte.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai decizia interna dar in D394 acum se exporta si seriile cu plajele, aici facea referire.

#14
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Dar eu am intentia sa pastrez aceeasi serie pe perioada nedeterminata deci cred ca trebuie decizie doar in primul an de folosire.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
cauta in codul fiscal, pentru ca eu am senzatia ca trebuie o astfel de decizie in fiecare an.
dar nu te impiedica nimeni sa folosesti numere consecutive de la un an la altul, doar trebuie sa apara si in decizii (de genul "in 2016 folosesc seria AA incepand cu numarul 100", "in 2017 folosesc seria AA incepand cu numarul 143", "in 2018 folosesc seria AA incepand cu numarul 160" etc)

Edited by _Smiley_, 13 October 2017 - 17:49.


#16
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Daca folosesti aceeasi serie nu trebuie sa faci la sfarsit de an decizie de inchidere serie. Adica ai seria F2017-xxx anul asta si la anul vrei sa ai F2018-xxx trebuie sa faci decizie de inchidere serie si deschidere serie (impropriu spus inchidere/deschidere serie dar plm, alt cuvant nu mi-a venit). Daca ai o serie F si incepi de la numarul 1 si se va termina .... candva nu mai trebuie sa faci nimic in afara de decizia initiala de inseriere.

#17
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017

View Postpetman, on 13 octombrie 2017 - 18:00, said:

Daca folosesti aceeasi serie nu trebuie sa faci la sfarsit de an decizie de inchidere serie. Adica ai seria F2017-xxx anul asta si la anul vrei sa ai F2018-xxx trebuie sa faci decizie de inchidere serie si deschidere serie (impropriu spus inchidere/deschidere serie dar plm, alt cuvant nu mi-a venit). Daca ai o serie F si incepi de la numarul 1 si se va termina .... candva nu mai trebuie sa faci nimic in afara de decizia initiala de inseriere.

Mersi

Multumesc tuturor pentru informatii, sunt de mare ajutor!! weekend placut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate