Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Inmatriculare masina noua - recomandari firma

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
abraca

abraca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.03.2017
Am amanat cat am putut inmatricularea (definitiva) a masinii (noi). Intr-o luna imi expira numerele rosii si nu cred ca voi avea rabdarea si nervii sa umblu sa o inmatriculez eu. Initial mi-am zis ca o voi face personal pentru ca nu ma impacasem cu gandul sa dau date personale si documente unor straini, dar ma irita prea mult pierderea de timp infruntand birocratia.
Daca sunt prezenti colegi de drum care au apelat la asemenea firme/agentii care ofera servicii de inmatriculare a masinii, ii rog sa-mi faca o recomandare (eventul si un pret cu aprox.).
Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu spui de unde esti, dar "firmele" alea, de regula, rezolva tot.

#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Acuma te-ai trezit ca vrei sa o inmatriculezi ? pai programarea la RAR se face cam in 3 luni

#4
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Masina noua luata de la dealer nu trebuie prezentata la RAR

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
@abraca, te rog sa lasi aici pretul pe care ti-l cere firma de inmatriculari.

altfel, daca esti din Bucuresti o rezolvi cu putin noroc intr-o singura zi si in a doua sau a treia doar mergi sa iti iei numerele negre.

s-a simplificat mult procedura, nu e chiar asa de rau.

Edited by bossake, 13 October 2017 - 03:39.


#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 abraca, on 12 octombrie 2017 - 23:01, said:

Am amanat cat am putut inmatricularea (definitiva) a masinii (noi). Intr-o luna imi expira numerele rosii si nu cred ca voi avea rabdarea si nervii sa umblu sa o inmatriculez eu. Initial mi-am zis ca o voi face personal


Pai de ce nu te-ai programat la inmatriculari, cat timp ai amanat treaba...?

Acum o sa dai la smecheri o suta, doua sa te bage in fata la ghiseu... Daca nu, cam 3 luni astepti si acolo, ca si la RAR. Fiind noua n-ai nevoie de RAR. Asadar...3 luni sau 1-2 sute euro.

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Rezolvat inmatricularea in ~4 ore jumatate, dar impartita pe 2 zile separate.
2 ore jumatate la circa financiara pentru fisa de inmatriculare vizata (in august) si inca aproape 2 ore la DRPCIV fara nici o programare (vineri 6 octombrie). As putea sa mai adaug inca un drum facut ieri sa ridic numere, carte si talon. Mai mult a fost drumul, ca la coada am stat doar 5 minute.
Pentru circa financiara am anuntat la munca ca intarzii si am recuperat orele, pentru inmatriculare mi-am luat o zi de concediu ca sa fiu sigur iar pentru ridicarea numerelor m-am dus dupa program in jurul orei 19:00.

Cine nu reuseste deloc sa isi faca timp sau ii este lene sa caute actele necesare (ca sa nu stea la cozi degeaba), plateste la firmele care se ocupa de asa ceva. Le gasesti cu un simplu search pe Google... Posted Image

P.S. - Sunt un cetetean normal si am rezolvat totul pe baza bonurilor de ordine, n-am Tariceanu la numele de familie. :lol:

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asa, asa, sa traisca firmele de inmatriculari! Adica aia care te sfideaza si se baga in fata, cu cateva dosare odata. Astepti ca fraierul cinstit, inscris on-line de 2 luni si altii iti demonstreaza cum se poate face acelasi lucru, pe fata, mai usor, de fata cu Politia!Posted Image Tara de cacao!Posted Image

Edited by arab, 13 October 2017 - 07:46.


#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Anul trecut era unul de la o frma de inmatriculari in fata mea. omul a stat cinstit la coada (nu mult ca am mers la prima ora - Pipera). L-am injurat in gand cand l-am vazut vreo 5-6 dosare dar a mers repede la el pentru ca stia lectia, avea totul pus in ordine. Mai rau a fost cu astia "normali" care ba aveau o copie lipsa ba nu aveau toate actele etc. Stiu si eu oameni care au apelat la firmele de inmatriculari nu mi se pare nimic socant...poate nu ai timp sau chef sa stai la cozi, poate ca la 30.000 de euro ai prevazut si 100 euro pentru deranj.
Cum ziceau si mai sus cel putin in Bucuresti merge relativ repede.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Bucuresti e deosebit, ca deobicei! In tara sunt mari deosebiri.

Mie, nu mi-a luat dosarul decat la ora exacta de pe bon. Cu 5 minute inainte, mi-a zis sa astept. Desi nu era nimeni inaintea mea, a intrat unul, venit din spate-cum se zice si a rezolvat treaba scurt.

Frumos si elegant!

Edited by arab, 13 October 2017 - 07:59.


#11
curcubeesipantofi

curcubeesipantofi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.01.2015
Eu m-am ocupat singura de tot ce a insemnat cumpararea si inmatricularea masinii, de la o alta persoana fizica ce-i drept dar intr-adevar s-a simplificat mult procedura si cu sfaturile de aici totul a mers foarte bine. Mi am luat o zi libera pentru ca am stat la coada la Inmatriculari, ce-i drept, dar se rezolva fara nervi. Iei bon de ordine cat mai de dimineata.

https://forum.softpe...te-august-2016/

Edited by curcubeesipantofi, 13 October 2017 - 08:25.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
o sa iei amenda la financiar pentru ca nu ai trecut-o la rol in 30 zile

#13
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
totul se face programat, intarzierea e maxim juma de ora. s-a redus mult birocratia.
mi-am inmatriculat de 3 luni masina, 10 min sa scot numere rosii, 10 minute la serviuciu inmatriculari cand a venit data (programata cu 2 luni inainte)  si o ora la RAR. apoi inca 10 minute sa scoti numerele negre.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Programarea la serviciul inmatriculari se face on-line . Te prezinti la data si ora programata si te cheama ei la ghiseu = > simplu si eficient fara spagi . E drept ca programarea se face de la momentul X pana peste aprox 2 luni ( in functie de nr de cereri dinaintea ta ) . Atata aveai de facut din momentul in care ai luat masina ; daca ti-a fost lene sa stai 3 minute pe net acuma vei plati bani seriosi la o " firma " ...

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
eu ma bucur ca exista astfel de firme,chiar daca nu am apelat la ei inca
initiatorul creca a lungit-o sa amane rovinieta,astfel nu inteleg dc a facut-o

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pentru unii oameni comisionul ala nu inseamna bani seriosi drept pentru care exista astfel de firme altfel nu erau, logic. Castiga timp iar altii merg sa inscrie masina la primarie, serviciul de inmatriculari etc. Sunt si firme care nu au timp de pierdut asa ca apeleaza la acesti intermediari. Nu inteleg de ce se socheaza lumea.

#17
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Eu am apelat la Delta. Au sediul in curte la hotel Caro. a costat 50 euro sa o inscrie la adm financiara si sa depuna dosarul la politie/sa imi aduca numerele. Si a mai fost 50 lei procura notariala sa se duca ei in locul meu.
Nu am avut chef de batai de cap, stat la cozi si am preferat sa nu imi iau liber de la munca pentru treburile astea.
Totul a durat o saptamana.

#18
darkkiss

darkkiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2004
Pt. cei care ati fost la DRPCIV pt. inmatriculare,  cam cat a fost de asteptat pana v-a venit randul? Si pe la ce ora ati ajuns?

Vreau sa-mi fac o idee sa vad cand as putea sa ma invoiesc(ce perioada a zilei) ca sa ajung. Saptamana trecuta am incercat, la 16:45 eram acolo - surpriza "Pt. ziua de astazi nu se mai elibereaza bonuri de ordine"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate