Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Verificare trecere pod Fetesti auto

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
A iesit din stadiul test si app-ul lor specializat eTarife.

#20
RedSlider

RedSlider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.08.2009
Si in momentul de fata, site-ul cere pe langa numar si VIN si serie talon  Talon este denumirea populara a certificatului de inmatriculare! Pentru verificare taxa de pod, cere aceasta serie talon, desi NICIODATA n-a trebuit s-o trec nicaieri! N-a fost ceruta niciunde aceasta serie talon, in consecinta cnadnr nu are seria talonului meu. Chiar daca o trec eu acolo  cu ce s-o compare? cu tata?
La verificare rovinieta nu cere acesta serie talon, si gaseste masina fara probleme.

#21
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Chiar daca topicul e deschis de ani si ultima postare in septembrie, cred ca pot sa contribui si eu cu ceva.

In 2018, 2019 si 2020 am trecut si eu de cate 2 ori pe la Fetesti. Dus dinspre Bucuresti si intors dinspre Constanta. De fiecare data am achitat taxa de POD cu cateva zile inainte pe site erovinieta.ro. In anii anteriori o achitam cu SMS, tot cu cateva zile inainte.

1. Pentru a verifica trecerile pod pe site, trebuie sa inrolzezi masina/sa o adaugi in baza de date. Trebuie sa introduci: Numarul, Tara, Numar de identificare (VIN) si Numar de certificat (Talon). Poti adauga mai multe masini;
2. In 2018, in 2019 si in 2020 cu toate ca am trecut in aceiasi zi spre Constanta (dinspre Bucuresti) si ulterior (in aceiasi zi) spre Bucuresti (dinspre Constanta), pe site, la rubrica Verificare treceri pod a aparut timp de 6 luni de la trecere, detectata doar 1 trecere - doar trecerea dinspre Constanta (spre Bucuresti). Trecerea dinspre Bucuresti (spre Constanta) nu aparea, nici detectata si neplatita si nici detectata si platita;
3. La Plati peaje ramanea in continuare 1 Trecere neconsumata (timp ~6 luni!).

Am sunat la CNAIR si evident ca ii durea in cot! Va dati seama ce-i intereseaza cand esti tu pasibil de o plata (amenda eventual nejustificata), daca nu au avut nici cea mai mica tresarire cand aveau de luat bani! De fap, banii erau luati oricum...

Iar pe site, se afiseaza cu litere rosii ca Informatiile privind trecerile sunt orientative. Eu am si am avut putine treceri. Dar ma gandesc cu groaza la cei care trece frecvent pe acolo... Repet, in 2018 si 2019 datele s-au actualizat dupa aproximativ 6 luni!



In plus. Am vandut o masina  - cu numere cu tot, care a fost imediat re-vanduta de cumparator-samsar (la 1 luna).

Pentru a minimiza posibilitatea primirii de amenzi circulatie, treceri pod etc., imediat am facut o Notificare scrisa catre politie (DRPCIV) prin care anuntam ca masina a fost vanduta de mine la data xx si atasam copie de pe talonul cu specificatia Instrainat catre + CNP cumparator si semnat de primul cumparator plus o copie a CI vanzator si cumparator, a actelor de vanzare cumparare, a certificatului de radiere fiscala.

Am transmis si la CNAIR o Notificare asemanatoare.

De la ambele institutii am primit conform legii raspuns scris.  In raspunsul CNAIR era mentionat si ca "In cazul inregistrarii vehiculului cu numarul de inmatriculare xxx ca circula fara rovinieta/peaj valabile, mentiunea privind instrainarea acestuia - conform notificarii depuse la DRPCIV, va fi adusa la cunostinta CNAIR SA, fiind astfel evitata intocmirea unui proces verbal de constatare a contraventiei pe numele dumneavoastra".

Am facut aceste notificari pentru a minimiza posibilitatea primirii unor amenzi dar si pentru a avea in situatia in care totusi as fi primit amenzi de circulatie/neachitare taxe/peaje, emise in stiu eu ce satuc sau poate Spania, sa am documente scrise prin care sa dovedesc (in ultima instanta in instanta Posted Image) ca am facut tot ce este posibil sa previn autoritatile si sa corijez pe cat posibil lacunele si defectiunile in legislatia conceputa de iluminatii care ne conduc. Posted Image

In plus, ca un exces de prevedere, sau ca un bonus pentru cumparator, am achitat si taxa de drum pe numerele masinii vandute pentru a fi valabila 6 luni de la data vanzarii.

Edited by MiaJiro, 09 November 2020 - 08:39.


#22
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Foarte instructiv, eu îți mulțumesc. Poți sa dai și adresele de mail la care ai făcut notificarea?

#23
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Din nefericire sterg la 6 luni orice mail si salvez doar atasamentele primite. Poate stie cineva mai precis si posteaza.

Din cate imi aduc aminte, am trimis prin cel putin doua moduri:
  • prin e-petitie care nu permitea atasarea de documente si apoi prin link de contact de pe site-ul CNAIR/CNADNR.
  • cred ca si la DRPCIV am procedat ceva similar, transmitand initial la Minister sau la Prefectura petitia. Asta deoarece pe site DRPCIV nu gasisem decat la subpagina, la date de contact, adresa [email protected]
Apoi, am primit mesaje de la niste adrese de mail la care am transmis ulterior si documentele necesare/solicitate.

Cert este ca raspunsurile primite au fost de la:
DRPCIV

MAIL [email protected]
Site www.drpciv.ro

CNAIR

MAIL [email protected]
Site www.erovinieta.ro si www.cnadnr.ro

PS La ambele structuri, nu am primit o perioada lunga de timp raspuns (cum este de asteptat), dupa care au solicitat: DRPCIV sa le mai transmit inca odata documentele, ca nu le pot citi, iar de la la CNAIR am primit precizarea ca trebuie sa notific DRPCIV.

Edited by MiaJiro, 10 November 2020 - 07:05.


#24
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 24.11.2019
Am mai gasit si:


#25
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Multumim

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate