Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Centrala electrica 230v vs centrala electrica 380v

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Titlul e setat prost, il poate schimba un moderator daca trebuie. Omul vrea sa se incalzeasca o iarna pana baga gaz si din lipsa de cunostinte a abordat problema centralei ca fiind un boiler mai mare. :lol:

#20
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
http://www.calorserv...e/Convector-gaz

   Astfel de convectoare pot functiona si pe GPL.
    Costa mult mai putin decat o centrala electrica si o butelie de aragaz e mai ieftina decat un stalp de curent electric.

#21
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012

View PostPortokala2017, on 10 octombrie 2017 - 21:49, said:

ma intereseaza ceva cu cost cat mai redus, cat sa trec iarna asta ca pana la anu'in iarna strang bani si trag gaz...panourile radiante sau caloriferul electric consuma mai putin decat o centrala, la nivel de luna?
Cu banii pe care trebuie dati pe centrala plus bransament electric, tragi gazul si CT, uita treaba cu electricul e foarte costisitor.
Panourile radiante sunt o porcarie,  nu bun, gazul e sfant.
La anul urmator o sa constati ca bransamentul 380 si centrala electrica au fost bani aruncati, un moft.

Edited by leomagic44, 11 October 2017 - 06:44.


#22
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pentru o iarna nu merita investitia intr-o CT noua, electrica si cu siguranta nu merita sa tragi 380v dedicat!
2. Banii respectivi baga-i in aere conditionate, care le vei folosi pe viitor vara, deci nu sunt bani aruncati.
Inca sunt oferte bune pe magazinele online. E cea mai desteapta solutie.
3. Cumpara niste radiatoare pentru acele momente in care temperaturile scad sub -10c.
4. Pentru apa calda mergi pe un boiler de dimensiuni medii.

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostPortokala2017, on 10 octombrie 2017 - 20:34, said:

As avea de incalzit o casa cu o suprafata utila de 120 mp si nu stiu ce sa aleg...momentan nu am 380 dar am inteles ca se trage f simplu, fiind o combinatie de fire de 220 v si cam atat...sau gresesc?
Gresesti. Inseamna ca ai bransament monofazic si n-ai sa gasesti centrala electrica mai puternica de 9 kW (din cate stiu, nu se fabrica). Cel mai frecvent se intalnesc centralele de 6 kW.
Subscriu la ideea ca o centrala electrica doar pentru un an e o investitie foarte proasta, iar cheltuielile cu incalzirea sunt foarte mari. Daca folosesti radiatoare sau convectoare electrice de orice fel pentru incalzire, ai grija ca circuitul electric sa poata sustine puterea lor insumata pe orice portiune.

#24
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014

View Postcspot, on 10 octombrie 2017 - 21:30, said:

O centrala de 28 kw, cred ca inghite lejer peste 150 kw pe zi.
Daca ai posibilitatea sa platesti 3000 de Ron lunar, nu vad de ce te-ai limita la un bransament monofazic.
Incalzesc 140mp cu o inaltime medie de 4,5m- 16 grade ambiental (la 2m inaltime) -ianuarie 2017 o medie de 200kw/24h(Protherm ray 28kw).Izolatia  este sub mediu.

Edited by MKdens24kw, 11 October 2017 - 07:53.


#25
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostPortokala2017, on 10 octombrie 2017 - 21:49, said:

ma intereseaza ceva cu cost cat mai redus, cat sa trec iarna asta ca pana la anu'in iarna strang bani si trag gaz...panourile radiante sau caloriferul electric consuma mai putin decat o centrala, la nivel de luna?
Daca esti sigur ca iarna viitoare vei avea gaz,deci si centrala pe gaz,pentru iarna asta,varianta cea mai ieftina (si comoda) e cu incalzire electrica,dar...NU CU CENTRALA. Incalzirea electrica,indiferent ca e cu centrala sau cu aeroterme,costa de 3 ori mai mult decat pe gaz...am luat in calcul si randamentul (pt o centrala pe gaz clasica,nu in condensare)...rapor calculat pana la 01.10.17, cand s-a scumpit gazul (cu 7% parca)...nu stiu daca nu si curentul.
In concluzie: 3-4 radiatoare/aeroterme electrice care insumate sa nu depaseasca 6kW (daca functioneaza simultan) si care sa incalzeasca incaperile strict necesare,ar fi solutia...Acestea pot fi mutate usor in alte incaperi,in functie de necesitati.
Mai trebuie ceva si pentru apa calda,tot electric: un boiler sau incalzitoare instant montate la baterii.
Precis mai ai in casa si un "aragaz" electric si o masina de spalat rufe (vase?),care vor trebui sa imparta cu sistemul de incalzire cei 6kW disponibili...Daca atunci cand s-a tras curentul la casa se baga trifazat de la inceput,era alta situatie.Acolo aveai puterea disponibila mult mai mare...dar acum,e complicat si cred ca costa f mult si nu are rost daca...vei trage gaz.
Succes!

#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Mai intai si intai de toate trebuie vazut "ce curent" are...in jurul capitalei o groaza de sate " emergente", satelitii astia care cresc precum fat frumos cu par de haur....au o retea electrica vai mamaliga ei...adica e tot aia de acum 30 de ani doar ca e de 100 ori mai mare consumul.
Intai trebuie vorbit cu oarecine de la electrica, vecini samd si abia dupa aia cautata o solutie temporara.



#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostPortokala2017, on 10 octombrie 2017 - 20:34, said:

Dupa cum spune si titlul, am o mare dilema : Aveti idee ce tip de centrala electrica e mai buna ? Cea de 220 v sau cea de 380 v?Care e diferenta intre ele? Am tot cautat pe net si nu am gasit nimic concret... Ce tip de centrala se foloseste, unde si in functie de ce?
As avea de incalzit o casa cu o suprafata utila de 120 mp si nu stiu ce sa aleg...momentan nu am 380 dar am inteles ca se trage f simplu, fiind o combinatie de fire de 220 v si cam atat...sau gresesc? alta intrebare as avea...o centrala f mare pt o casa mica, ruland "lejer" sau o centrala normala, ruland spre maxim ? logica imi spune ca daca as opta la o centrala de 28 kw si as lasa-o mai pe "relanti" ar avea consum mai mic decat una de 14 kw tinuta "pe roshu" ...voi ce ziceti? Cu stima
Ei, vezi. de asta se preda fizica la scoala cand esti mic: ca sa nu pui intrebari de felul acesta(ca sa ma exprim "elegant") cand esti mare.
In rest, diferenta se reduce la ce fel de instalatie electrica ai existenta si de ce fel de instalatie ai nevoie pentru centrala pe care te hotarasti s-o montezi. Dupa care, urmeaza cheltuielile de exploatare/intretinere.

#28
Portokala2017

Portokala2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.09.2017

View Postmyshyk, on 11 octombrie 2017 - 08:06, said:

Ei, vezi. de asta se preda fizica la scoala cand esti mic: ca sa nu pui intrebari de felul acesta(ca sa ma exprim "elegant") cand esti mare.
In rest, diferenta se reduce la ce fel de instalatie electrica ai existenta si de ce fel de instalatie ai nevoie pentru centrala pe care te hotarasti s-o montezi. Dupa care, urmeaza cheltuielile de exploatare/intretinere.
Spre rusinea mea n-am invatat la scoala, in cei 12 ani de studii + inca 4 de facultate , despre ce tip de centrala sa aleg acasa.Nemernicii au omis sa ma invete si diferentele dintre centralele de 220 si 380...sunt ferm convins ca vor invata copiii tai si nepotii, sa nu iasa prosti ca mine si sa umple forumul cu cretinisme ca mine...
"Fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi cunoasterea "

#29
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postpasilla, on 10 octombrie 2017 - 21:49, said:

Se pot aproxima costurile cu incalzirea tinand cont de costul per kwh.(nu tine cont de randament)

Pentru 100 KW :

COMBUSTIBIL
PRET/UM
CONSUM
COST

LEMNE
0,50 RON/kg
29,90 kg/h => 100 / 29,9 = 3,35 kW/kg?
15,00 RON

PELETI
0,85 RON/kg
27,30 kg/h => 100 / 27,3 = 3,66 kW/kg?
23,00 RON

GAZ METAN
1,42 RON/Nmc
11,25 Nmc/h => 100 / 11,25 = 8,89 kW/Nmc?
16,00 RON

GPL
4,00 RON/kg
8,60 kg/h
34,40 RON

MOTORINA
3,20 RON/kg
10,00 kg/h
32,00 RON

ELECTRIC
0,50 RON/kw
100 kw
50,00 RON
Posted Image

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKendo, on 11 octombrie 2017 - 12:34, said:

Posted Image
Eu nu sunt convins nici de Kwh de energie electrica, ca are un Kwh :)..
Calculele alea sunt aproximative, in realitate costurile pentru 100 kw de caldura implica foarte multe variabile.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca situatia e provizorie nu merita sa bagi bani intr-o centrala electrica pe care , mai apoi sa n-o poti vinde la pret bun . Mai bine iti iei convectoare electrice cu trepte de putere si iesi la sfert de pret  ca investitie, consumul de curent e identic cu centrala electrica . O sa ai facturi destul de mari ( in functie de temperatura dorita in interior si temperaturile de afara ) .
Dpmd m-as orienta spre un semineu la parter , care si ulterior l-as putea folosi + 2-3 convectoare electrice ( cele mai ieftine pe care le gasesti ) .

Edited by Baxon, 11 October 2017 - 13:27.


#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcorsica, on 10 octombrie 2017 - 20:49, said:

Pentru suprafata utila de 120 mp iti trebuie o centrala termica racordata la o retea trifazata de 400 V, undeva in jur de 30 Kw, nu sunt in masura sa iti spun exact, sunt multi factori in joc, izolatie, etc...
Esti sigur-sigur de aceea afirmatie?
Cam ai habar ce inseamna 30 Kw trifazat?
Ca si idee,centralele electrice mono pentru aceea suprafata au intre 12-14kW.Repet,centrale mono.

View Postpasilla, on 10 octombrie 2017 - 21:49, said:

Se pot aproxima costurile cu incalzirea tinand cont de costul per kwh.(nu tine cont de randament)

Pentru 100 KW :

COMBUSTIBIL
PRET/UM
CONSUM
COST

LEMNE
0,50 RON/kg
29,90 kg/h
15,00 RON

PELETI
0,85 RON/kg
27,30 kg/h
23,00 RON

GAZ METAN
1,42 RON/Nmc
11,25 Nmc/h
16,00 RON

GPL
4,00 RON/kg
8,60 kg/h
34,40 RON

MOTORINA
3,20 RON/kg
10,00 kg/h
32,00 RON

ELECTRIC
0,50 RON/kw
100 kw
50,00 RON

Ceva in lei nu ai?Posted Image

#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In RON ca poate prin 2250 citeste topicul djl al V-lea :)

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postadisz, on 11 octombrie 2017 - 13:53, said:

Esti sigur-sigur de aceea afirmatie?
Cam ai habar ce inseamna 30 Kw trifazat?
Ca si idee,centralele electrice mono pentru aceea suprafata au intre 12-14kW.Repet,centrale mono.
Eu am un Protherm Ray de 21 kW care a incalzit cu succes 143 mp intr-o iarna (bine, mi-a si golit buzunarele cu acelasi succes). In cartea tehnica, singurele puteri la care Protherm spune ca centralele se pot monta monofazat sunt 6 kW si 9 kW
http://www.calor.ro/...ual service.pdf
La 9 kW, curentul maxim (mono) absorbit este de 39 A, iar sectiunea conductorului trebuie sa fie de minimum 10 mm2. Aceeasi centrala, conectata trifazic cere un curent maxim de 14A, cu o sectiune minima a cablurilor de 1.5 mm2

#35
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postadisz, on 11 octombrie 2017 - 13:53, said:


Esti sigur-sigur de aceea afirmatie?
Cam ai habar ce inseamna 30 Kw trifazat?
Ca si idee,centralele electrice mono pentru aceea suprafata au intre 12-14kW.Repet,centrale mono.


Nu sunt sigur dacă îi trebuie centrală de 30 Kw, am și precizat, dar cu siguranță știu ce înseamnă o putere de 30 Kw trifazat. Susțin această afirmație cei 34 de ani de meserie ca electrician, din care mai mult de jumătate că maistru electrician.

#36
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Puterea (in kW) necesara incalzirii unui apartament e aceeasi indiferent de combustibilul folosit.E vorba de puterea calorica.Se calculeaza in functie de mai multi factori,dar,o centrala de 24kW poate incalzi o suprafata de pana la 170-180mp...La casa e altfel decat la bloc,la parter e altfel decat la et 1-2-3,spre sud e altfel decat spre N,etc...Orice sistem electric de incalzire are un randament f mare (98-99%),dar pretul Lei/kWh e si el mai mare. O centrala pe gaz,in condensare ajunge la acest randament,doar cu conditia sa mearga cu maxim 45-50 grade temperatura agentului termic,in timp ce una clasica (fara condensare) merge la 90-93% randament...Clar?

Edited by danpet, 11 October 2017 - 15:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate