Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Transport + inmatriculare Ford Focus

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 06.01.2009
Salut,

Intrucat sunt destul de afon in domeniu si stiu ca pe Softpedia exista la toate sectiunile oameni draguti si saritori care m-au ajutat in trecut si cu alte ocazii, lansez urmatoarea intrebare: care ar fi costul total al aducerii unui Ford Focus model 2008 (inca nu stiu mai multe detalii) din SUA, adica transportul peste ocean + taxe de inmatriculare + alte cheltuieli aditionale (daca mai exista, ma gandesc aici la taxe vamale poate). Mentionez ca masina in sine nu ar implica niciun cost, fiind cadou si as vrea sa vad daca merita tot tambalaul de mai sus.


Multumeac anticipat.

#2
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Transport: de la 2000 usd/euro.
Alte taxe de transport, comisionar vamal, manipulare, etc: de la 300 usd/euro.
Platforma din Constanta pana in orasul tau.
Taxe vamale, accize, tva: se platesc la valoarea de piata a masinii, chiar daca e cadou.
Taxa omologare RAR.

Probleme cu piesele de schimb fiind versiunea pentru US.

Nu merita in cazul de fata.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pai sa te uiti si cam cat costa unul de pe aici, acelasi motor, dotari si an! Apoi pui in balanta costurile aducerii masinii din import si gata treaba! Lasi o rezerva si pentru eventuale piese etc.

Simplu! Uneori, nici un cadou nu merita!

Edited by arab, 10 October 2017 - 11:07.


#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Mai bine ii facea cadou banii obtinuti din vanzarea Fordului

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dmx85, on 10 octombrie 2017 - 10:46, said:

Salut,

Intrucat sunt destul de afon in domeniu si stiu ca pe Softpedia exista la toate sectiunile oameni draguti si saritori care m-au ajutat in trecut si cu alte ocazii, lansez urmatoarea intrebare: care ar fi costul total al aducerii unui Ford Focus model 2008 (inca nu stiu mai multe detalii) din SUA, adica transportul peste ocean + taxe de inmatriculare + alte cheltuieli aditionale (daca mai exista, ma gandesc aici la taxe vamale poate). Mentionez ca masina in sine nu ar implica niciun cost, fiind cadou si as vrea sa vad daca merita tot tambalaul de mai sus.


Multumeac anticipat.

Nu merita deranjul.

Transport West Coast (Newark NJ, NY, Baltimore, Miami, etc) - Belgia/Olanda/Germania cca. 1100 EUR + vreo 225-300 EUR taxe de manipulare. Pana in Agigea Sud cu ZIM sau MSC cam 2000 USD + taxe locale.

10% accize vamale
19% TVA

Test dinamic RAR pentru stabilire normal EURO (probabil 2500 RON acum)

Daca vrei sa circuli cu numere de SUA, succes sa mai gasesti pe cineva in Romania/Bulgaria/Ukraina sa iti faca asigurare pe numere de SUA.

O masina similara in Germania probabil e 2000 EUR si taxa zero. Te costa 3-400 EUR adusul si inmatriculatul

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
nu merita, mai usor este sa vinzi masina acolo si sa iti iei banii pe ea.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 Nytro84, on 10 octombrie 2017 - 11:47, said:

Mai bine ii facea cadou banii obtinuti din vanzarea Fordului

Un Ford Focus 2008 din SUA vandut in SUA nu face mai mult de 800-1000 de dolari.

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 MembruAnonim, on 10 octombrie 2017 - 11:50, said:

Test dinamic RAR pentru stabilire normal EURO (probabil 2500 RON acum)
E 800+ euro si trebuie sa iasa cel putin euro 3, altfel o dai la casat

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil EURO 3 maxim iese. Eu nici nu as lua in considerare ideea masinii asteia

#10
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 06.01.2009
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca m-am cam lamurit cum stau lucrurile cu costurile.

#11
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Intreb si eu ca prostu': cum pot unii sa circule cu numere de US in Romania bine-mersi ani de zile? Stiam ca la ei numerele expira (am vazut ca scrie pe ele luna si anul expirarii si cred ca atunci cand iti faci verificarea iti dau si numere noi). La mine in cartier e o masina cu nr. de US de cand m-am mutat acolo (adica de vreo 8 ani) si circula fara probleme. Inteleg ca asigurarea ti-o poti face in Photoshop, ca alea bulgaresti :) dar cu numerele ce faci daca te opreste cap de creta si scrie clar pe numere ca "Expires in 1900 toamna" ?

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pai scrie in engleza ala abia stie ceva romana...
PS: cum face asigurarea poate face si stickerul cu data.

Edited by dreaQ, 10 October 2017 - 15:26.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
ori merg cu toate treburile expirate si ilegale facute prin photoshop sau stiu eu ce, ori au prieteni/rude in SUA si aia se ocupa de treburi (la fel ca si cu prietenii bulgari)

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 agorea, on 10 octombrie 2017 - 14:11, said:

Intreb si eu ca prostu': cum pot unii sa circule cu numere de US in Romania bine-mersi ani de zile? Stiam ca la ei numerele expira (am vazut ca scrie pe ele luna si anul expirarii si cred ca atunci cand iti faci verificarea iti dau si numere noi). La mine in cartier e o masina cu nr. de US de cand m-am mutat acolo (adica de vreo 8 ani) si circula fara probleme. Inteleg ca asigurarea ti-o poti face in Photoshop, ca alea bulgaresti Posted Image dar cu numerele ce faci daca te opreste cap de creta si scrie clar pe numere ca "Expires in 1900 toamna" ?

Sunt ilegali. Stickere se pot face oricand, nu se poate interogra DMV-ul american sa stabileasca cineva valabilitatea certa a numerelor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate