Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Aparat anti gândaci - păreri achiziție

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

Mă confrunt în ultima perioadă cu o sumedenie de gândaci de cameră într-o locuință care a stat mai mult abandonată până nu demult.

Inițial, am scos tot, am făcut curat, am pus niște otravă (nu mai știu de care - era la seringă și lăsam câte un punctuleț din 10 în 10 cm) de pe la o farmacie și am început să găsesc zeci de gândaci morți la câteva zile distanță.

După procesul ăsta, probabil s-or fi obișnuit și ei cu gustul că mai văd câte unul care nu prea mai pare intimidat de otrava respectivă sau pur și simplu s-or fi prins că nu e bună de păpat, că n-o mai bagă în seamă deloc.

Am tot văzut că există o multitudine de electronice care ba emit ultrasunete, ba unde electromagnetice, etc.
Review-urile pe site-urile de specialitate sunt contradictorii, unii zic că nu sunt bune de nimic, alții spun că au avut rezultate.

Voi ce părere aveți, ați folosit aparate de genul ăsta? Care e cea mai bună metodă de a-i ucide/alunga?
Aveți ceva recomandări de unde și ce aș putea cumpăra?

Mulțumesc!

Edited by vlad29marko, 10 October 2017 - 07:49.


#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Așa cum gândacii au devenit imuni la otrăvuri, au devenit imuni și la astfel de aparate.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Aparat egal efect zero. Dezinsectia trebuie s-o repeti de minim 3 ori, din 2 in 2 saptamani, pentru a distruge ouale si puii.

#4
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 08:01, said:

Aparat egal efect zero. Dezinsectia trebuie s-o repeti de minim 3 ori, din 2 in 2 saptamani, pentru a distruge ouale si puii.
Daca nu astupi si gaurile de pe la tevi nu faci nimic, vor venii "musafiri" din alte apartamente sau ghena.

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Deci credeți că ar fi mai nimerit să schimb otrava și să mai fac o dată o intervenție generală.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 poseidon07, on 10 octombrie 2017 - 08:05, said:


Daca nu astupi si gaurile de pe la tevi nu faci nimic, vor venii "musafiri" din alte apartamente sau ghena.

Corect.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da. Plus astuparea gaurilor .
Alta otrava , care se dilueaza in apa si se pulverizeaza cu vermorelul .

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 vlad29marko, on 10 octombrie 2017 - 08:11, said:

Deci credeți că ar fi mai nimerit să schimb otrava și să mai fac o dată o intervenție generală.

faci de mai multe ori, pana esti sigur ca nu mai ai gandaci. si preventiv pui capcane pentru gandaci, in locurile unde nu ai acces prea usor, dar pe unde ei ar putea sa circule, tocmai pentru ca nu sunt deranjati.
e bine sa stii ca afurisitii, mai ales daca locuinta a fost "pustie", isi pot face cuib cam peste tot - sub plinta parchetului, in interiorul electrocasnicelor mari, in interiorul usilor daca au goluri si/sau sub tocurile/pragurile usilor, samd.
ce mobila si obiecte erau in apartament ? le-ai "tratat" si pe acestea impotriva gandacilor ?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vlad29marko, on 10 octombrie 2017 - 07:48, said:

După procesul ăsta, probabil s-or fi obișnuit și ei cu gustul că mai văd câte unul care nu prea mai pare intimidat de otrava respectivă sau pur și simplu s-or fi prins că nu e bună de păpat, că n-o mai bagă în seamă deloc.
Am tot văzut că există o multitudine de electronice care ba emit ultrasunete, ba unde electromagnetice, etc.
Review-urile pe site-urile de specialitate sunt contradictorii, unii zic că nu sunt bune de nimic, alții spun că au avut rezultate.

Nu-s bune de nimic. Gandacii nu asculta decat muzica clasica (exclus ultrasunete) asa ca nu vor avea efect... Incearca cu niste capcane din alea stationare in care intra gandacul si moare acolo.. sau insista cu niste spray-uri tip spuma... care raman o perioada pe suprafata pe care se aplica.

#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Baxon, on 10 octombrie 2017 - 08:18, said:

Da. Plus astuparea gaurilor .
Alta otrava , care se dilueaza in apa si se pulverizeaza cu vermorelul .
Ai și un nume, te rog? E ok să pulverizez așa, otravă prin casă, peste tot? :D

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 08:21, said:


preventiv pui capcane pentru gandaci, in locurile unde nu ai acces prea usor, dar pe unde ei ar putea sa circule, tocmai pentru ca nu sunt deranjati.
e bine sa stii ca afurisitii, mai ales daca locuinta a fost "pustie", isi pot face cuib cam peste tot - sub plinta parchetului, in interiorul electrocasnicelor mari, in interiorul usilor daca au goluri si/sau sub tocurile/pragurile usilor, samd.
ce mobila si obiecte erau in apartament ? le-ai "tratat" si pe acestea impotriva gandacilor ?
Aveam doar dulapuri și paturi, parchet, uși din lemn.
Am observat și eu că stăteau pe lângă blaturile de pal și pe la tocul ușii, așa e. Am insistat cât am putut.

La ce "capcane" te referi? Nu m-am mai confruntat niciodată cu probleme de genul ăsta, nu am încă lexicul format. :D

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Insecticid K-Othrine

#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 rosix, on 10 octombrie 2017 - 08:37, said:


Nu-s bune de nimic. Gandacii nu asculta decat muzica clasica (exclus ultrasunete) asa ca nu vor avea efect... Incearca cu niste capcane din alea stationare in care intra gandacul si moare acolo.. sau insista cu niste spray-uri tip spuma... care raman o perioada pe suprafata pe care se aplica.
Ceva așa e ok?
I have no idea what I'm doing. :))

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 vlad29marko, on 10 octombrie 2017 - 08:45, said:

Ceva așa e ok?
I have no idea what I'm doing. Posted Image)
Iritant, periculos pentru mediu. Iritant pentru piele. Poate provoca sensibilizare in contact cu pielea. Foarte toxic pentru organismele acvatice, poate provoca efecte adverse pe termen lung asupra mediului acvatic. A nu se lasa la i ndemana copiilor. A se avita contactul cu pielea.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
vlad, daca nu vrei sa-ti blestemi zilele si sa mori de scarba cand iti vor misuna gandacii prin casa, mai bine apeleaza la o firma serioasa, care sa-ti faca dezinsectie asa cum trebuie. inclusiv pentru obiectele de mobilier.

in plus, este posibil ca si in bloc sa fie gandaci, ar trebui facuta dezinsectie totala pe scara, in subsol, in restul apartamentelor.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 vlad29marko, on 10 octombrie 2017 - 07:48, said:

Salutări!
Mă confrunt în ultima perioadă cu o sumedenie de gândaci de cameră într-o locuință care a stat mai mult abandonată până nu demult.
Inițial, am scos tot, am făcut curat, am pus niște otravă (nu mai știu de care - era la seringă și lăsam câte un punctuleț din 10 în 10 cm) de pe la o farmacie și am început să găsesc zeci de gândaci morți la câteva zile distanță.
După procesul ăsta, probabil s-or fi obișnuit și ei cu gustul
Aroxol periodic, rezolva si cuiburile. Dai la toate colturile, pe sub stinghii unde e cazul samd...

Edited by andreic, 10 October 2017 - 09:23.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vlad29marko, on 10 octombrie 2017 - 08:45, said:

Ceva așa e ok?
I have no idea what I'm doing. Posted Image)

Da.. pune vreo 2 buc, vezi daca isi fac efectul..

#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 andreic, on 10 octombrie 2017 - 09:22, said:

Aroxol periodic, rezolva si cuiburile. Dai la toate colturile, pe sub stinghii unde e cazul samd...
Văd că există o gamă largă de Aroxol. Tot pulverizant?

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 08:57, said:

vlad, daca nu vrei sa-ti blestemi zilele si sa mori de scarba cand iti vor misuna gandacii prin casa, mai bine apeleaza la o firma serioasa, care sa-ti faca dezinsectie asa cum trebuie. inclusiv pentru obiectele de mobilier.

in plus, este posibil ca si in bloc sa fie gandaci, ar trebui facuta dezinsectie totala pe scara, in subsol, in restul apartamentelor.
Evident că asta ar fi soluția optimă, dar ceilalți din jur nu au deloc probleme, e un cuib local. Posted Image
Și oricum, față de cum am găsit, acum au mai rămas circa 20%, dar încă e iritantă prezența lor.

Nu sunt absurd să fac ca toate alea când văd un gândăcel prin casă, dar când îi vezi pe piciorul mesei sau pe clanța ușii, deja...
Chiar dacă nu sunt mulți.

 Baxon, on 10 octombrie 2017 - 08:48, said:

Iritant, periculos pentru mediu. Iritant pentru piele. Poate provoca sensibilizare in contact cu pielea. Foarte toxic pentru organismele acvatice, poate provoca efecte adverse pe termen lung asupra mediului acvatic. A nu se lasa la i ndemana copiilor. A se avita contactul cu pielea.
Dacă judecăm după efecte, toate soluțiile și toate otrăvurile sunt nocive și dăunătoare, doar pentru asta le și iau. :D

Edited by vlad29marko, 10 October 2017 - 09:45.


#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io n-am scăpat de gîndaci, cînd stăteam la bloc, decît cu capcane cu lipici. Primele pe care le-am instalat s-au umplut în 2 zile, apoi am prins din ce în ce mai puțini și deja al 3-lea rînd de capcane nu a mai prins nimic (și nici în casă nu am mai văzut).
Nu știu dacă se mai găsesc, dar poți face din cartoane, pe care întinzi scoci dublu-față. Presari ceva zahăr și firmituri, pentru momeală.
„Capcanele” alea la care ai pus link sînt frecție la picior de lemn, nu au nici un efect.

Edited by abancor, 10 October 2017 - 09:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate