Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

HDD Folder Structure Archive

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kronosqt

kronosqt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2017
Buna,

Lucrez la o firma de productie video si lucram cu foarte multe HDD-uri pe care arhivam toate materialele si in eventuala necesitate sa mai lucram pe proiect candva, cautam hdd-ul respepctiv si lucram. Problema mea este ca nu am gasit nici o modalitate de a putea salva structura de foldere si de fisiere intr-un document care sa il pot face accesibil dintr-un cloud si colegilor ca in momentul in care ai nevoie de un fisier sau de un proiect sa poti da search dupa el si sa iti zica pe care HDD este. Am incercat manual pana la un anumit punct intr-un document excel sa trecem toate proiectele si locatia lor dar cand ajungi la 100 de HDD-uri, consuma mult prea mult timp si este foarte anevoios sa faci manual. Exista oare un soft sau ceva ce poate sa faca o indexare a unu HDD si sa iti salveze Path-urile de la fiecare fisier sau macar foldere ca text sau tabel sau whatever?

Ar fi de foarte mare ajutor.

Multumesc.

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://www.whereisit-soft.com/

Asa ceva? Il foloseam pentru colectia de CD-uri. Salveaza un fisier cu tot continutul de pe diverse suporturi.

Edited by lucifer76, 08 October 2017 - 14:47.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Din cmd.exe se poate rula

dir X:\ /B /S > output.txt


Unde X: este litera asociata HDD-ului in lucru. Fisierul text va contine calea pentru fiecare fisier existent pe HDD.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Where Is It.
Asta il folosesc. Insa dupa ce arhivezi un hdd, nu mai faci modificari, ca iar trebuie sa ii dai scanare si indexare.

#5
kronosqt

kronosqt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2017
Am inteles. Intr-o anumita situatia ar fi ideal acest soft, dar aceasta e o solutie locala din ce am vazut si fiecare din PC-uri trebuie sa isi instaleze si sa share-uiasca acelasi catalog. De multe ori sunt si in situatia in care am nevoie sa stiu informatia asta si cand nu sunt la birou, sa am acces tot timpul la baza de date. Pana acum cea mai eficienta metoda a fost sa creez un Google Spreadsheet si sa completez un tabel cu Numarul HDD-ul si sa completez cu structura de foldere manual si apoi sa dau share la acest document cu drepturi de scriere la fiecare din colegii mei. Ei la randul lor pot sa scrie in el cand sunt fisiere noi pe HDD sau sa adauge HDD-uri noi.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Adica tu ai vrea sa s efaca toata chestia asta exclusiv online ?
Eu am folosit si folosesc ambele chestii de mai sus: whereisit si linia aia de comanda (ma rog, modificata, mai mult pentru lista fisiere).
Sint foarte bune si merg perfect local.
Deci, mai trebuie decit migrarea online.
Sau o solutie care sa poata fi usor adaptata pentru online.
Avantajul celor 2 este ca pot fi folosite instant, imediat, de catre oricine.
Solutia integral online trebuie mai intii implementata, de catre cineva care se pricepe si nu lucreaza ieftin asemenea persoane/firme.

Apoi, sa treci manual in Excel, da, este anvoios.
Dar ma mir ca ati facut asta manual pina acum.
Adica, serios, exista 188776 de variante de a face asta 99% automat.
De exemplu, ambele solutii de mai sus se pot exporta si apoi importa in 5 secunde in Excel / google spreadsheets.....
Exista alte zeci/sute de programe care fac o chestie atit de simpla precum salvare nume foldere/fisiere.
Si apoi sa le pui online, in ce forma vrei tu, era usor de gasit solutii si pentru asta.

Nu stiu cum am nimerit 3 DVD-uri cu.... filme Posted Image
Este exportat direct, fara nici o alta setare (sint destule)
Programul are optiuni foarte folositoare si la import (cred) sau dupa aceea: categorii, descriere, grupuri......
Attached File  Image2.jpg   282.82K   15 downloads

Edited by buyonevideo, 08 October 2017 - 15:49.


#7
kronosqt

kronosqt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2017
Da asa e. E complicat ca imi trebuie doar structura de foldere nu sti toate fisierele pentru ca sunt mult prea multe si ar fi haos in acea lista pentru ca nu ma intereseaza chiar un fisier anume desi daca ar fi prezentat in stilul whereisit ar fi de folos dar mi-as dori sa fie cum este in acel soft sa fie disponibila online structura. Am dat random la unul din HDD-uri sa faca indexarea de pe el si mi-a gasit 12.000 aproximativ de fisiere din care 11970 nu ma intereseaza sa stiu unde sunt.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Selectezi doar ce fisiere sa iti indexeze. Fara miniatura. Doar numele si calea.
Daca pui si thumbnail iese fisierul enorm.
Insa daca salvezi doar calea iese cativa MB sau chiar kB.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, la oricare din cele 2 de mai sus sau la orice alt program similar, ai optiunea de filtrare/salvare/export doar foldere.
dir X: /o:n /s /b /a:d > 0.txt
X: este litera / calea pe care o vrei listata
Eu am impresia ca tu te blochezi in niste detalii insignifiante.
Alege o optiune, un program, oricare si rezolva probleme aparute in folosirea lui

Whereisit are optiuni sa exporte doar folderele, in orice format vrei tu, apoi le pui intr-un google spreadsheet si gata.

Edited by buyonevideo, 08 October 2017 - 16:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate