Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mondeo MK5 sau BMW Seria 5

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kroghy, on 13 octombrie 2017 - 21:50, said:

Acum am ales un Audi A4 second care la 4 ani era ca nou...
In acelasi timp, sorei mele i-am recomandat musai masina noua pt. ca nu se pricepe la tehncia si mecanica si ca sa nu-si bata capul cu tot felul de probleme marunte.
Cat era pretul masinii tale noua si cat ai dat tu pe ea?
Cel care a vandut-o a asteptat sa termine garantia si acum e fericit ca a gasit un client ca tine, asta in cazul fericit in care ai fi al doilea proprietar si nu al zecelea.
In fine problema ta, banii tai, dar daca te pricepi ,, la tehnica si mecanica"- nu ca sora ta - este in regula.

 ionut_ionut, on 14 octombrie 2017 - 16:37, said:

Sry, dar cand vb de suprataxarea celor care au, cand te f**e grija de masina vecinului, daca si-o pemrite sau nu, de ce anume dai dovada ?
Ne place democratia din Vest si de la antipozi asa ca sa luam exemplu de la ei : http://www.automarke...turi-80311.html

Edited by MembruAnonim, 14 October 2017 - 19:59.


#74
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Ford3, on 14 octombrie 2017 - 16:50, said:



Acel pret e prin programul Rabla. Initiatorul dorea un sh. Deci daca totusi ar avea bani de una noua, e clar ca nu o ia prin acest program.



Am văzut că in Germania, preturile sunt mai mari. Sper sa fie doar vorba de puterea diferita de cumparare si nu de calitate :) !

Sigur, cei de la Ford se gandesc cu mila si intelegere la consumatorul roman, parca ii aud la o sedinta a actionarilor, "haideti, fratilor, sa dam masinile in Romania cu un discount de 30%, oamenii aia sunt saraci si ne umfla plansul".
Totul e ca pt lumea a treia, deci merge orice! Ca vorbim de detergenti, ciocolata sau masini! Cine crede altceva, sta bine cu optimismul.

#75
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
Salut .vreau si eu sa imi cumpar un BMW din 2011 incoa. Bugetul undeva la 15000euro. M am orientat la seria 5 .dar acum nu stiu de care ..525 sau 530. Am tot cautat despre ele..mai ales depre x drive de care se spune ca are.probleme la planetare.asa sa fie.? Acum.fiecare isi are partea de mici probleme.voi ce spuneti? De care sa iau ? Posesorii de bmw.ce parere aveti de aceste modele ? Mentionez ca o sa o iau din Germania la sfarsitul lunii asteia.si imi trebuie ajutor.

Edited by florin01bz, 15 October 2017 - 11:24.


#76
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 G-Ionel, on 14 octombrie 2017 - 19:56, said:


Ne place democratia din Vest si de la antipozi asa ca sa luam exemplu de la ei : http://www.automarke...turi-80311.html

Ai citit macar ce scrie acolo ?

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ionut_ionut, on 15 octombrie 2017 - 22:16, said:



Ai citit macar ce scrie acolo ?
Eu da, am citit. Alții nu.
In fine, eu pun punct aici, fiecare cu părerea si banii lui. Personal sunt adeptul mașinilor noi, la preturi rezonabile, caci oricum se devalorizeaza foarte mult, dar in acelasi timp stai fără griji. Eu la masini pana acum am făcut doar reviziile anuale, nu am schimbat un surub, caci nu a fost cazul. In rest, vă doresc toate cele bune.

#78
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

 Kroghy, on 06 octombrie 2017 - 18:46, said:

... Orice BMW/Mercedes/Audi e net superioar fata de un Ford/VW....

Eu o sa printez asta si o sa-l inramez.

Cine spune asa ceva e clar ca nu poate fi obiectiv. Eu tocmai ce m-am plimbat vro 800 km cu un Audi A3 care nu era chel. Avea cutie automata, xenon, navigatie si alte dracii. Am configurat de curiozitate unul pe site-ul audi in Germania si pretul de lista e cam 39.000.

Dar ce sa vezi, motorul era cam mort (1.6 tdi de 115 CP) cu care masina se misca decent doar in modul sport. Avea un ecran dragut care iesea din bord, dar culmea nu avea touch. Stiu, exista si cu touch, dar asta nu avea si e o placere sa misti din cursor cate o litera sa introduci ceva in sistemul de navigatie pe o masina premium, model 2017. Din fericire am descoperit repede ca stie Android Auto si am scapat de mizeria aia de navigatie OEM. Oricum, nici Google maps nu merge foarte bine fara touch. E o placere sa incerci sa controlezi aplicatia din joystick-ul ala.

Tot premium era si feeling-ul ala cand trebuie sa "dai la pompa" de o manivela de plastic ieftin sa reglezi scaunul pe inaltime. Scaunele din material textil cu piele partial contribuiau la aspectul "premium". Copiii s-au simtit la fel de "premium". Atat de "premium" incat au pupat masina personala (un Ford S-Max, sa zicem comparabil cu Mondeo in discutie) cand ne-am intors din concediul in care am folosit acel Audi A3. S-au plans in mod constant ca nu au loc in spate, ca e mic, ca-i inghesuit, ca geamurile sunt prea sus si nu vad bine pe ele.

Dar sa zicem ca "orice BMW, Audi sau Mercedes e mai bun ca un Ford, WV". Chestia e ca daca e sa configurez un A3 d-asta sa fie cu aceleasi dotari ca S-Max-ul meu, si sa aiba performante similare (ma refer aici la acceleratia 0-100km/h) cred ca depaseste pretul. Si daca vine Kroghy sa-mi spuna ca un A3 dotat identic, cu aceleasi performante e mai bun decat ce am eu, atunci am lamurit-o.

Si apropo de directie, aia de pe acel Audi era moale si imprecisa fata de directia de pe balena mea, si la mare distanta fata de cum se conduce un Ford Focus.

Ce vreau sa subliniez aici e ca masinile premium sunt supra evaluate. Desi poate au UNELE aspecte realizate la nivel tehnic superior, de cele mai multe ori acele aspecte nu sunt perceptibile pentru soferii obisnuiti, iar daca sunt, diferenta foarte mare de costuri (achizitie, exploatare, asigurare) nu se justifica. Din vreme ce vorbim de masini SH, in jur de 20.000 euro, eu as lua Mondeo ala, daca chiar e asa cum zice omul si nu are ceva probleme ascunse.

BMW atat de nou la banii aia gasesti destul de chel si s-ar putea sa fie aproape de experienta mea cu Audi-ul ala A3 care era mai spre chel decat spre bine dotat. Un BMW seria 5 de 3 ani, in jur de 70.000 km ar trebui sa fie cam la 1/2 din pretul de nou. Si cum unul nou dotat bine costa pe la 70.000+, pretul corect e 30-40.000, nu 20.000.

#79
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 G-Ionel, on 15 octombrie 2017 - 22:57, said:


Eu da, am citit. Alții nu.
In fine, eu pun punct aici, fiecare cu părerea si banii lui. Personal sunt adeptul mașinilor noi, la preturi rezonabile, caci oricum se devalorizeaza foarte mult, dar in acelasi timp stai fără griji. Eu la masini pana acum am făcut doar reviziile anuale, nu am schimbat un surub, caci nu a fost cazul. In rest, vă doresc toate cele bune.

Ciudat. Ai perfecta dreptate, cum naiba poate sa iti placa Ford?! Glumesc, pe jumatate...

#80
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

 adipelcz, on 16 octombrie 2017 - 16:06, said:

Ce vreau sa subliniez aici e ca masinile premium sunt supra evaluate. Desi poate au UNELE aspecte realizate la nivel tehnic superior, de cele mai multe ori acele aspecte nu sunt perceptibile pentru soferii obisnuiti, iar daca sunt, diferenta foarte mare de costuri (achizitie, exploatare, asigurare) nu se justifica. Din vreme ce vorbim de masini SH, in jur de 20.000 euro, eu as lua Mondeo ala, daca chiar e asa cum zice omul si nu are ceva probleme ascunse.
Tu iti racesti gura de pomana. Folclorul romanesc ramane viu.

#81
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 adipelcz, on 16 octombrie 2017 - 16:06, said:

aspecte nu sunt perceptibile pentru soferii obisnuiti
Iti dai seama ca e ca si cum ai spune ca parizerul e la fel de bun ca salamul de Sibiu?
Eu discut din punctul de vedere al unui cunoscator si pasionat care simte diferentele.
Pentru soferii obisnuiti exista Logan, nu vad de ce ar da bani pe Mondeo.

Edited by Kroghy, 16 October 2017 - 19:46.


#82
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 Kroghy, on 16 octombrie 2017 - 19:34, said:


Iti dai seama ca e ca si cum ai spune ca parizerul e la fel de bun ca salamul de Sibiu?
Eu discut din punctul de vedere al unui cunoscator si pasionat care simte diferentele.
Pentru soferii obisnuiti exista Logan, nu vad de ce ar da bani pe Mondeo.

Nu ca as vrea sa fac atac la persoana, dar te mai suporti ?
  Iti garantez eu ca orice sofer normal simte diferentele care le simti si tu . Audi-ul tau de 4 ani nu e supercar , e un mijloc de locomotie cu cerculete  ,putin mai sus ca loganul . Vrei sa ne arati ca esti cunoscator , vino cu un Porsche vintage sau orice alta masina care a facut istorie .
Mie nu mi-a luat mai mult de 5 min sa-mi dau seama ca nu-mi place seria 5 pentru ca nu se mula pe ce voiam eu . La confort nu am ce comenta, dar ma voi orienta dupa asta cand voi fi batran si burtos .

#83
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Seria 5 din Germania sub 100000 de km și 2014 măcar cu ceva dotări sare bine de 30000. Acuma fiecare ia ce își permite. Oricum la 180000 la Seria 5 trebuie schimbată distribuția (cam 1500 de eur la reprezentanță), altfel riști să se rupă lanțul pe neașteptate. E o problemă cunoscută cu motorul N47.
Garanția din punctul meu de vedere e frecție la picior de lemn. Poate să zică de foarte multe că e uzură normală, dar ești legat de reprezentanță pentru orice mărunțis că altfel o pierzi. Și manopera la BMW în Brașov era vro 240 lei/oră acum 6 ani când le-am călcat ultima dată pragul. Mie frică să mă gândesc cât o fi acum.

Edit: de Ford n-am părere, știu că modelele vechi erau jalnice (rugineau după 2-3 ani, se stricau des, știu Focus din 2007 luat de nou care a stat mai mult în service în primii 3 ani). Poate s-au mai dat pe brazdă.

Edited by blotunga, 18 October 2017 - 17:06.


#84
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 adipelcz, on 16 octombrie 2017 - 16:06, said:




Pur si simplu nu ai cum sa compari un MPV cu o compacta si apoi sa spui ca in S-max ai mai mult loc decat intr-un A3. In rest totul tine de buget, neceistati si preferinte.

Am luat sh vechi de 11 luni, 20k km cu 56% din pretul de nou. Pretul masinilor scumpe si dotate scade dramatic.

#85
firepcmaster

firepcmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.01.2011
Salutari cititorilor si colegiilor de discutie.
La vederea titlului acestui topic am fost entuziasmat, parea o dezbatere interesanta unde se pot aduce multe argumente pro si contra ambelor tabere, argumente mai mult sau mai putin obiective, speram eu inteligente. Din pacate nu pare a fi asa.
Initiatorul pare o persoana cerebrala, prin urmare sper sa il pot ajuta cu niste sfaturi obiective vis-a-vis de doleantele lui.
Am vazut ca s-au aruncat idei legate de imaginea pe care ti-o confera masina. Intr-o statistica prezentata mai sus de un coleg, Mondeo se afla intr-o clasa cu Passatul, Seria 3, Audi A4, etc. care insuma aprox 11% din totalul de masini, corect? Oare cate procente sa aiba clasele superioare? 5-6% fiecare? Deci pot presupune ca daca vei lua Mondeo vei fi la capitolul imagine in primii 30% posesori de masini din europa, iar daca vei lua Seria 5 vei fi in primii 20%. Consider ca oricare din aceasta pozitie este mai mult decat satisfacatoare.
Urmatorul sfat te gandesti foarte bine la perioada pe care vei dori sa folosesti masina: 3,4,5,6,etc. ani si la numarul de kilometrii preconizati. Avand aceste date poti verifica destul de usor ( fiind vorba doar de 2 modele ) costurile pentru intretinerea normala, in reprezentanta ( uleiuri, filtre atat la motor cat si la cutie, placute frana, discuri, anvelope ). Multi nu iau in calcul dar un set de anvelope bune trec foarte usor de 2.000 Lei, iar un aspect important chiar la achizite este dotarea masinilor, tinand cont ca urmeaza iarna nu ar fi prea placut necesitatea imediata de a cumpara imediat un set de anvelope noi pe 18" de iarna. Aici s-ar putea sa fie un plus la Mondeo, care la primavara va avea un set de anvelope foarte bune de vara, la 18.000km, comparativ cu BMW-ul care are 80.000 ( daca nu ma insel ).
Presupunand ca ai trecut sfatul 2, deja ai idee cum vei folosi masina, drumuri lungi, scurte, etc. , deci poti sa te uiti dupa dotarile utile: autostrada multa inseamna pilot automat "inteligent" ACC, scaune confortabile si altele, conduci mult iarna: scaune incalzite, parbri incalzit, volan incalzit ( banuiesc ca toate au deja oglinzi incalzite ). Consumul am impresia ca este echivalent, cu diferente foarte mici. Gadgeturile de asemenea, conectivitatea, etc...
Sfatul 4 este legat de costul de achizite si de inmatriculare cat mai realist. Cat costa masina + cat costa eventualul adus al acesteia cu tot ce inseamna, inmatriculatul ( trebuie facut RAR, etc... ) + mici cheltuieli aditionale.
La sfarsit tragi linie si ai in fata un cost cat mai aproape de realitate.
Sfatul 5 este legat de posibilitatea de extindere a garantiei, care sunt ferm convins ca cel putin unul dintre producatori o ofera, cat cost ea si ce acopera. Este un aspect, spun eu, destul de important, inclusiv la revanzare.
Sfatul 6 norma de poluare, noi ca natiune nu am pus prea mult accent pana acum pe ea decat obligati de diferitele taxe/timbre dar eu personal consider merita macar atentie.
Sfatul 7, unde trebuie sa imbini obiectivismul cu subiectivismul, trebuie sa (le) conduci cat de putin ( macar masini similare, adica un 520d acelasi model si Mondeo fiind al unei cunostiite banuiesc ca nu ar fi o problema ) ca sa vezi feelingul pe care il ai si utilitatea.
Iti urez bafta si sper sa iei cea mai buna decizie pentru tine.


#86
cata1982

cata1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.12.2010
Sunt proprietar de Ford mondeo(mk2 și mk4 încă le am, mk3 l-am dat). MK4 luat nou de la Colina Motors. Am peste 500 000km parcursi cu ele. Am mers si cu seria 5 dar sa fim serioși este in altă ligă și nu se pot compara. Daca conduci peste 50 000 pe an îti cumperi ford, dacă nu treci de 20 000 poti sa iti cumperi seria 5(bineînteles si in functie de buget...).

#87
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 blotunga, on 18 octombrie 2017 - 17:04, said:

Seria 5 din Germania sub 100000 de km și 2014 măcar cu ceva dotări sare bine de 30000. Acuma fiecare ia ce Ă®și permite. Oricum la 180000 la Seria 5 trebuie schimbată distribuția (cam 1500 de eur la reprezentanță), altfel riști să se rupă lanțul pe neașteptate. E o problemă cunoscută cu motorul N47.
Garanția din punctul meu de vedere e frecție la picior de lemn. Poate să zică de foarte multe că e uzură normală, dar ești legat de reprezentanță pentru orice mărunțis că altfel o pierzi. Și manopera la BMW Ă®n Brașov era vro 240 lei/oră acum 6 ani când le-am călcat ultima dată pragul. Mie frică să mă gândesc cât o fi acum.

Edit: de Ford n-am părere, știu că modelele vechi erau jalnice (rugineau după 2-3 ani, se stricau des, știu Focus din 2007 luat de nou care a stat mai mult Ă®n service Ă®n primii 3 ani). Poate s-au mai dat pe brazdă.

La 100k îl iei cam fără garanție și distribuția o faci cu 3000 lei într-un service ok gen bimmer. Dacă îl iei cu garanție oricum nu te interesează costurile, doar dacă va ieși curând din garanție.

#88
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 ct10dre, on 04 noiembrie 2017 - 13:55, said:

La 100k îl iei cam fără garanție și distribuția o faci cu 3000 lei într-un service ok gen bimmer. Dacă îl iei cu garanție oricum nu te interesează costurile, doar dacă va ieși curând din garanție.
Există și variantele Premium Selection cu garanție extinsă. Tot te interesează costurile că nu-i același lucru să dai 2000 de lei pe un set de plăcuțe de frână față de 4-500 la serviceul din cartier.

#89
alex_popescu

alex_popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.10.2017
Salutare la toata lumea,

Pentru ca eu am deschis topic-ul, m-am gandit ca ar fi corect sa va spun si ce am decis pana la urma.
Am mers pe varianta Mondeo. (acum ma gandesc ca foarte multi se vor pregati sa dea cu pietre :-)
In schimb, am castigat foarte mult la dotari: Mondeo este Titanium, Diesel, 180CP, cutie automata, plafon panoramic, system automat de parcare, scaune incalzite, navigatie. As indrazni sa spun ca are cam tot.... Plus garantie inca 3 ani.

Nu maiintelegeti gresit, intentia mea nu este sa ma laud cu optiunile ci sa evidentiez faptul ca un BMW cu aceleasi optiuni cred ca ar fi costat mult mai mult.

Oricum multumesc la toata lumea pentru pareri/sfaturi,

Numai bine,
Alex

Edited by alex_popescu, 27 February 2018 - 11:54.


#90
adiman73

adiman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 15.09.2007
Cea mai buna si corecat alegere

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate