Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce am pe mana?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
1) Pui mana pe telefon
2) Cauti contactul medicului de familie in agenda si suni
3) Iti faci programare la medicul de familie, sau pur si simplu intrebi daca iti poate recomanda un medic dermatolog
4) Mergi la medicul dermatolog pentru consultatie sau programare si apoi consultatie
5) Medicul dermatolog iti va spune ce este (cel mai probabil neg, cum spun si colegii) si iti va da o reteta sau iti va spune cu ce trebuie sa te dai.

Dar ce sa zic, poate sunt eu mai ciudat daca recomand vizita la medic, si nu remedii cu pisat de cal si capsule cu purici de bovine.

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostTsunnnami, on 06 octombrie 2017 - 04:10, said:

...Nu mergi la doctor... din care motiv?
spune-mi te rog 2 boli din cele peste 200 ale rasei, pe care medicii sunt capabili sa le vindece ? Posted Image

Edited by realduc, 06 October 2017 - 09:05.


#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostYourFan, on 05 octombrie 2017 - 22:19, said:

Boss, imi pare rau, trebuie sa amputezi mana. Posted Image

Nu trebuie, cade singura!

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postrealduc, on 06 octombrie 2017 - 09:04, said:

spune-mi te rog 2 boli din cele peste 200 ale rasei, pe care medicii sunt capabili sa le vindece ? Posted Image
Prostia umana si incapatanarea de a nu merge la medic atunci cand e nevoie. Ambele se pot vindeca prin eutanasiere sau sterilizare.

Edited by Hider141, 06 October 2017 - 09:13.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postexydos, on 05 octombrie 2017 - 22:01, said:

doar is curios de la ce , o am de vreo 2 ani , nu ma incurca. , doar estetic
E o banala veruca, nu trebuie sa mergi nici la medicul de familie, si cu atat mai mult nici la dermatolog.
O poti criogena singur, acasa. Mergi la farmacie si ia-ti asa ceva. Posibil sa trebuiasca 2-3 tratamente, la cateva zile distanta.

#24
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Am avut asa ceva pe un deget de la picior si am incercat "criogenarea", cum spui tu. N-am facut decat sa imping radacina negului in interior. Am incercat asa de 2-3 ori si a inceput sa doara tot mai tare, asa ca am ajuns la laser. Dermatologul mi-a spus sa nu mai incerc niciodata sa rezolv ceva de genul asta prin "criogenare" in regie proprie.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfeitosak1, on 06 octombrie 2017 - 12:11, said:

Dermatologul mi-a spus sa nu mai incerc niciodata sa rezolv ceva de genul asta prin "criogenare" in regie proprie.
La mine a reusit fara nicio problema, localizarea a fost la un deget de la picior.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi la un consult la o Clinica de Dermatologie - privata sau de stat.
Am avut acum 25 de ani asa ceva. La inceput unul singur in pozitie similara sa zic pe mana stanga, putin mai sus. Am zis ca nu e nimic grav, era mic si nu ma deranja.
De la 1 am facut vreo 10 pe mana respectiva, pe incheieturile degetelor, incepusera unele noi aproape de radacina unghiilor, unul mare chiar in podul palmei.
Facusem obsesie si mana stanga o tineam numai in buzunar din cauza negilor.
Am mers frumos cu tatal meu la dermatologie la noi, mi-au facut anestezie si i-a cauterizat pe toti.
M-au dat cu ceva mov - cred ca violet de gentiane, m-au pansat si am mai fost la control dupa 2 saptamani.
Au mirosit ciudat la inceput arsurile (nu iti poti imagina cum) - sa nu mananci in dimineata aia nimic Posted Image
Dupa 3 saptamani au cazut cojile alea si au ramas semne aproape invizibile.
Pe vremea aia nu exista CICADERM - te dai cu el si semnele vor fi minime.
Inainte de cauterizare am incercat cu coaja verde de nuca, cu usturoi, cu zeama de rostopasca.
Cum au spus si colegii mai devreme, e un virus in sange, din ce tin eu minte ceva cu papiloma virus.
E greu de indepartat din organism, dar nu imposibil.
Verucile vor avea tendinta de a aparea in perioadele cu imunitatea scazuta.
Ca idee recomand - din experienta proprie - mergi totusi la un medic si nu lua dupa ureche, urmatorul gen de tratament:
ISOPRINOSINE - comprimate, una pe zi cat mai mult timp - citeste prospectul si vei intelege de ce.
Ulei de catina - la Plafar
Echinacea - tot de acolo
Ginseng
Multivitamine.

Cu Isoprinosine tine o cura dupa recomandarile medicului, dar tine-te de cura cu restul pentru imbunatatirea imunitatii si vei scapa 4 ever de ea.

Nu te speria de cauterizare ca se face anestezie locala si dupa aia nu doare.
Si de acum mii de ani de cand am facut eu acuma s-o face si cu lasere gen Star Wars deci nu mai e asa de rau.
Sanatate maxima si tine-ne la curent.

Edited by exceswater, 06 October 2017 - 13:46.


#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfeitosak1, on 06 octombrie 2017 - 12:11, said:

sa nu mai incerc niciodata sa rezolv ceva de genul asta prin "criogenare" in regie proprie.
Normal, sa mergi la el sa-i marci banul :yes:
Pai ce, e fraier sa zica altceva?

View Postexceswater, on 06 octombrie 2017 - 13:45, said:

am facut vreo 10 pe mana respectiva,
Tu ai avut multe, si probabil mari, nu una cum are initiatorul.

#28
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostHider141, on 06 octombrie 2017 - 09:12, said:

Prostia umana si incapatanarea de a nu merge la medic atunci cand e nevoie. Ambele se pot vindeca prin eutanasiere sau sterilizare.
daca esti medic te inteleg !  ... iti aperi "piata" ! ... daca nu esti doar un biet idiot
indoctrinat de societatea (capitalista) de consum !
inainte de a te "lua de mine" cauta in dictionar cuvantul "patent" ! ... vb dupa aia ! Posted Image

Edited by realduc, 06 October 2017 - 15:53.


#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Sincer sa fiu, prefer sa ma bucur de viata impreuna cu familia si prietenii, in loc sa fiu ca unii ce cauta conspiratii in boaba de cafea, si ajung sa aiba o viata nefericita fiindca se tem de faptul ca pana si aerul sau pisica de peste drum incearca sa profite i vreun fel de pe urma lor.

#30
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostKarhu, on 06 octombrie 2017 - 13:52, said:

Normal, sa mergi la el sa-i marci banul Posted Image
Pai nu trebuie sa mânce si ei?Posted Image

Edited by YourFan, 06 October 2017 - 19:02.


#31
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu ma doare daca apas. Il am de vreo 2 ani , nu s-a mai inmultit. Il rupeam acum 1 an dar crestea la loc. Nu e ceva urgent ca sa trebuiasca la medic , cum am zis nu ma deranjeaza , dar eram curios daca as putea face ceva sa-l elimin.

#32
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View PostKarhu, on 06 octombrie 2017 - 13:52, said:

Normal, sa mergi la el sa-i marci banul Posted Image
Pai ce, e fraier sa zica altceva?

Ce n-ai inteles din ce am scris e ca am incercat cu criogenarea de farmacie si s-a agravat, aproape ca nu ma mai puteam incalta (veruca era intre degete).

#33
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Pasta de rostopasca, foloseste asta si o sa iti treaca. Un prieten a fost la medic si ii le-a cauterizat si au aparut inapoi. Am avut si eu in copilarie si au disparut dupa ce am folosit rostopasca. Nu stiu daca e coicidenta sau nu, dar eu am pus pariu cu un prieten ca daca il ating pe negi mi se iau si mie, si de acolo mi-au iesit. Acuma am inca unul nou si asta dupa ce am dat noroc cu unul cu negi si mi-am amintit ca se ia.

#34
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
@logy crema de rostopasca?

#35
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postexydos, on 05 octombrie 2017 - 22:01, said:

Mergi la doctor, nu mai pune tot felul de cacaturi din popor pe piele, cum te sfatuiesc forumistii.
Am avut o vecina care a facut melanom de la rostopasca pusa pe-o alunita, vezi doamne ca asa i-a zis fata lăptarului.
A intrat in pamant la 45 de ani si a lasat doi copii in urma cu inima zdrobita de durere.

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmyceran, on 07 octombrie 2017 - 14:51, said:

...
Eh, nu de aia a facut melanom...
Plus ca aici e vorba de o veruca, nu de o ''alunita''.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate