Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Munca in UK. Teapa sau ce poate fi?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Astazi primesc un telefon. Raspund. Hello mister ... Ups e in engleza. Care naiba ma cauta din Anglia? Engleza nu e punctul meu forte. Insa am facut ceva excursii prin afara si s-a prins ceva engleza de mine. Asa ca incerc sa port o convorbire sa vad ce vrea. Nu am inteles chiar tot ce a spus, insa am dedus ca e vorba de un loc de munca. Cum ca ma va angaja in Anglia. Ca ce , nu prea am inteles. Insa mi-a mai zis ca imi trimite un mail cu toate instructiunile. Pe care chiar l-am primit. Insa ciudat ... MAILUL E IN ROMANA. Copy/paste mail:
Stimate  candidat
In urma cu cateva  momente am avut ocazia sa vorbim despre munca în Marea Britanie!

Mai jos vei gasii toate detaliile despre aceasta oferta de job,impreuna cu o descriere extinsa a ofertei:

La inceput vei lucra ca si  preparator de comanda. Majoritatrea timpului  atributiile tale vor fi de a colecta produsele pe care le ai in ordinea de zi de pe rafturi si sa le distribui catre departamentele relevante din depozit.

Usor?! Bineinteles! Vei lucra doar cu produse textile.

In general nu vei fi nevoit sa ridici greutati mari.Vei lucra cu haine scumpe si in plus vei avea ocazia sa iti perfectionezi limba engleza intr-o atmosfera prietenoasa.Aceasata este o sansa excelenta pentru persoanele care nu au o experienta anterioara de lucru , fiind un job potrivit pentru persoanele necalificate,cat si pentru cele la inceput de drum.

Persoanele care insa au o experienta anterioara,au posibilitatea de a avea o ascensiune rapida si dupa o perioada scurta de timp, de a ocupa alte posturi de lucru ce implica o responsabilitate mai mare  in cadrul depozitului.

Va vom asigura o slujba pe perioada intregului an. Acest job este unul stabil care se desfasoara pe o perioada lunga de timp ,de aceea nu va trebui sa te ingrijorezi pentru ce se intampla dupa Craciun. Vei putea sa lucrezi pentru noi atat timp cat vei dori!

Daca vei dovedi ca esti o persoana cu dorinta de munca si vei avea performante bune in cadrul depozitului,vei avea sansa sa obtii un post permanent! Daca un job cu un venit sigur si posibilitate de dezvoltare profesionala este ceea ce cauti ,atunci acesta ar putea sa fie job-ul potrivit pentru tine si cautarea sa fi ajuns la sfarsit!

Salarizarea incepe de la:

Preparator de comanda tura de zi : 6 am- 2 pm / 2 pm- 10 pm
   - 7.50 £ / ora  ;
ore suplimentare( dupa 46h/saptamana) : 9.58 £ / ora

Preparator de comanda tura de noapte: 10 pm – 6 am
-    8 £ /ora  ;

-    ore suplimentare : 10.08 £ /ora
Ture disponibile cu durata de 8 ore! 5 zile lucratoare urmate de 3 libere !
Reprezentanții noștri – echipa de la fața locului - sunt întotdeauna disponibili  gata să vă ajute cu orice problemă pe care o întâmpinați.

Depozitul de haine este situat in Northampton,la o ora de Londra. Este o locatie ieftina si foarte atragatoare  din punct de vedere al accesibilitatii care aeroport (Luton) . Reprezentantii nostii sunt intotdeauna prezenti in depozit pentru a te ajuta cu orice fel de problema ai intampina.

Noi nu oferim cazare, cu toate acestea, vă putem oferi o listă cu informații despre proprietarii si agentiile imobiliare locale pentru propria dvs. selecție. Această listă este doar o îndrumare și sunteți liberi să găsiți o cazare alternativă. Suntem aici pentru a vă ajuta in caz ca aveți intrebari in legatura cu  cazarea . Nu ezitați să apelați la consultantii nostri!

Dacă sunteți interesat sa lucrati pentru noi, vă rugăm să răspundeți la acest e-mail  in 24 de ore și vă vom contacta imediat!

Avem un număr strict limitat de posturi disponibile. La acest moment suntem interesati daca sunteti dispuși să ajungeti in Marea Britanie .


Acesta e mailul. Ce mi se pare ciudat:
La telefon mi s-a vorbit in engleza. Desi era un numar de Bucuresti (cu 031)!!! De ce mailul e in romana? Care e faza? E clar suta la suta ca e ceva teapa, dar chiar nu vad care e faza. A mai patit careva asa ceva?

Edited by XL700VA, 05 October 2017 - 18:18.


#2
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Mie îmi miroase a ţeapă.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa le raspunzi ca esti interesat de oferta.
Daca vor cere vreun comision, taxa, etc., care nu se percep din viitorul salariu, este teapa.

Edited by pasilla, 05 October 2017 - 18:29.


#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
exact, vor sa muncesti pentru bani, teapa clar!

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostXL700VA, on 05 octombrie 2017 - 18:18, said:

La telefon mi s-a vorbit in engleza. Desi era un numar de Bucuresti (cu 031)!!! De ce mailul e in romana? Care e faza? E clar suta la suta ca e ceva teapa, dar chiar nu vad care e faza. A mai patit careva asa ceva?

Faza este ca se recruteaza prosti care au numarul de telefon pe net, prin anunturi, sau pe site-uri de joburi... poate pun botul...

Edited by rosix, 05 October 2017 - 18:30.


#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postiliketoforkmyself, on 05 octombrie 2017 - 18:26, said:

Mie îmi miroase a ţeapă.
Cam la fel mi se pare si mie.

View Postalexpet, on 05 octombrie 2017 - 18:28, said:

exact, vor sa muncesti pentru bani, teapa clar!
Nu inteleg ce ai vrut sa spui? A fost o ironie sau am inteles eu gresit? Scuze anticipat, dar chiar nu am priceput.

#7
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017

View PostXL700VA, on 05 octombrie 2017 - 18:18, said:

Vei lucra cu haine scumpe si in plus vei avea ocazia sa iti perfectionezi limba engleza intr-o atmosfera prietenoasa.
Ce onoare, vei lucra cu haine scumpe... adica uniforma e Armani sau cum?

Salariul este minim, iar locul de munca presupun ca e intr-un depozit in care iei punga cu haina si o ambalezi sa o livrezi la client. Sau poate intr-o croitorie, unde iei produsul, il bagi in pungi si cutii si le pui in tir.

Cat despre dezvoltare, ascensiune si alte prostii din astea, nici vorba... e doar sweat-shop, adica loc in care sa te duci doar daca nu ai incotro si esti disperat dupa bani.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
N-am auzit pana acuma pe nimeni sa salute cu Hello Mister
Doar indienii mai au obiceiul sa abuzeze cu apelativul "sir"

Poate fi si real, se cauta in prostie in UK sclavi care sa lucreze cu minimul pe economie in depozite, eventual si peste program si 7 zile din 7.
E foame mare in agentiile de recrutare, dar nu cred ca au ajuns in asemenea disperare incat sa se arunce direct in Romania.
Or fi din categoria alora de cer bani inainte si te lasa cu ochii in soare.

Edited by gumball3000, 05 October 2017 - 18:38.


#9
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Numarul meu de telefon este pe OLX, am niste anunturi la vanzari si la servicii. Deci putea fi facut rost usor. Insa cum au "dedus" ei ca vreau sa ma angajez, si tocmai in Anglia? In mail scrie "Stimate candidat". Asta implica ca eu sa fi "candidat" pentru un post in Anglia. Iar eu nu am aplicat niciodata la asa ceva. Am 43 de ani, familie, nu prea mai imi arde de asa ceva.Si culmea, stiau si mailul meu. E ceva putred rau in asta.

View Postgumball3000, on 05 octombrie 2017 - 18:36, said:

N-am auzit pana acuma pe nimeni sa salute cu Hello Mister
Doar indienii mai au obiceiul sa abuzeze cu apelativul "sir"

Poate fi si real, se cauta in prostie in UK sclavi care sa lucreze cu minimul pe economie in depozite, eventual si peste program si 7 zile din 7.
E foame mare in agentiile de recrutare, dar nu cred ca au ajuns in asemenea disperare incat sa se arunce direct in Romania.
Numarul era de Bucuresti (031). Oare exista agentii de recrutare engleze care sa aiba numar de Bucuresti? Sau poate ca sunt ... filiale romanesti, nu stiu!

Oricum salariul oferit nu e mare (ar veni cam 1300 lire pe luna), daca scazi mancarea si cazarea, cred ca nu ramai cu mare lucru.

Edited by XL700VA, 05 October 2017 - 18:40.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cauta pe google, tepe olx engleza

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Adica tu nu ti-ai cautat de munca si cu toate astea te-au solicitat ?
Pai zi-le ca esti interesat doar daca au pachet de relocare ( cere si tu vreo 5000 de lire ) si daca is deacord , sa-ti vireze banutii !

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
raspunde-le la mail, zi-le ca maine esti la ei pe plantatie, sa pregateasca biciul

#13
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017
Spam.
Probabil colecteaza numerele de pe Olx si merg pe logica ca pe Olx sunt numai cei fara locuri de munca care combina diverse sa le iasa niste banuti... si 1000 lire pe luna pare o avere pentru ei asa ca ii momesc cu superoferta :D

#14
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View PostXL700VA, on 05 octombrie 2017 - 18:18, said:

Stimate  candidat
In urma cu cateva  momente am avut ocazia sa vorbim despre munca în Marea Britanie!
Mai jos vei gasii toate detaliile despre aceasta oferta de job,impreuna cu o descriere extinsa a ofertei:


Țeapă.

#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostBaxon, on 05 octombrie 2017 - 18:39, said:

Adica tu nu ti-ai cautat de munca si cu toate astea te-au solicitat ?
Pai zi-le ca esti interesat doar daca au pachet de relocare ( cere si tu vreo 5000 de lire ) si daca is deacord , sa-ti vireze banutii !
Exact. Nu am candidat la nici o oferta de munca in afara. Am cont pe ejobs sau best jobs, insa acolo doar caut (si am si aplicat la ceva locuri de munca) din Romania. Exemplu jobul actual la care lucrez l-am gasit pe best jobs.

View Postgumball3000, on 05 octombrie 2017 - 18:40, said:

raspunde-le la mail, zi-le ca maine esti la ei pe plantatie, sa pregateasca biciul
Buna asta.

Edited by XL700VA, 05 October 2017 - 18:46.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostXL700VA, on 05 octombrie 2017 - 18:38, said:

Numarul meu de telefon este pe OLX, am niste anunturi la vanzari si la servicii. Deci putea fi facut rost usor. Insa cum au "dedus" ei ca vreau sa ma angajez, si tocmai in Anglia? In mail scrie "Stimate candidat". Asta implica ca eu sa fi "candidat" pentru un post in Anglia. Iar eu nu am aplicat niciodata la asa ceva. Am 43 de ani, familie, nu prea mai imi arde de asa ceva.Si culmea, stiau si mailul meu. E ceva putred rau in asta.


Numarul era de Bucuresti (031). Oare exista agentii de recrutare engleze care sa aiba numar de Bucuresti? Sau poate ca sunt ... filiale romanesti, nu stiu!

Oricum salariul oferit nu e mare (ar veni cam 1300 lire pe luna), daca scazi mancarea si cazarea, cred ca nu ramai cu mare lucru.
ala e brutul, tot ce e peste £11000/an se impoziteaza cu 20%
mai scazi si investitia pt a ajunge acolo

stai 10 in camera, mananci paine cu cartofi, si iti mai raman vo 500 lunar ca sa ii poti da la doctori dupa ce iti distrugi sanatatea fizica si psihica
asta in cazul fericit, in care nu nimeresti in vreun atac cu acid, atac terorist, sau printre benzile de cutitari

Edited by gumball3000, 05 October 2017 - 18:50.


#17
gamepad

gamepad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 04.10.2017

View Postammazon, on 05 octombrie 2017 - 18:41, said:


Țeapă.
Nu te lua dupa greseli de genul ala... cred ca nu e multinationala cu care am avut ocazia sa corespondez pe mail si sa nu aiba astfel de greseli desi uneori era evident ca portiunea era un copy-paste, deci a primit servita gresita si nici nu s-a oboist sa o modifice, sau pur si simplu era la fel de competent ca cel ce a servit initial fraza.

#18
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Numar cu 031 posibil sa fie voip si setat oriunde in lume este internet.

Totusi cred ca e teapa daca zici ca n-ai aplicat.

Cu ziceau si colegii mai sus in depozite e sclavie in tot intelesul cuvantului de aceea mereu cauta angajati pentru ca nu sta nimeni.

S-ar putea sa fie si agentii facute de romani acolo care-si  opresc o parte din bani, sunt multe agentii facute de romani nemernici acolo pentru a exploata pe cei care vin din tara.
Cum am mai zis si alte dati, Romania a exportat multe gunoaie de oameni acolo.
Daca te duci acolo nu e bine sa ai de-a face cu romani sub nicio forma....poate doar daca sunt rude de gradul I.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate