Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Transfer bancar prin SEPA

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
Salutare.
Pentru cine s-a mai lovit de treaba asta, am si o intrebare...
Cum as putea sa fac un transfer SEPA cel mai ieftin?
SEPA ar trebui sa fie gratuit sau cu comisioane foarte mici, dar se pare ca bancile fac ceva ilegal in Romania si nu e inca. De exemplu daca faci cont in euro la ING, ca sa faci un transfer te costa 0.15%, dar MINIM 50RON. Nu e capat de tara, dar e foarte mult, fata de gratuit in alte tari.
Ce recomandati voi pentru a face un trasfer SEPA catre cont EUR in Germania (sau alta tara UE), eu avand doar domiciliu de Romania? Adica un cont in euro la o banca din Romania sau un site cu carduri prepay sau cum le zice, gen Revolut, Skrill, etc, etc, etc ca stiu ca sunt ale draq de multe.
Mentionez ca o sa fac tranzactii de undeva la 150-300EUR pe luna. Multumesc

#2
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Dau cu încredere prin revolut! Mai ieftin de 0 nu cred ca poți găsi.

Edited by edydotmail, 03 October 2017 - 19:03.


#3
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Dar transfer din revolut (ca exemplu) intr-un cont euro in ro? E 0 sau  tot e comisionat?

#4
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Din partea revolut e gratis, verifica cu banca din ro pentru comision de încasare, cu toate ca pe euro nu am prea văzut decât dacă e Swift. Revolut trimite euro Sepa, nu swift

#5
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
Pentru cont bancar si transfer clasic cea mai buna varianta momentan este la Intesa.
Te costa 6 lei (sau 3 lei daca ai minim 300 lei incasari) pe luna pachetul care include cont in lei si euro, iar transferurile SEPA costa 1.5 euro per transfer, indiferent de suma.

#6
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
Și în afară de Revolut, chiar nu e nicio bancă în România care oferă transfer SEPA cu comision zero sau  aproape de zero?

#7
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
si eu caut acelasi lucru https://forum.softpe...mania-germania/

#8
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

 pasarea_penix, on 03 octombrie 2017 - 18:08, said:

SEPA ar trebui sa fie gratuit sau cu comisioane foarte mici
Niciodata n-a fost vorba despre asa ceva. SEPA impune practicarea aceluiasi comision pentru un transfer Cont Euro --> Cont Euro indiferent daca este un transfer catre o alta banca din aceeasi tara sau catre o alta banca din UE.

#9
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
www.telekombanking.ro

#10
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 edydotmail, on 21 octombrie 2017 - 21:00, said:

www.telekombanking.ro
https://static.telek...oane-Fizice.pdf

https://static.schim...r_Online_RO.pdf

suna destul de bine

#11
jepetoz

jepetoz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 22.02.2018
singura problema la telekom e ca nu poti depune euro cash...doar transfer/schimb valutar.

#12
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Eu mi-am deschis cont doar la https://schimb.telek...anking.ro/  . Transfer RON din contul de la Libra bank , fac schimbul valutar dupa care transfer EUR in Germania.

#13
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 gigelvasile, on 04 octombrie 2017 - 23:58, said:

Pentru cont bancar si transfer clasic cea mai buna varianta momentan este la Intesa.
Te costa 6 lei (sau 3 lei daca ai minim 300 lei incasari) pe luna pachetul care include cont in lei si euro, iar transferurile SEPA costa 1.5 euro per transfer, indiferent de suma.

E gratis prin internet banking, dar se adauga 3 Euro comision Swift. Nu am inteles ce are Swift cu SEPA, dar e cel mai ieftin transfer din Romania catre Europa. Costul de 1.5 Euro + 3 Euro Swift e pt tranzactia la ghiseu.

Cost total Intesa pt transferul a minim 150 Euro /luna : 3 ron pachet Lider ( include Internet banking) + 3 euro transferul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate