Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cum sa montez un intrerupator SONOFF?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Mulțumesc

#20
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
e destul de 'tricky' integrarea sonoff in doza intrerupatorului, trebuie doza mai adanca, la intrerupator cu revenire exista riscul de reset sau intrare in 'programming-mode' daca se tine mai mult timp butonul apasat, etc.
mai e varianta cu intrerupator basculant si folosirea GPIO 14, dar si aia e mai complicata, asa ca tot solutia cu aplicatia eWeLink instalata pe mai multe telefoane e de preferat ... parerea mea ;)

#21
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postmarco71, on 09 octombrie 2017 - 11:27, said:

e destul de 'tricky' integrarea sonoff in doza intrerupatorului, trebuie doza mai adanca, la intrerupator cu revenire exista riscul de reset sau intrare in 'programming-mode' daca se tine mai mult timp butonul apasat, etc.

Problema asta o poti rezolva si hardware, cu 2 rezistente si un condensator prin care sa limitezi timpul cat ii tras butonul extern la masa.
Attached File  XWXay.png   16.25K   41 downloads

#22
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am peretii din lemn si rigips asa ca doza e adancă. Eu am tras si led-ul în afară.

Edited by orlandobarbulescu, 10 October 2017 - 09:53.


#23
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
sa vedem cat de simplu e pentru initiatorul topicului sa faca aceste modificari Posted Image

Edited by marco71, 10 October 2017 - 20:54.


#24
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011
Multumesc, dacă ma pricepeam nu întrebam... azi am primit prin curierat un traducător USB de la Ardushop.
https://ardushop.ro/...o-pro-mini.html
Păcat ca nu i a dus mintea sa mi trimită și restul corect, mai comandasem niște conectori DuPont pentru placa din sonoff însă in loc de cele comandate (mama) mi au trimis tata. Când voi avea timp voi încerca ambele variante, și cea cu întrerupător revenire și cea cu update firmware . Noroc ca am comandat sonoff si de rezerva, 25-30 de lei pe bucata nu i o avere.
M am tocmit deja cu un electronist ce repara televizoare sa mi cositoreasca mufele DuPont însă in lipsa de timp ( și mufe, mulțumesc ardushop) încă nu s a realizat aceasta faza.

#25
Ego206

Ego206

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.02.2017
Pentru toata problema ta, exista deja pe piata si poti cauta atat pe siteuri interne cat si din China, Sonoff Touch sau T1. Este exact un intrerupator normal, care are cip Wifi incorporat. Iti da posibilitatea sa ai atat un intrerupator normal in casa, cat si control asupra lui din aplicatie. Din pacate nu am timpul necesar pentru mai multe detalii, dar daca sunt necesare revin pe aceasta discutie.

#26
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View Postgezahofi, on 10 octombrie 2017 - 21:45, said:

...Noroc ca am comandat sonoff si de rezerva, 25-30 de lei pe bucata nu i o avere.
de ce nu ai luat si varianta cu RF+telecomanda? iti rezolvai f. usor problema :)
pretul pe care l-ai primit e chiar bun, presupun ca-i echivalentul in $$ de la chinezi, pentru ca in RO nu am gasit asa de ieftin (si eu am dat acu' vreo 2 ani cam 6 usd pe versiunea sonoff basic ... de pe aliexpress)

#27
biscuite

biscuite

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 29.07.2003
Salut,
Va rog ajutati-ma si pe mine sa montez intrerupatorul din attach. Eu in doza am 3 fire, probabil 2 faze si un null insa intrerupatorul asta are 4 borne pentru conectare. Cum dumnezeu sa le leg sa nu vina anul nou mai devreme la mine:P
[ https://case-smart.ro/wp-content/uploads/2018/01/diagrama-de-instalare-intrerupator-inteligent-sonoff.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Daca ai un creion de tensiune : verifica daca ai o faza in doza.  De obicei in doza ai o faza care vine de la tabloul de sigurante iar celelalte fire merg catre becuri . La intrerupatorul nou ai nevoie si de un nul . Pe care nu-l gasesti decat la cablajele facute in ultimii ani - si la astea destul de rar.  Daca nu ai nul nu merge intrerupatorul .  Sau daca merge trebuie sa mai scrie ceva pe el in afara de randul cu rosu din poza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate