Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

deflectoare e60

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
Am ajuns la concluzia ca acest model de BMW E60 520d are coeficientul de aerodinamica  extraordinar de slab la urmatorul aspect:
Daca merg cu geamul lasat la sofer cu 60 km/h imediat ma trage curentul si racesc tot vantul de afara mi-l baga in cap.Jur ca nu inteleg cum e construita masina asta, de tot aerul il baga in habitaclu la orice viteza,desi se lauda ca are un coef. de aerodinamica de 0.36 aproape de perfect.Am condus multe masini,unele mai slabe chiar si nu am avut probleme de acest gen.Pana si Opel vectra a din 91 care e un jaf ordinar de masina, daca merg cu el cu 80-100km/h cu geamu lasat nu simt absolut nici un curent in habitaclu.Prin urmare doresc sa cumpar deflectoare(paravanturi).Sunt bune de ceva?Ma ajuta cu ceva sau sunt bani aruncati in vant?Ce marci recomandati: heko,climair,sau nu are importanta?
Va rog sa raspundeti DOAR cei care detineti aceasta masina,si eventual cei care ati si montat deflectoare pe aceasta masina.Fara OFF!

Edited by ghost_, 03 October 2017 - 11:01.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Ti-e stricata instalatia de aer conditionat de esti nevoit sa mergi cu geamul deschis? Alt motiv nu vad...

#3
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
De unde le scoti fratica?
0,36 avea Opel Calibra de atunci doar la masinile de cursa vezi astfel de valori.
Ai bani de BMW dar nu ai bani de aer conditionat?
Culmea cocalarului sa-si cumpere deflectoare de aer in loc sa umple cu freon instalatia de aer conditionat
Posted Image Posted Image Posted Image

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Cu cât o mașină e mai modernă, mai aerodinamică și mai bine izolată, cu atât acel efect e mai pronunțat, mai ales în cazul geamurilor din spate. Fenomenul are legătură cu dinamica fluidelor.
O explicație simplificată poți citi aici: https://blog.carandd...one-car-window/

Deflectoarele n-o să te ajute foarte mult. Doar dacă deschizi foarte puțin (1 deget) geamul te ajută. Altfel avantajele sunt minime. Mai mult s-ar putea să te ajute deschiderea încă a unui geam.

View Postghost_, on 03 octombrie 2017 - 10:42, said:

desi se lauda ca are un coef. de aerodinamica de 0.36 aproape de perfect.
Stai liniștit că e-n media unei mașini normale, nu e nimic ”aproape perfect”. Eu la o mașină cu mult mai puține pretenții de sportivitate am 0,33. ;)

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai tocmai ca e aerodinamica iti baga aerul in masina. Una nearodinamica impinge aerul mult in lateral, la asta curge frumos pe langa caroserie.
N-are coeficient de 0.36, Mercedes clasa G are 0.35 parca si e pur si simplu un zid cu roti.

View PostLipsum, on 03 octombrie 2017 - 13:06, said:

Ti-e stricata instalatia de aer conditionat de esti nevoit sa mergi cu geamul deschis? Alt motiv nu vad...
Probabil fumeaza sau scuipa seminte.

Edited by Friskey, 03 October 2017 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate