Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Parere montaj GPL pe VW Polo 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Buna seara! Ma aflu intr-o dilema din care nu pot iesi. Detin un VW Polo 9N, 1.2, 12 valve, 51kw, cod motor BZG.
Din cauza scumpirilor benzinei/motorinei ma tot „bate gandul” sa montez pe masina GPL. As dori cateva pareri din partea dvs, daca detine cineva o asemenea masina cu gpl, care ar fi avantajele, dezavantajele, (probleme, daca sunt).

Multumesc anticipat!

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stiu pe cineva cu un polo pe gpl si merge bine. dar nu stiu ce motor are. iti spun maine daca ai rabdare.  stiu doar ca merge cu ea bine-merci. are butelie toroidala.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCiureaDaniel, on 02 octombrie 2017 - 20:40, said:

Buna seara! Ma aflu intr-o dilema din care nu pot iesi. Detin un VW Polo 9N, 1.2, 12 valve, 51kw, cod motor BZG.
Din cauza scumpirilor benzinei/motorinei ma tot „bate gandul” sa montez pe masina GPL. As dori cateva pareri din partea dvs, daca detine cineva o asemenea masina cu gpl, care ar fi avantajele, dezavantajele, (probleme, daca sunt).

Multumesc anticipat!

Am un Polo versiune mai veche. Avantajele snt ca vei consuma gaz in loc de motorina/benzina. Dezavantajele sunt ca trebuie sa stochezi butelia undeva, Polo nu e o masina prea generoasa ca spatiu. De altfel nici nu consuma prea mult ca sa merite investitia. Mai bine o lasi asa.

#4
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
nu mai monta gpl la masina aia. Nu merita

#5
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Un motor de 1.2 ma gandesc ca nu are un consum de speriat... crezi ca merita conversia? si investitia? cam cati km parcurgi pe an? motorul in sine nu o sa aiba probleme daca va functiona pe gpl, singura chestie e ca nu prea stiu daca renteaza la un motor mic.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostDrag0n_X, on 02 octombrie 2017 - 23:03, said:

Un motor de 1.2 ma gandesc ca nu are un consum de speriat... crezi ca merita conversia? si investitia? cam cati km parcurgi pe an? motorul in sine nu o sa aiba probleme daca va functiona pe gpl, singura chestie e ca nu prea stiu daca renteaza la un motor mic.
cum sa nu renteze gpl pe un motor mic? eu am pe aveo cu motor de 1150 cmc si renteaza cu prisosinta. ca bani, tot acolo iesi din cauza ca nu o sa iti mai pui niciodata problema ca "nu merg cu masina ca nu am bani de benzina".

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca ai banutii pentru instalatie, iti recomand s-o pui. Principalul avantaj e pretul. Consumul va fi acelasi, dar la juma de pret.

Ca dezavantaj ar fi o a doua revizie. Pe mine ma costa 80 lei in plus. Ar mai fi parcările, dar la nivel nu sunt probleme (nici n-am fost dat afara când am parcat la interior.

#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Depinde si la ce e folosita masina. Ca exemplu, un coleg povestea prin anul 2000 ca o ruda isi cumparase sh o masinaTico cu instalatie gpl. Avea nevoie numai pentru naveta zilnica intre 2 localitati, deci strict transport 1-2 persoane. Instalatia avea gabarit mic dar nici Tico nu e mare, in portbagaj incap o servieta si o umbrela, nu?

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Butelia se poate pune in locul rotii de rezerva. Asa o am eu pusa, iar roata sta in portbagaj. Nu ma deranjeaza, nu transport bagaje voluminoase.

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
In general, sunt adeptul instalatiilor gpl din mai multe motive:
1. Economie la buzunar: 50L GPL vs 50L Benzina = 125 ron vs 250 ron. Asta e teoria. In practica e cam 170 pentru GPL ca mai consumi si benzina.
2. Poluezi mai putin.
3. Poti merge fara oprire peste 1000km (daca e cazul).

Dezavantaje:
1. Costuri initiale marisoare: 2000-3000 ron, in functie de producator si de masina pe care o pui.
2. Mai putin loc in portbagaj.

Parerea mea e ca daca faci suficienti km, adica peste 15.000 pe an, renteaza 100% instalatia GPL. Se amortizeaza in vreo 2 ani. Daca faci sub 10.000 pe an, las-o pe benzina.
Revizia nu e cine stie ce cost: 50-100 ron/an

Eu intru cu a mea si la subteran. Nu mi-a zis nimeni, nimic, vreodata. Si in privinta celor care spun ca nu e safe in caz de accident, eu sunt de parere ca butelia de GPL e mult mai sigura decat rezervorul de plastic. In caz de accident, e suficient spatiu de comprimare a gazului. Mai repede se va sparge  rezervorul de benzina decat butelia de gaz.

#11
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
shits happen, a facut bumm tocmai de la instalatia de gaz:

http://adevarul.ro/l...d61c/index.html

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Legat de butelie, seful prietenei are butelia sub masina, in locul rotii, desi spatiul la el nu e o problema (Dacia Lodgy). Depinde pe ce masina montezi si renteaza daca faci km. Poti sa faci si 7-8000 pe an, dar amortizezi in timp mai indelungat.

Se intampla, dar majoritatea care au probleme sunt cu intervenzii la montaj neautorizate (se merge  pe premisa ca mai modific din calculator putin mai mult pentru mai multa putere). Am vazut masina cu instalatie de 10 ani si nu are nimic. Functioneaza perfect.

#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Oricum cea care a explodat era oricum o masina hibrida Toyota prius ce rost isi avea gpl pe o masina hibrida si ce riscuri contine nu stie nimeni sa raspunda.
Am Logan pe gpl de aprope 8 ani 1,4 mpi inca merge fara explozii decat cele din camerele de ardere

#14
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008

View PostNytro84, on 03 octombrie 2017 - 10:15, said:

Oricum cea care a explodat era oricum o masina hibrida Toyota prius ce rost isi avea gpl pe o masina hibrida si ce riscuri contine nu stie nimeni sa raspunda.
Am Logan pe gpl de aprope 8 ani 1,4 mpi inca merge fara explozii decat cele din camerele de ardere
daca te referi la link ul postat de colegul Maverick , avem un Nissan Primera care a explodat nu o Toyota Prius.

bafta

#15
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Intr-adevar este un Nissan Primera. Mea culpa

#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Daca a explodat, e de investigat cauza. Sunt destul de convins ca ceva era in neregula. Se fac 10 ani de cand "exploatez" masini cu GPL (peste 300.000km, in total) si nici una n-a avut probleme sa scape gaz, mai ales pe la butelie.

O butelie tratata cu indiferenta si lasata sa rugineasca ani de zile, cu siguranta face probleme. De altfel, producatorul recomanda schimbarea buteliei de GPL cu una noua la fiecare 8 sau 10 ani (nu retin exact).

Daca el o fi avut butelia din 2005...e de inteles. Bine ca a scapat teafar.

#17
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Multumesc pentru raspunsurile oferite! Masina o am de aproximativ 2 saptamani, nu am apucat sa ii fac consumul, dar daca se poate sa ies mai ieftin la carburant, de ce nu?

#18
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Sper ca ti-ai facut calculele... sa vezi in cat timp se amortieaza, da ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate