Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Despagubire RCA cu ambele masini ale aceluias proprietar- se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,566
  • Înscris: 15.06.2007
Daca ai doua masini, si o tamponezi pe una din ele cu cealalta, pe drum public, se poate repara macar una din ele pe RCA ul masinii "vinovate"?    Sau exista o clauza in acest sens?
Ma gandeam cazul "ipotetic" ca vin acasa si cand sa parchez, sare o piatra din roata uneia si-i sparge parbrizul celeilalte. Martor sunt eu,  in ambele cazuri..  
Se considera frauda?


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
din legea 132/2017:

Quote

Art. 12. - Neacordarea despăgubirii
Asigurătorul RCA nu acordă despăgubiri pentru:
b ) prejudiciile produse bunurilor aparținând conducătorului vehiculului răspunzător de producerea accidentului, precum și cele produse ca urmare a vătămării corporale sau decesului acestuia, indiferent cine solicită aceste despăgubiri;

c) în următoarele situații:
(i) prejudiciile au fost produse bunurilor aparținând persoanelor fizice sau persoanelor juridice, dacă au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat în proprietatea ori utilizat de aceeași persoană fizică sau juridică și care este condus de un prepus al aceleiași persoane juridice ori de o altă persoană pentru care răspunde persoana fizică sau persoana juridică;
(iii) bunul avariat este utilizat de proprietarul vehiculului asigurat, care a produs dauna;


#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
in cazul relatat de tine este chiar unul ciudat, pentru ca e vorba de o piatra sarita.crede-ma ca si daca iti sare o piatra de la masina mea in parbrizul tau aproape sigur cei de la rca nu te vor despagubi.

Edited by bossake, 01 October 2017 - 18:32.


#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 18:08, said:

Daca ai doua masini, si o tamponezi pe una din ele cu cealalta, pe drum public, se poate repara macar una din ele pe RCA ul masinii "vinovate"? Sau exista o clauza in acest sens?
Ma gandeam cazul "ipotetic" ca vin acasa si cand sa parchez, sare o piatra din roata uneia si-i sparge parbrizul celeilalte. Martor sunt eu,  in ambele cazuri..  
Se considera frauda?
pai conduceai ambele autoturisme?Posted Image

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
stiu astfel de cazuri (parbriz spart de o piatra sarita de la alta masina) in care asiguratorul a despagubit fara comentarii pagubitul.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,566
  • Înscris: 15.06.2007

 _Smiley_, on 01 octombrie 2017 - 18:23, said:

din legea 132/2017:

Interesant. Atunci mai bine sa fac RCA la masini pe persoane diferite. Sa stim o treaba.



@alexpet Daca nu esti prea obosit, poti sa faci uz de imaginatie: accidentele nu presupun  obligatoriu ca toate vehiculele implicate sa fie  in miscare!  Poti sa ai masina PARCATA si lovita.

Edited by tfmercedez, 01 October 2017 - 19:07.


#7
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Nu stiu, cel mai bine inmatriculezi o masina pe numele unei rude. Desi poate fi dificil si asa. Acum cativa ani, 2 frati si-au tamponat masinile in curtea parintilor, unul pleca de acasa, celalalt iesea. Nu stiu ce s-a intamplat pana la urma, daca a fost vreunul despagubit. Posted Image

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 18:08, said:

Ma gandeam cazul "ipotetic" ca vin acasa si cand sa parchez, sare o piatra din roata uneia si-i sparge parbrizul celeilalte. Martor sunt eu,  in ambele cazuri..  

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 19:05, said:

@alexpet Daca nu esti prea obosit, poti sa faci uz de imaginatie: accidentele nu presupun  obligatoriu ca toate vehiculele implicate sa fie  in miscare!  Poti sa ai masina PARCATA si lovita.
incerc, dar imaginatia mea nu poate sa priceapa cum sare o piatra dintr-o masina oprita. Daca totusi masina ruleaza (cu tine la volan inteleg), nu pot sa pricep cum sa fi martor si in masina care stationeaza (adica in ambele cazuri), desigur sunt cam obosit....

Edited by alexpet, 01 October 2017 - 19:38.


#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 19:05, said:

Interesant. Atunci mai bine sa fac RCA la masini pe persoane diferite. Sa stim o treaba.



@alexpet Daca nu esti prea obosit, poti sa faci uz de imaginatie: accidentele nu presupun  obligatoriu ca toate vehiculele implicate sa fie  in miscare!  Poti sa ai masina PARCATA si lovita.

Incerci sa repari Opelul spunand ca ai intrat cu Skoda intr-un nuc?

#10
DragosMK3

DragosMK3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 05.02.2014
Voi chiar spuneti ca poti schimba un parbriz pe motiv ca alta masina a aruncat o piatra ?

Adica da, asa ar fi corect, dar cum demonstrezi asta?

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 19:05, said:

Interesant. Atunci mai bine sa fac RCA la masini pe persoane diferite. Sa stim o treaba.

din ce stiu eu, RCA-ul trebuie sa fie pe numele proprietarului

#12
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 alexpet, on 01 octombrie 2017 - 19:33, said:

incerc, dar imaginatia mea nu poate sa priceapa cum sare o piatra dintr-o masina oprita. Daca totusi masina ruleaza (cu tine la volan inteleg), nu pot sa pricep cum sa fi martor si in masina care stationeaza (adica in ambele cazuri), desigur sunt cam obosit....
Dar daca lovesti o masina "straina" care stationeaza intr-o parcare, si esti singurul martor, cum e? Daca vrei sa dai RCA-ul tau celuilalt proprietar, o sa povestesti singur asiguratorului ce s-a intamplat! Iar in cazul de sus, piatra respectiva bineinteles ca sare din masina aflata in miscare.

Edited by cristi712, 01 October 2017 - 20:56.


#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,566
  • Înscris: 15.06.2007

 DragosMK3, on 01 octombrie 2017 - 19:31, said:

Nu stiu, cel mai bine inmatriculezi o masina pe numele unei rude. Desi poate fi dificil si asa. Acum cativa ani, 2 frati si-au tamponat masinile in curtea parintilor, unul pleca de acasa, celalalt iesea. Nu stiu ce s-a intamplat pana la urma, daca a fost vreunul despagubit. Posted Image
RCA este pentru drumuri publice. Ce se intampla in parcari si zone private, in camp nu-i intereseaza.

Iti fac o schita? O masina sta, in timp ce a doua face manevre si sare o piatra de sub cauciuc drept in parbrizul celeilalte. Pe drum public sa nu fie dubii.  Cred ca restul au inteles.

 alexpet, on 01 octombrie 2017 - 19:33, said:


incerc, dar imaginatia mea nu poate sa priceapa cum sare o piatra dintr-o masina oprita. Daca totusi masina ruleaza (cu tine la volan inteleg), nu pot sa pricep cum sa fi martor si in masina care stationeaza (adica in ambele cazuri), desigur sunt cam obosit....

 DragosMK3, on 01 octombrie 2017 - 19:42, said:

Voi chiar spuneti ca poti schimba un parbriz pe motiv ca alta masina a aruncat o piatra ?

Adica da, asa ar fi corect, dar cum demonstrezi asta?
De exemplu, o camera video, un dash cam, pe care sa se vada cum s-a intamplat minunea.

 izometric, on 01 octombrie 2017 - 19:34, said:


Incerci sa repari Opelul spunand ca ai intrat cu Skoda intr-un nuc?
Defapt chiar invers. Azi stergeam pe dinauntru praful fin de pe parbrizul skodei, si am observat primii sclipici, adica micro fisuri sau ciupituri cat un fir de praf,  marunti dar destui de multi. Se formeaza de la pietricelele din trafic. De cate ori ma depasea o masina  pe drumuri mai jegoase, auzeam cum se sableaza parbrizul. Azi am vazut si urmarile la inspectia mai amanuntita.  De acolo mi-a nazarit ideea.
Un parbriz pe o masina cu 200000km prin Romania cand bate soarele la apus arata  ca un pom de craciun.  De aia si farurile sunt matuite la masini,

#14
lethal_bullet

lethal_bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 26.04.2017

 _Smiley_, on 01 octombrie 2017 - 19:02, said:

stiu astfel de cazuri (parbriz spart de o piatra sarita de la alta masina) in care asiguratorul a despagubit fara comentarii pagubitul.
Acum cati ani?

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 18:08, said:

Daca ai doua masini, si o tamponezi pe una din ele cu cealalta, pe drum public, se poate repara macar una din ele pe RCA ul masinii "vinovate"? Sau exista o clauza in acest sens?
Ma gandeam cazul "ipotetic" ca vin acasa si cand sa parchez, sare o piatra din roata uneia si-i sparge parbrizul celeilalte. Martor sunt eu,  in ambele cazuri..  
Exclus! Fabule din astea s-au mai auzit...

#15
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 tfmercedez, on 01 octombrie 2017 - 21:43, said:

RCA este pentru drumuri publice. Ce se intampla in parcari si zone private, in camp nu-i intereseaza.
Gresit! RCA-ul se aplica si la accidentele in incinta parcarilor, curtilor.

#16
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
e valabila, du-te linistit la asigurator.

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 lethal_bullet, on 01 octombrie 2017 - 22:04, said:

Acum cati ani?

destul de multi (peste 10).
dar daca legea nu prevede in mod explicit aceasta exceptie, atunci ea este acoperita de asigurarea RCA. singura problema e ca aproape sigur ai nevoie si de cooperarea celuilalt sofer.

#18
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
RCA despagubeste dauna produsa unei alte persoane. Nu cred ca vreun asigurator iti va despagubi pe RCA dauna produsa de tine unui bun propriu. Pentru asta exista CASCO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate