Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

My computer - aranjare partitii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017
Salut,

La win 7 de exemplu, cand esti in My computer, iti sunt afisate partitiile, medii de stocare gen CD-rom ori stickuri de memorie sau orice altceva mai conectezi.

In win 10 toate sunt amestecate. La sortare exista sort by type, insa tot impreuna le gasesc. In plus de asta nici alfabetic nu poti sorta partitiile (c,d,e,f), pt ca se amesteca printre ele si cd-romul, hardul extren conectat etc.

As vrea sa pot avea totul exact ca in foto atasat


Attached File  mycomputer-520x360.png   135.49K   104 downloads

Edited by alex342, 30 September 2017 - 21:44.


#2
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
Chiar ca in poza nu stiu daca se poate, ca vad ca Windows 10 nu separa ‘Drives with Removable Storage’ de ‘Hard Disk Drives’ ci are un singur tip ‘Devices and drives’.

Poti insa sa selectezi ‘Sort by’/ ‘More…’ pentru a bifa ‘[×] File System’ apoi ‘Sort by’/ ‘File System’. Asa macar nu mai amesteca hdd cu cd/dvd si - in ipoteza ca toate hdd au acelasi sistem de fisiere, de regula NTFS - hdd raman sortate dupa litera.

#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017
Exact, i-am dat group by si apoi am ales file system.  Bine macar ca nu mai amesteca cd-rom'ul de partitii. Cu toate astea hardul extern il baga la gramada cu celelalte partiti.  Asta e.

#4
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Ha ha, mi-a fost si mie utila chestia asta la Windows 8.1.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Impartirea asta pe nspe partitii de dimensiuni ridicole (6-20GB?!) este de asemenea contra-productiva daca e facuta pentru organizare (programe/jocuri/documente/muzica/etc) pentru asta exista directoare. Daca ai partitii de care chiar ai nevoie sa fie acolo (alea pe care le face windows-ul, mai ales necesare pentru bitlocker) sau mai ai vreun OS (exemplu folosesti ext4/zfs/btrfs) atunci normal, ai nevoie (dar in general nu le vezi sau poti/e bine sa faci sa nu le vezi in explorer).

#6
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Intra in device manager si ai pe acolo ceva de genul disk management de unde-ti pui ce litere vrei la partitiile alea, eu unitatile optice le-am pus cu X si Y sa fiu sigur ca nu se mai amesteca cu partitiile hard-disc-urilor

Edited by iulian160380, 01 October 2017 - 07:59.


#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Poti testa OldNewExplorer

http://www.msfn.org/...ewexplorer-118/

#8
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017

 f300, on 01 octombrie 2017 - 06:43, said:

Impartirea asta pe nspe partitii de dimensiuni ridicole (6-20GB?!) este de asemenea contra-productiva daca e facuta pentru organizare (programe/jocuri/documente/muzica/etc) pentru asta exista directoare. Daca ai partitii de care chiar ai nevoie sa fie acolo (alea pe care le face windows-ul, mai ales necesare pentru bitlocker) sau mai ai vreun OS (exemplu folosesti ext4/zfs/btrfs) atunci normal, ai nevoie (dar in general nu le vezi sau poti/e bine sa faci sa nu le vezi in explorer).

Fotografia atasata de mine nu imi apartine. Este luata de pe google. Vroiam doar sa exemplific cum as vrea sa arate Posted Image
Doar nu faceam partiti de 20gb cum este in respectiva poza.

Edited by alex342, 01 October 2017 - 20:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate