Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pariu baterie telefon vs 3G

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Salutare.

Ajutati-ma sa castig un pariu in legatura cu bateriile la telefoanele 3G cu butoane !

Un tovaras [amic] de-al meu si cu mine am intrat in contradictoriu ca bateriile la telefoanele Samsung S5610 si Nokia Asha 302 nu se descarca repede cand sunt pe 3G; ca cica 3G-ul nu se consuma repede ca e tehnologie mai noua.
Eu stiu ca la orice telefon cu 3G i se consuma mai repede bateria indiferent ca e telefon vechi cu butoane sau din asta nou cu touchscreen.

Pe site-ul gsmarena (http://www.gsmarena....6&idPhone1=4191) scrie ca in stand-bay tin peste 600, respectiv, 800 de ore  Posted Image
Asadar, cine are dreptate ? eu sau el ?!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Cu cat frecventa de mai mare, adica 3g, 4g, 5g etc, cu atat telefonul consuma mai mult.
Pe langa asta conteaza enorm capacitatea bateriei, hardware-ul din telefon si optimizarile.

Cand nu e folosit si nu face trafic de date (dumb phone), consumul e foarte mic.
La un smartphone OS-ul e mult mai complex sia desea face trafic de date non-stop => bateria se duce mult mai repede.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Deci practic eu am dreptate, nu ?
Si avand in vedere ca Samsung S5610 nu are procesor si memorie Ram inseamna ca hardware-ul lui nu dreneaza rapid bateria, desi are amperaj mai mic fata de cea a lui Nokia Asha 302.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008
Asha 302 are aceeasi baterie cu Lumia 520.

Pe Asha mai tine dar pe Lumia era praf.

#5
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Conteaza si capacitatea. Plus ca orice telefon are un procesor si o cantitate de memorie ram, indiferent de OS. N-am avut Samsung de ala, dar am avut Nokia si tinea o gramada.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Oh, pai pan' la urma care din astea doua (Samsung S5610 si Nokia Asha 302) tine mai mult ?
Ca Nokia are amperajul mai mare dar si Hardware consumator de curent, ceea ce face ca Nokia sa tina mai putin decat acel Samsung.

Sau hai sa formulez altfel intrebarea:
care dintre Samsung S5610 si Nokia Asha 302 ii tine bateria mai mult in stand-bay ? chiar si in 3G ?!

#7
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
In Stand-by clar Nokia.

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Intrebarea este pusa gresit.
Ori intrebi asa: se consuma bateria telefonului XXX pe 3G mai repede/incet decit 2g sau 4G?
Sau asa: se consuma bateria telefonului XXX pe 3G repede, adica mai putin de YYY ore ?
Cum este pusa,  "repedE" este confuza si cam aiurea.
Pentru tine repede inseamna pentru mine foarte incet, deci cum facem departajarea ?

Apoi, cum s-a spus mai sus, nu conteaza doar butoane/touch si 3G, mai conteaza si toate celelalte chestii care consuma baterie.
Daca vrei strict comparatie pe butoane/touch si 3G... incerci cum am zis mai inainte, comparatie.. cu altceva.

Ah, vad ca deja ai reformulat intrebarea ;)

Edited by buyonevideo, 30 September 2017 - 14:33.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postalex_bv2001, on 30 septembrie 2017 - 14:32, said:

In Stand-by clar Nokia.
OK, deci bateria la Nokia Asha 302 tine mai mult in stand-bay, desi are un Hardware mai puternic, fata de Samsung S5610 ?
In fine, deci e real ce scrie acolo pe gsmarena ca in stand-bay tin peste 600, respectiv, 800 de ore ?
Ori sunt false acele informatii in lumea reala ?!

Raspunsul asta trebuie sa il aflu ca sa stiu daca pierd sau nu pariul :lol: !

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Informatiile sint 99% reale ;)
Daca vrei neaparat, cauta peste tot caracteristici si review-uri despre cele 2 telefona,e in special battery life.

#11
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Nu iti poate spune nimeni de pe forum, daca vrei sa vezi exact testezi.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postbuyonevideo, on 30 septembrie 2017 - 15:06, said:

Informatiile sint 99% reale Posted Image
Da, cam ai dreptate.

Atat pe gsmarena cat si pe gsmchoise scrie acelasi lucru:
bateria la Nokia tine mai mult in stand-bay.
http://www.gsmarena....6&idPhone1=4191
http://www.gsmchoice.../5377/5945/0/0/

Asta inseamna ca am pierdut pariul  Posted Image

ce nu inteleg e:
de ce Samsungul are nota mai mare pe gsmchoise daca Nokia tine mai mult in stand-bay ? Posted Image

Edited by super8, 30 September 2017 - 15:30.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Informatia de pe 2 site-uri similare nu este 100% relevanta.
Cauta, cum am zis, si revieweuri, si pe site-urile oficiale si pe mai multe site-uri.

#14
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
In primul rand depinde de setările utilizatorului in raport cu aplicațiile care sunt instalate în fiecare brand din fabrica.
Eu am un Samsung grand prime care îmi ținea cca 8 ore zilele trecute.
După ce am umblat un pic in unele setări (display, conexiuni, setări de rețele mobile și sincronizării ), am mărit durata de utilizare a bateriei, folosind telefonul la fel, de la 8 ore la cca 24.
Sume de mici detalii modificate, aparent nesemnificative, pot face o diferență enormă in ceea ce privește durata de viață a bateriei.

Pot sa pun un link video despre astfel de modificări care ușurează viață bateriei de smartphone, dacă e cineva interesat.

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ln fel ca si cifrele afisate pe acele site-uri aici vorbim de conditii ideale.
Adica nu vorbim de diverse optimizari care pot afecta durata bateriei.

#16
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbuyonevideo, on 30 septembrie 2017 - 16:42, said:

Ln fel ca si cifrele afisate pe acele site-uri aici vorbim de conditii ideale.
Adica nu vorbim de diverse optimizari care pot afecta durata bateriei.

Perfect de acord cu tine, eu voiam să subliniez că nu ar trebui că datele respective să fie un criteriu de alegere a unui smartphone, dacă utilizatorul e interesat în principal de durata de viață a bateriei. Fiecare producător are politici diferite vizavi de modul de gestionare a datelor pe care le folosește terminalul respectiv, sincronizări,updateuri, aplicații oferite, etc. Multe date se plimba aiurea și inutil intre device și sursă și de multe ori nu e in beneficiul direct al utilizatorului.

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu e interesat de alegerea nici unui telefon.
E doar un pariu, dupa cum a spus de la inceput.

#18
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Pai atunci să simuleze și ei situația ideală, sa se sune numai între ei, sa folosească aceleași aplicații și să vadă cui i se descarcă primul!
Singura diferență o va face locația lor, pentru că dacă unul stă central, iar celălalt la marginea orașului și are semnal mai puțin puternic, o să vadă cum i se modifică automat datele din 3g in 2g funcție de semnal, iar daca te uiți în tabelul consumului bateriei la convorbiri se vede raportul invers intre telefoane în funcție de 3g și 2g!
Mă rog, una peste alta, subiect vag de discuție pariul ăsta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate