Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Roata rezerva temporara ( slim ) , de unde si care ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Azi , fata mea a reusit ceea ce eu nu am reusit intr-o viata , sa taie anvelopa de o bordura , pardon , cioturi de bordura , in peretele lateral deci e buna de aruncat anvelopa ( are cateva luni ) .
M-a sunat sa merg sa o umflu cu kitul de pana din dotare dar cand am vazut " buba " m-am last pagubas ( vezi poza ) . Deci a trebuit sa chem platforma pt ca nenorocirile astea nu le poti repara cu solutie si compresor .  
Boon , nu e problema , masina e acasa in garaj astept sa vina pe comanda anvelopa noua ( acelasi tip/marca /model  cum sunt celelalte 3 ) .
Acuma clar ca vreau roata de rezerva tocmai pt cazurile astea in care nu ai alta alternativa decat sa schimbi roata cu totul .
Caut o roata temporara de suzuki  deci 5x114,3 ( gauri ) care sa corespunda inaltimi celorlalte anvelope 215/55/17 . Puteti sa ma indrumati daca merita sa iau slim sau normala ? Cum ati proceda voi in locul meu .

P.S. Tooot Bombita e baza , noroc cu ea .

Attached Files



#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut slim in dotare din fabrica dar am cumparat o janta normala si am pus un cauciuc identic.
Nu poti merge cu mai mult de 80 km/h cu cea slim. Scrie si pe ea.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei, daca e loc sub podeaua din portbagaj, poti gasi kit la dealeri (pe comanda).
Asa a facut si sotul meu, dupa ce a condus jumatate de tara ca sa imi repare o pana.

Daca nu e loc din constructie, ar insemna ca ramai fara portbagaj.

Ce fac producatorii pt a da cu 2g mai putin la emisisiile de CO2...

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Daca spatiul in portbagaj nu-i o problema, eu as lua una full-size. Mai ales ca atunci cand se intampla beleaua poate n-ai timp sa mergi la vulcanizare imediat sau se intampla pe vreun camp pe undeva.

#5
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
ia anvelopa 215/55/17 cu o janta de tabla  5x114,3. Poti lua si SH, nu neaparat noi.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Loc am in portbagaj , unde e kitul de pana e si un polistiren imens cu gauri pt piesele din kit , deci daca il scot cu totul , teoretic ar merge o roata normala .
La slim stiu ca nu poti rula cu viteza ; acuma stau sa calculez preturi .
La slim nici nu am gasit echivalent ( la fix ) pt dimensiunea 215/55/17 si am vazut ca au preturi destul de piperate ,
La normale o janta de tabla pe 17 e aproape la aceeasi bani ca si o janta de aliaj pe 17 asa ca inclin totusi spre una de aliaj .
Anvelopa cred ca o sa iau ceva allseason pt rezerva sa impac si capra si varza sau sa iau una de iarna tinand cont ca circul destul de mult iarna si mai ales in afara tarii ?

 sctnicu, on 29 septembrie 2017 - 16:39, said:

ia anvelopa 215/55/17 cu o janta de tabla  5x114,3. Poti lua si SH, nu neaparat noi.
Nu gasesc s-h sau nu stiu eu sa caut :(

#7
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016

 Baxon, on 29 septembrie 2017 - 16:57, said:

Nu gasesc s-h sau nu stiu eu sa caut Posted Image
cauta pe la depozite de anvelope, vulcanizari sau olx,okazii. Gasesti
Te uiti sa n-aiba galme anvelopa,sa nu fie roasa pe o parte, nu o lua daca a avut snur ...

#8
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
asa am avut si eu in portbagaj roata ingusta si un ditamai polistirenu deasupra, la prima pana cand am vazut ce penala e roata ingusta am aruncat-o impreuna cu polistirenul si a incaput perfect roata normala, e sfanta.

Edited by bogdan_popescu, 29 September 2017 - 17:39.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ok deci sa caut janta si anvelopa normala .
Ies mai scump la bani dar stiu o treaba buna , daca mai patesc o chestie de asta nasoala, la naiba in praznic pot continua sa rulez cu viteza normala de autostrada, DN , etc
Am masurat in portbagaj la Vitara si cu janta normala imi va fi anulata podeaua variabila , atata bai sa fie , oricum nu le poti avea pe toate .

Multumesc tuturor pt interes si pareri !

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oare jantele DEZENT is ok ? A avut cineva sa-si dea cu parerea . Un bucata care sa fie rezerva .
Anvelopa voi lua Michelin CC 215/55/17 ca sa nu am probleme daca se intampla iarna sa am nevoie de rezerva .
https://www.anvelosh...-5x17-5x114-3-1

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Revin cu o alta cerere : am stat si m-am gandit ca multe anvelope au sens de rotatie si daca e montata pe janta de rezerva si am nevoie de ea pe partea de rotatie inversa , ce fac ?
Deci caut o anvelopa all season care sa mearga in ambele sensuri de rotatie , 217/55/17 . Ce sa fie ce sa fie ?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca e vorba de ROATA DE REZERVA, clar, trebuie sa fie fara sens. Nu stii pe ce parte ai nevoie...
Referitor la anvelopa aia... am patit ceva asemanator in 2007, pe dreapta spate,  anvelope GoodYear UG5. Intimplarea s-a petrecut aproape de o vulcanizare. Acolo, am gasit un vulcanizator batrin care a zis ca imi garanteaza reparatia. Sincer, am fost reticent... Daca nu tinea, oricum aveam rezerva noua, nefolosita niciodata (de vara). A pus un petic la cald pe interior iar pe exterior ceva mai subtire, transparent. Aproape ca nici nu se cunostea. A lipit, polizat, echilibrat, iar roata s-a uzat impreuna cu celelalte 3. Nu a facut gilca, nu batea, nu vibratii, nimic. Eu zic sa incerci si tu. In fond, ce te costa?

#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Eu nu cred in asemenea miracole cand peretele lateral e compromis , adica puteam baga doua degete linistit pe gauroiul ala . Prefer sa nu risc mai ales ca merg cu viteza cu masina aia ( cand merg in concedii ) . Am luat alta anvelopa identica cu celelalte , sambata am ridicat-o de la sediul fan curier si am si montat-o deja .
Acuma am facut comanda la janta aia de rezerva Dezent , maine sau poimaine imi ajunge acasa si la o anvelopa all season fara sens de rotatie care vine doar peste 8 zile .

#14
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
asa zic si eu, la viteza nu e de joaca, anu' asta am nimerit in 2 gropi si 2 cauciucuri de o luna am aruncat, unul a crapat la 2 km de la groapa si celalalt facuse doar galca da n-am riscat.

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am sunat la un dealer Suzuki sa ma informez daca au senzori presiune roata si i-am intrebat si de o roata de rezerva completa . Astia-s chiar nebuni sa ceara pe o roata slim 1300 lei fara tva ?? Un senzor ( presiune anvelope ) separat 400 de lei ??
Binenteles ca atunci cand l-am intrebat pe ce frecventa emite senzorul , n-a stiut sa-mi raspunda si tot o dadea ca ala citeste presiunea in roti , dar cum emite informatia , habar nu avea . Deci caut si senzor separat care emite pe frecventa 433,8 MHz si sa vad ce service e capabil sa mi-l sincronizeze - asa am inteles ca trebuie .
Deci am comandat janta aliaj  Dezent, luni si inca nu a venit ( i-am sunat sa-i iau la rost si se pare ca curierul e de vina ) .

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Baxon, on 05 octombrie 2017 - 11:00, said:

Astia-s chiar nebuni sa ceara pe o roata slim 1300 lei fara tva ?? Un senzor ( presiune anvelope ) separat 400 de lei ??

Asta e unul din momentele alea in care multi zic ca asiaticele au preturi mari la componente si unii sar de cur in sus sa ne zica exact contrariul. Ei, uite ca aia multi au dreptate.
In alta ordine de idei, daca o roata slim la a ta costa cu tot cu TVA 1547 lei, hai sa-ti arat ce "oferta" am primit pentru un set de 4 roti originale, gata echipate de iarna, de la reprezentanta Skoda: 1631 lei.
Stiu ca la tine e vorba de janta pe 17 dar, totusi, mi se pare pret nesimtit pentru un slim...

Edited by _R_A_D_U, 05 October 2017 - 17:34.


#17
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
N-ai deloc dreptate ;), detin o Toyota si stiu foarte bine cum sunt preturile, poate chiar mai ieftine decat la alte masini europene, nu exista comparatie intre o roata de 15 si una de 17 la pret, e diferenta de la cer la pamant, si nu exista comparatie ca si pret intre o roata normala si una slim.
Inca ceva, nu exista comparatie intre calitatea pieselor japonezelor fata de cele europene. Posted Image

Edited by bogdan_popescu, 06 October 2017 - 16:12.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@R.A.D.U
Roata slim cu janta de tabla este foarte scumpa vis-a-vis de roata normala cu janta  de aliaj, aici chiar nu am inteles de ce .
Am gasit pe olepix roata completa slim la 460 de lei ( pt Vitara ) dar am inteles ca rotile slim nu au senzori de presiune montat deci irelevanta oferta .

Cum spune si colegul mai sus , faci o comparatie deplasata rau intre janta de 15 si cea de 17 ,

Binenteles ca analfabetii de la anvelomag au trecut nr de tel gresit si nici pana azi nu mi s-a livrat janta Posted Image , nu ca ma grabeam f tare ca oricum anvelopa vine doar pe joi  si senzorul de presiune tot pe atunci ( sper ) . Nu sunt in stare sa copieze un nr de telefon , corect , dupa zeci de telefoane au realizat ca greseala e la ei si nu la fan courier ...
Astept sa vad cand or binevoi sa mi-o livreze .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate