Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Indemnizatie de student

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015
Buna ziua! In 2015-2016, am avut o perioada in care lucram dimineata si seara mergeam la facultate(eram la facultate la ZI dar am vorbit cu profesorii sa ma primeasca cu alte grupe pentru a avea prezenta- in fine, asta este irelevant). Sotia a nascut pe 9 Martie 2016. Ea in acea perioada era studenta la IFR si nu lucra, in consecinta nu putea beneficia de indemnizatie sau concediu de maternitate asa ca am hotarat sa imi iau eu imdenizatia de student. Eu fiind in anul 4, am crezut ca voi beneficia de aceasta indemnizatie doar pana se termina anul facultativ(pana in Septembrie) insa doamna la care am depus actele a spus ca voi beneficia timp de 2 ani. Ok, toate bune si frumoase pana in Septembrie 2016(am fost la Facultatea de Constructii iar acolo se dau restantele in Septembrie, nu in Iunie/Iulie) cand am avut restante si nu am putut sa imi dau licenta. Din Septembrie 2016 practic nu mai sunt student pentru ca nu am avut bani sa platesc taxa pentru a imi da restantele. Totusi, eu inca mai primesc indemnizatia de student si teoretic o voi primi pana in Martie 2018- pana face copilul 2 ani. Incalc vreo lege? Ar trebui sa declar undeva ca nu mai sunt student? Multumesc pentru raspunsuri!

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ia-o de la inceput cu explicatiile, te rog. nu cred ca incasezi indemnizatie de student, ci indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si alocatia lunara a copilului.
care este valoarea indemnizatiei pe care o primesti ?

#3
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Nu cred ca ai avea unde sa declari atata timp cat ti s-a terminat contractul cu facultatea. Cred ca cel mai in masura sa iti spuna sigur sunt cei de la secretariat de la facultatea ta, sa nu existe dubii.

#4
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015

View Postcorinadaniela, on 28 septembrie 2017 - 12:44, said:

ia-o de la inceput cu explicatiile, te rog. nu cred ca incasezi indemnizatie de student, ci indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani si alocatia lunara a copilului.
care este valoarea indemnizatiei pe care o primesti ?


Primesc 1200 RON(1400 cu cei 200 de la alocatie). Da, cred ca indemnizatie de cresterea copilului se numeste. Oricum, a trebuit sa prezint o adeverinta de student atunci cand am depus cererea(in Mai 2016) iar prin Aprilie 2016 mi-am dat demisia de la locul de munca.


Presupun ca daca era important sa fiu in continuare student, mi-ar fi cerut anual o adeverinta de student. Nu cred ca statul da bani asa aiurea. Oricum, vreau sa ma asigur ca nu fac o evaziune fiscala sau ceva.

Edited by AdrianVasile1992, 28 September 2017 - 12:57.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
indemnizatia de crestere a copilului ti s-a acordat pe baza faptului ca ai fost salariat si ai realizat venituri de natura salariala minim 12 luni anterior datei nasterii copilului.
nu ti s-a cerut si adeverinta cu veniturile realizate, de la locul de munca ?

#6
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015

View Postcorinadaniela, on 28 septembrie 2017 - 12:57, said:

indemnizatia de crestere a copilului ti s-a acordat pe baza faptului ca ai fost salariat si ai realizat venituri de natura salariala minim 12 luni anterior datei nasterii copilului.
nu ti s-a cerut si adeverinta cu veniturile realizate, de la locul de munca ?

Nu, mi s-a cerut doar adeverinta de student. Nici nu am muncit 12 luni, ci vreo 7-8 (din Octombrie pana in Aprilie, iar ultimele 2 luni abia mai ajungeam pe la serviciu, de asta mi-am dat demisia in Aprilie.)

Edited by AdrianVasile1992, 28 September 2017 - 13:02.


#7
AdrianVasile1992

AdrianVasile1992

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.05.2015

View Postcorinadaniela, on 28 septembrie 2017 - 12:57, said:

indemnizatia de crestere a copilului ti s-a acordat pe baza faptului ca ai fost salariat si ai realizat venituri de natura salariala minim 12 luni anterior datei nasterii copilului.
nu ti s-a cerut si adeverinta cu veniturile realizate, de la locul de munca ?


Sa spun exact cum a fost toata situatia: Am inceput facultatea in 2011. 2011-2012 anul I, 2012-2013 anul 2, 2013-2014 anul 3, 2014-2015 am repetat anul 3. In vara anului 2015 lucrat de prin iulie pana in Septembrie, pana cand au inceput restantele. Sotia mea iin vara anului 2015 a ramas insarcinata. Anul 4 a inceput in Octombrie 2015. In Octombrie 2015 m-am reangajat (sau Noiembrie, nu mai stiu exact dar parca era Octombrie). In Martie 2016 sotia a nascut. Februarie si Martie au fost 2 luni grele, sotia in Februarie era in luna 9 si eu ma invarteam intre facultate si casa cu treburi, iar in martie cu bebe nou-nascut si sotia proaspat operata de cezariana la fel, asa ca ajungeam foarte rar la munca(era un job la care daca lipseai nu se intampla nimic ci doar nu erai platit) asa ca in Aprilie 2016 mi-am dat demisia. In Mai 2016 am aflat ca pot beneficia de indemnizatie pentru ca sunt student asa ca am depus o cerere. Doamna de acolo(nu mai stiu exact cum se numea agentia) mi-a spus ca voi beneficia timp de 2 ani de aceasta indemnizatie, indiferent daca voi fi student in continuare sau nu. In Septembrie 2016  mi-am dat niste restante si nu am reusit sa le iau pe toate si nici bani nu am avut sa platesc taxa pentru a ma reinmatricula in anul 4, asa ca nu mai sunt student din Octombrie 2016. Acum eu sper ca doamna respectiva sa fi avut dreptate si sa nu fi facut ceva ilegal tot timpul acesta. Abia acum m-am trezit ca ceva nu mi se pare in regula.

Edited by AdrianVasile1992, 28 September 2017 - 13:18.


#8
golgheteru

golgheteru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.05.2010
Faptul ca ei iti vireaza banii poate fi maxim o eroare a lor, doar nu bagi tu mana in sacul cu bani al statului...

Edited by golgheteru, 28 September 2017 - 13:18.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
inseamna ca te-ai incadrat in prevederile ordonantei de atunci (art 2, pct 5, lit. m), prin care parintele care solicita acordarea indemnizatiei putea alege durata de 2 ani si indemnizatie plafonata la 1200 lei/luna.

http://www.dreptonli...ta_111_2010.php
"Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
B) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. B) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.
(4) Pentru copilul cu handicap concediul pentru cresterea copilului se acorda pana la implinirea de catre acesta a varstei de 3 ani, iar indemnizatia aferenta se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
...
m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;"

din cate inteleg eu, indeplinirea conditiilor pentru acordarea indemnizatiei se refera la cele 12 luni ANTERIOARE datei la care s-a nascut copilul.
faptul ca acum nu mai esti student sau salariat nu are legatura, dreptul pentru primirea indemnizatiei a fost stabilit pentru situatia in care te-ai incadrat in cele 12 luni anterioare nasterii copilului - frecventarea fara intrerupere a unei facultati, cursuri de zi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate