Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Nerespectare proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
Buna!
As vrea sa va intreb daca in proiect am un geam de 120/120 eu pot sa pun 150/120? Si daca pun geamul mai in stanga cu 1m fata de proiect inseamna nerespectare proiect? Siii... Daca eu vreau scara de 200/200, cu loc pauza si proiectantul imi face scara in spirala eu pot s o fac cum vreau si nu ca in proiect? Daca fac asa inseamna nerespectare proiect?


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Da, da si da.
Din ce cauza nu vrea arhitectul sa faca modificarile astea?

#3
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Probabil nu se poate modifica, sa schimbi dimensiuhile scarii nu e asa simplu. La fel si geamurile, nu le poti arunca pe fatada pur si simplu, trebuie incadrate de stalpi, buiandrugi, etc.

#4
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017
El a spus ca pot sa pun orice dimensiune a geamului vreau, indiferent de ce mi a scris el in proiect. Cu scara... Nu stiu! I am explicat de la inceput ce tip de scara vreau! A zis da, facem. Am modificat si dimensiunea casei pt scara si tot nu vrea. A zis clar ca mi a dat doua tipuri de scara, una lunga si una cu trepte in forma de pizza, asa le zic eu. Ca nu are loc usa de la baie sub scara. Bun, d aia am marit casa, ca sa avem loc de scara!! Daca latimea baii o fac de 210 nu pot pune usa?? La mn pe scara blocului asa este! Nu stiu sa calculez ce inaltime are scara... Am presupus ca 2.60 cat are si tavanul... Nu mai putin. Si usa are 2.10. La calculele mele pot pune usa

View Postdell99, on 27 septembrie 2017 - 20:50, said:

Probabil nu se poate modifica, sa schimbi dimensiuhile scarii nu e asa simplu. La fel si geamurile, nu le poti arunca pe fatada pur si simplu, trebuie incadrate de stalpi, buiandrugi, etc.
De acord, dar ar putea sa mi spuna lucrurile astea! Daca scara la mine are 210/210 si cu usa jos, el de ce nu mi poate face? Am modificat dimensiunea casei pt scara

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Daca nu reusiti sa cadeti la un acord si tu modifici cum te taie capul el este indreptatit sa NU isi mai asume nici o responsabilitate. In plus pe parcursul executiei dirigintele de santier va semnala problema si nu vei putea face nici receptia.
Marind dimensiunile casei cum spui , se schimba incarcari, dimensiuni de grinzi, etc.
Daca nu iti pasa de toate astea, o faci pe riscul tau. Vezi ca mai era chiar astazi un topic pe tema de ce sa platesti paducjhii de arhitecti si ingineri. ( Nu sunt arhitect ).
Daca locuiesti singur si nu vei avea niciodata oaspeti sau familie care sa locuiasca cu tine in acea structura, fa ce crezi.

#6
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Poti pune ce scara vrei, dar sa nu plangi cand o urci sau te lovesti cu genunchii in barba cand cobori.
Trebuia sa discute cu tine asta sau tu tb sa vezi proiectul si sa'i ceri sa'ti dea scara tip ce o vrei (cu implicatiile necesare, spui ca ai modificat dimns casei)

#7
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017

View Postargentum, on 27 septembrie 2017 - 21:11, said:

Poti pune ce scara vrei, dar sa nu plangi cand o urci sau te lovesti cu genunchii in barba cand cobori.
Trebuia sa discute cu tine asta sau tu tb sa vezi proiectul si sa'i ceri sa'ti dea scara tip ce o vrei (cu implicatiile necesare, spui ca ai modificat dimns casei)
Pai cum sa ma impiedice daca urci 7 trepte de 28/18 apoi podet cu 2 trepte apoi urci inca 5?? E lejer! Asa am acum la bloc!
Si nu ma lovesc cu genunchii n barba

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu prea inteleg scara ta. 7 trepte, podet cu 2 si apoi inca 5. fa un desen. podestul ala e unul singur sau de fapt ai doua si alea 2 trepte apar intre ele?
ce inaltime ai la camera de jos?

#9
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017

View Postargentum, on 27 septembrie 2017 - 23:39, said:

nu prea inteleg scara ta. 7 trepte, podet cu 2 si apoi inca 5. fa un desen. podestul ala e unul singur sau de fapt ai doua si alea 2 trepte apar intre ele?
ce inaltime ai la camera de jos?
Nu stiu cum sa atasez fisiere, ca am vrut sa pun

View Postargentum, on 27 septembrie 2017 - 23:39, said:

nu prea inteleg scara ta. 7 trepte, podet cu 2 si apoi inca 5. fa un desen. podestul ala e unul singur sau de fapt ai doua si alea 2 trepte apar intre ele?
ce inaltime ai la camera de jos?
Da, podestul e format din doua trepte mai mari. In proiect scrie inaltime 2.60 si am 14 trepte, a 15a e podeaua de sus

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,029
  • Înscris: 07.11.2006
Rezolvarea este foarte simpla,asta din relatarile tale.Ar fi fost excelent daca si arhitectul/proiectantul tau si-ar fi postat parerile.
Schimba arhitectul/proiectantul daca nu-ti convine actualul.
Sau cere parerea unuia.

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Nu inteleg cum adica nu vrea proiectantul...Eu stiu o treaba, mergi la el, dai un avans, ii spui ce vrei, vezi proiectul si cam asta e.Cum ai ajuns in situatia asta? Te-ai razgandit pe parcurs? Iti mai cere bani? Nici un proiectant cu capul pe umeri nu va accepta modificari, fara sa modifici tot ce trebuie.Iar daca el iti spune ca nu incape ceva, nu refaci tu calculul si ii spui ca incape ca doar nu esti tu proiectant.Trebuia sa faci proiectul de la inceput adegvat nevoilor tale, nu il modifici de 100 de ori pe parcurs.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Cam ce suprafete ai la camere? Intreb asta pt ca mai degraba ti;as sugera nerespectarea proiectului la alta chestie.
La camere medii spre mari, 260 e cam putin. O sa cada atavanul pe tine. Nu te gandi ca la bloc ai 250, la casa o sa fie un pic altfel. 5-10 cm in plus nu sunt o cheltuiala asa mare la constructie si nici pe termen lung nu te omoara prea mult la incalzire. Iti sugerez 270, dar depinde ce camere ai. Daca ai un living de sub 20mp, poate ca esti ok la 260. Vezi ca la curat e posibil sa ajungi cu mai putin de 260, mai ales daca nu s'a luat in considerare inaltarea podelei. Eu nu imi mai amintesc cat am lasat. Parca 285 sau 290. Suficient sa pun vreo 10cm in podea (izolatii, instalatii etc) plus 1cm sau cat intra la finisarea tavanului. Trebuie sa ajustezi prima treapta in functie de ce vrei.

#13
Dunusha

Dunusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 31.03.2017

View Postfqx, on 28 septembrie 2017 - 11:01, said:

Nu inteleg cum adica nu vrea proiectantul...Eu stiu o treaba, mergi la el, dai un avans, ii spui ce vrei, vezi proiectul si cam asta e.Cum ai ajuns in situatia asta? Te-ai razgandit pe parcurs? Iti mai cere bani? Nici un proiectant cu capul pe umeri nu va accepta modificari, fara sa modifici tot ce trebuie.Iar daca el iti spune ca nu incape ceva, nu refaci tu calculul si ii spui ca incape ca doar nu esti tu proiectant.Trebuia sa faci proiectul de la inceput adegvat nevoilor tale, nu il modifici de 100 de ori pe parcurs.
Nu m am razgandit! I am spus din prima ce tip de scara vreau. A spus da, asa facwm! Si a facut altceva... Poate doar atat se poate... Casa nu am modificat o special pt scara! Imi ramanea in living 350/730. Si bucataria mai mica. Acum e si bucataria mai mare si livingul are 400 ... Eu zic ca el ar fi putut sa se uite un pic la ce vreau si sa mi dea niste sfaturi... " Nu ti pot pune scara pe care o vrei pt ca nu e loc. Hai sa punem baiA in coltul ala si acum putem face scara cum vrei"... Nuu??


#14
sory695

sory695

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2011
daca nu este prea tarziu parerea mea este ca legal de fatada nu puteti umbla adica la geamuri cu mai mult de 20-30 cm pt ca nu se poate modifica pe dispozitie de santier cum ar fi modificarea de la scara care se poate face o dispozitie de santier de catre arhitect semnata de diriginte si de constructor si dvs. ca prop. atunci puteti modifica scara daca va permite spatiul . si inca ceva vedeti ca pe proiect aveti cota finita adica lumina la camera cota finala cu sapa parchet si tavan de rigips deci inaltimea camerei la rosu trebuie sa fie cu 20 cm mai mare in faza asta . sper ca am fost de ajutor si nu este prea tarziu

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate