Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Problema jocuri windows 10/lag

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Kordon

Kordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2017
Salutare, de curand mi-am cumparat un laptop nou, de la Acer, model Aspire e5, si am niste probleme in diferite jocuri. Prima data sa va spun componentele- i5 7200, 4gb RAM, GetForce GTX 950M 2gb, 1T. Mi-am instalat windows 10 x64, si totodata si driverele audio/video, eu presupun ca nu sunt probleme la drivere din moment ce merge sa ma uit la anumite filme/video etc si merge sa ascult muzica. Problema este ca am lag in anumite jocuri, de exemplu mi-am luat un joc aparut nou, gratis, nummit Fortnite Battle Royale, nu necesita cine stie ce cerinte, insa mie imi merge cu un lag imens, mai degraba zici ca ma uit la poze nu ca ma joc, stiti cumva care este problema? (rezolutie medie)Trebuie sa mai fac diferite setari sau trebuie sa instalez alt driver, nush? Un exemplu mai este si CS 1.6, repet CS 1.6, care imi merge in 15 fps -_-. Am mai incercat un joc, War Thunder, aici nu pot sa ma plang, merge decent fata de aceste doua jocuri, in medie ruleaza la 30 fps, chiar si 40,45, nu pot sa zic ca sunt multumit, dar fata de celelalte jocuri e ok.

Care credeti ca este problema? Este de la windows? De la drivere? Sau de la pc, dar nu prea cred?

#2
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Esti sigur ca laptopul foloseste placa video dedicata (geforce gtx 950) si nu pe cea integrata ?.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
CE drivere ai instalat si de unde ? EXACT.

#4
Kordon

Kordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2017

 Petran_Marius, on 27 septembrie 2017 - 00:37, said:

Esti sigur ca laptopul foloseste placa video dedicata (geforce gtx 950) si nu pe cea integrata ?.
Am incercat sa folosesc placa video dedicata, am dat click dreapta pe joc, run with graphics processor, si am ales placa video dedicata, dar la fel, merge cu lag, foarte mare lag.

 buyonevideo, on 27 septembrie 2017 - 07:54, said:

CE drivere ai instalat si de unde ? EXACT.
Placa video am luat-o de pe site la nvidia, https://www.geforce....om/drivers  ( GeForceGeForce 900M Series (Notebooks)GeForce GTX 950MWindows 10 64-bitEnglish (US)Recommended/Certified), iar placa audio de pe site la acer. Oricum nu cred ca are importanta placa audio.
Am mai incercat sa intru in BIOS dar nu am optiunea sa schimba placa video, nu am vazut nimic eu..

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi pe site la Acer la modelul tau de drivere video - posibil sa aiba ceva combo intel+nVidia personalizat, sau drivere separate.
Instalezi intai driverele de chipset ale palcii de baza de pe site si apoi in ordine driver Intel urmat de nVidia - tot de pe site - asat daca nu e combo.

Si ce versiune de 10 ai ? Sunt 4 pana acum iar ultima are probleme in unele jocuri.

Nu uita sa dezinstalezi driverul video actual inainte de a pune driverele de pe site-ul Acer.

#6
Kordon

Kordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2017

 eiffel, on 27 septembrie 2017 - 11:32, said:

Vezi pe site la Acer la modelul tau de drivere video - posibil sa aiba ceva combo intel+nVidia personalizat, sau drivere separate.
Instalezi intai driverele de chipset ale palcii de baza de pe site si apoi in ordine driver Intel urmat de nVidia - tot de pe site - asat daca nu e combo.

Si ce versiune de 10 ai ? Sunt 4 pana acum iar ultima are probleme in unele jocuri.

Nu uita sa dezinstalezi driverul video actual inainte de a pune driverele de pe site-ul Acer.
Asta este modelul- https://www.acer.com...roduct/6737?b=1
Imi spui te rog ce driverear trebui instalate ca pc-ul sa functioneze corespunzator?

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Chipset Driver (Kabylake)
Turbo Boost Driver (Kabylake)
VGA Driver (Kabylake) Intel
Poate chiar si VGA Driver nVidia
Bineinteles, restart la final.

Incearca sa pui din control panel  >power management > High performance plan...

Daca tot nu merge, trebuie cautata problema in alta parte: temperaturi, virusi, alte belele de programe, poate vreun defect....

#8
Kordon

Kordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2017
In unele locuri merge in 30-40 fps, dar uneori mi se blocheaza brusc si imi merge in  5,6,11 fps, timp de 2,3 sec, dupa merge pe la 20, uraca iar la 40, iar scade si tot asa. Dar mai ales cand trag sau trage cineva in mine, scade sub 10..In concluzie nu s-a rezolvat. Nu cred ca este problema la ram, ca am doar 4 gb, sunt suficienti. Cu placa video am rulat, zic eu, in bios nu am optiunea de la placa video, am intrat in nvidia panel si am setat acolo, sau cu click dreapta pe joc si am dat sa ruleze cu placa mea video nu cu cea integrata... Mai are cineva o sugestie? O problema ar fi ca am doar o partitie la PC, iar cateva jocuri pe care le am sunt in C, dar oricum partitia C este mai goala, este ocupata in proportie de 9,10% si nu cred ca este asta motivul.. Astept alte sugestii, multumesc.

#9
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Un clean install si instalarea corecta a "drivers" luati de pe site-ul producatorului,te-ar scapa de problemele enumerate de tine,insa mai asteapta o saptamana - doua ca apare o versiune noua de Windows 10,si atunci ii dai clean install.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

 Kordon, on 03 octombrie 2017 - 22:02, said:

Mai are cineva o sugestie? O problema ar fi ca am doar o partitie la PC, iar cateva jocuri pe care le am sunt in C, dar oricum partitia C este mai goala, este ocupata in proportie de 9,10% si nu cred ca este asta motivul..

Pai nu ai spus inca ce versiune de 10 ai. Asa cum am spus mai sus, daca e ultima, are probleme in multe jocuri.
Probleme ce se spera ca noua versiune ce apare pe 17 luna asta le va elimina.

Sugestie - asteapta pana pe 17, descarca noua versiune si fa-ti un stick bootabil - sau DVD - dupa care instalezi tot pe curat.
Si cu ocazia asta faci si 2 partitii pe hardul ala. Una de vreo 70-100Gb ptr Windows 10 si alta ptr altceva - gen jocuri. Asa cand vei mai face o reinstalare de sistem nu pierzi totul de pe HDD. Plus ca pe o partitie mica de 70-100 Gb Windwosul va fi mai rapid decat daca are fisiere imprastiate pe toti ce i 1 Tb. Practic fisierele Windwos raman la margine - unde viteza este mai mare.

#11
Kordon

Kordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2017

 eiffel, on 04 octombrie 2017 - 13:10, said:



Pai nu ai spus inca ce versiune de 10 ai. Asa cum am spus mai sus, daca e ultima, are probleme in multe jocuri.
Probleme ce se spera ca noua versiune ce apare pe 17 luna asta le va elimina.

Sugestie - asteapta pana pe 17, descarca noua versiune si fa-ti un stick bootabil - sau DVD - dupa care instalezi tot pe curat.
Si cu ocazia asta faci si 2 partitii pe hardul ala. Una de vreo 70-100Gb ptr Windows 10 si alta ptr altceva - gen jocuri. Asa cand vei mai face o reinstalare de sistem nu pierzi totul de pe HDD. Plus ca pe o partitie mica de 70-100 Gb Windwosul va fi mai rapid decat daca are fisiere imprastiate pe toti ce i 1 Tb. Practic fisierele Windwos raman la margine - unde viteza este mai mare.

Am windows 10 Pro. Ce versiune imi recomanzi?
Si am facut doar o partitie pentru ca nu ma lasa sa fac mai multe.

Edited by Kordon, 06 October 2017 - 14:39.


#12
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Kordon, on 06 octombrie 2017 - 14:38, said:

Am windows 10 Pro. Ce versiune imi recomanzi?
Aia pe care ai dat banii.
Sau e dupa torrent ?

#13
Kordon

Kordon

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.09.2017

 notrust, on 06 octombrie 2017 - 15:48, said:

Aia pe care ai dat banii.
Sau e dupa torrent ?

Nu am dat bani, este gratis de pe site-ul microsoft.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate