Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Legat 2 difuzoare de bass

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Salut!
Am un sistem 5.1,daca mai leg un bass la bornele boxei de bass din sistemul 5.1 va avea aceeasi putere boxa care o pun in plus sau va scadea puterea la jumatate in ambele boxe?

#2
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017

 Shiva666, on 26 septembrie 2017 - 14:34, said:

Spiritualitate antica, magie si vrajitorie, expunerea crestinismului, islamului, Noii Ordini Evreiesti evreiesti, adevarul despre controlul mintii / influentarea comportamentului.

Studiaza siteurile:


Expunerea Noii Ordini Mondiale, Spiritualitate Expunerea Evreilor

Expunerea / demascarea crestinismului

Joy of Satan

Studiaza, imputerniceste-te, fii liber! Salveaza informatiile si da-le mai departe!
Eu am cerut un raspuns la ceea ce am intrebat,nu am intrebat de crestinism acum.

#3
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Depinde de impendanta difuzoarelor si a amplificatorului. Sunt niste formule de calcul, pe care nu le stiu. :))
Daca legi in paralel, cum intentionezi dupa cum ai explicat, nu va scadea puterea, dar e posibil sa strici amplificatorul daca asculti mult la volum mare.

Edited by AMETHIST, 26 September 2017 - 14:54.


#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Legarea în paralel a doua difuzoare duce la înjumătățirea impedanței ( dacă au impedanțe egale- dacă nu se calculează aproximativ cu formula R1xR2/R1+R2) oricum scade impedanța si amplificatorul se va arde. Puterea nu va creste pentru ca e este aceeasi care iese din amplificator. Doar va fi redată pe doua difuzoare.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Da - puterea va scadea in ambele boxe

#6
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
cum as putea sa aflu impendanta unui difuzor?Pe unul scrie 8 ohm,celalalt nu stiu.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Attached File  Multimetru.jpg   85.07K   1 downloads

 costi_cst, on 26 septembrie 2017 - 15:51, said:

cum as putea sa aflu impendanta unui difuzor?Pe unul scrie 8 ohm,celalalt nu stiu.

Poti afla impedanta masurand cu un multimetru bornele boxei respective
Un multimetru arata cam asa;

#8
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Multumesc.Daca am sa le leg in paralel se va arde amplificatorul integrat?

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 costi_cst, on 26 septembrie 2017 - 16:09, said:

Multumesc.Daca am sa le leg in paralel se va arde amplificatorul integrat?

Daca boxele au impedanta mai mica decat valoarea minima acceptata de amplificator il arzi sigur

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Impedanța e o mărime variabilă cu frecvența. Ea poate scăde uneori, la anumite frecvențe și la jumătatea volorii rezistenței bobinei. De aceea se ard unele amplificatoare pe 4R deși boxele ar fi de 4R. In lucru nu pot rezista.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 orlandobarbulescu, on 26 septembrie 2017 - 17:29, said:

Impedanța e o mărime variabilă cu frecvența. Ea poate scăde uneori, la anumite frecvențe și la jumătatea volorii rezistenței bobinei. De aceea se ard unele amplificatoare pe 4R deși boxele ar fi de 4R. In lucru nu pot rezista.

Da si ... nu prea
Impedanta este dinamica, implicit variabila, functie de fluxul magnetic diferit prin miscarea bobinei mobile a difuzorului in campul magnetic constant.
La o prima masurare a rezistivitatii, valoarea impedantei afisate difera putin de rezistivitatea bobinei.
Un difuzor, indiferent de producator, putere, impedanta dinamica, marime fizica, incinta acustica, nu poate reda fidel semnalul audio decat in proportie de 70-80% din ce livreaza finalul amplificatorului.
Din acest motiv, este recomandat ca impedanta difuzorului sa fie egala cu impedanta de iesire a amplificatorului.
O impedanta mai mica a difuzorului, conduce la deteriorarea prin scurt electric a finalului, acesta ambalandu-se termic.
O impedanta mai mare a difuzorului conduce la un volum mai mic si la diminuarea plajei de frecventa redata.

#12
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Am inteles.Multumesc mult pentru raspunsuri!

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Naijax, on 26 septembrie 2017 - 16:01, said:

Multimetru.jpg

Poti afla impedanta masurand cu un multimetru bornele boxei respective
Un multimetru arata cam asa;

    Poti sa ne arati poze despre cum masori impedanta cu un multimetru? Asa ca sa nu murim prosti...

#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
@Naijax nu fi nerespectos. Ai greșit, recunoște.  Tu te-ai referit la verificarea rezistenței bobinei nu la impedanță
Rezistența (rezistivitatea) e o caracteristică a materialului din care e făcut conductorul de curent, adică cât de greu se deplasează electronii prin conductorul respectiv.
Impedanța se referă la componente electrice, electronice: bobina și condensatorul, separat sau în diverse combinații,  tranzistori (componente active) și se adresează  comportamentului acestor componente în curent alternativ.

Așa cum am scris, unele amplificatoare, făcute economic, cu un singur rând de tranzistori în et final, nu sunt capabile de curenți tranzitorii mari când semnalul are frecvențe joase. Deci, dacă mai și scazi rezistența ohmică a bobinelor prin punere în paralel, mai vi și cu difuzoare cu caracteristici diferite....rezultatul e nefast. Poate merge la puteri mici și pentru un timp.

Edited by orlandobarbulescu, 27 September 2017 - 09:40.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
@orlandobarbulescu
Impedanta se poate masura cu un Ohmetru, sau orice multimetru care stie sa masoare rezistenta, dar nu o sa iti dea fix 4 pt un dif de 4 ohm, o sa iti dea 3.7 sau ceva asemanator, care este de fapt rezistenta DC a unui difuzor(unii producatori specifica si acest parametru).
Daca pe spatele boxelor nu ai eticheta pe care scrie impedanta, poti afla impedanta masurand cu un multimetru bornele boxei respective, pe domeniul cel mai mic al masurarii rezistentei electrice, iti va arata o valoare apropiata de impedanta boxelor.
Rezistenta si impedanta nu sunt egale la un difuzor! Nu au cum!
Rezistenta se masoara in curent continuu iar impedanta este o marime de curent alternativ.
Ti-as fi mai mult decat recunoscator daca continuam discutia in deplina cunostinta de cauza.
Din punctul meu de vedere lectia se termina aici

#16
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
@initiator,
cel mai Ok este sa cumperi un al 2-lea woofer activ, de la vre-un sistem descompletat.
Am vazut SH si la 70-80ron un astfel de woofer si astfel scapi de problema.
Daca vrei sa fie in siguranta, leaga in serie cele 2 difuzoare de bass, astfel chiar daca puterea este mai mica, este posibil ca sunetul sa te multumeasca!

#17
costi_cst

costi_cst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 14.01.2017
Referitor la masurare,nu am multimetru dar m-am documentat mai bine referitor la ce voiam sa aflu si am aflat.O sa-l las asa cum e ca este mai bine.In paralel risc sa ard amplificatorul iar in serie puterea va scadea.M-am lamurit cu asta.Multumesc mult!

Si daca as cumpara un al 2-lea woofer de bagat pot baga semnal in el simultan cu celalalt dar ar trebui sa il reglez dupa volum.Daca dau volum mai tare la cel 5.1 complet trebuie sa dau mai tare si la woofer..Cum as putea rezolva asta?

#18
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Cu un spliter, adica o mufa cu o intrare si 2 iesiri !!!
Da o cautare pe google pt "spliter audio" si alegi tipul de mufa corespunzator conecticii tale !!!

Edited by ipsihi, 27 September 2017 - 10:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate