Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

poti fii medic?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013
Cine a facut medicina,imi poate spune cum si-a dat seama ca poate sa disece cadavre,de exemplu?
Cum s-au simtit primele dati cand au facut asta?Le-a fost rau,a fost greu sau usor?

Mersi.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
pai oare orice doctor se ocupa de cadavre? Daca ma fac oftalmolog ce legatura are?

La morga si la biopsi te ocupi de asa ceva, in rest trebuie sa fi rezistent la oameni si la sange (in functie de departament).

#3
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 business11, on 26 septembrie 2017 - 13:33, said:

pai oare orice doctor se ocupa de cadavre? Daca ma fac oftalmolog ce legatura are?

La morga si la biopsi te ocupi de asa ceva, in rest trebuie sa fi rezistent la oameni si la sange (in functie de departament).
Da,dar in primul an sau in primii ani de facultate,orice medic ai vrea sa devii,tot nu scapi de disectie..

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 MihaLzn, on 26 septembrie 2017 - 13:35, said:

Da,dar in primul an sau in primii ani de facultate,orice medic ai vrea sa devii,tot nu scapi de disectie..

pai asta este primul test principal prin care poti observa daca esti facut pentru aceasta meserie sau nu. Multi studenti renunta dupa asta.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

 MihaLzn, on 26 septembrie 2017 - 13:23, said:

Cum s-au simtit primele dati cand au facut asta?Le-a fost rau,a fost greu sau usor?
Mersi.
Cel mai probabil Posted Image Posted Image Posted Image

Dar astept si eu povestirile din cripta de la un medic sau fost potential medic :lol:

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
E usor la disectie. Partea grea e atunci cand ii tai si inca sunt vii.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007

 MihaLzn, on 26 septembrie 2017 - 13:23, said:

Cum s-au simtit primele dati cand au facut asta?Le-a fost rau,a fost greu sau usor?

Aceleasi intrebari si pentru cei care au facut sex cu cadavrele de studiu.

#8
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 DjMx, on 26 septembrie 2017 - 13:47, said:

E usor la disectie. Partea grea e atunci cand ii tai si inca sunt vii.
Ce inseamna usor?

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pe cadavre a fost usor, ca alea sunt cuminti. Mai greu e pe cei vii, ca mereu gasesc un motiv sa se planga de ceva.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 MihaLzn, on 26 septembrie 2017 - 13:50, said:

Ce inseamna usor?
Asta nu se poate transfera, oricat am vrea sau nu. Ai sange in tine pentru a fi medic s-au n-ai, ai sa vezi tu. Degeaba iti povestesc unii ce si cum!

Edited by neagu_laurentiu, 26 September 2017 - 13:55.


#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 MihaLzn, on 26 septembrie 2017 - 13:23, said:

Cine a facut medicina,imi poate spune cum si-a dat seama ca poate sa disece cadavre,de exemplu?
Cum s-au simtit primele dati cand au facut asta?Le-a fost rau,a fost greu sau usor?

Mersi.

Poti fi medic sau poti sa fii medic.
Dar numai daca faci scoala mai intai si preferabil e sa incepi chiar cu scoala generala.
Dupa ce te-ai scolit asa cum trebuie, ca la carte, afli singur(a) si raspunsul la intrebarea existentiala care te macina acum.

Edited by Taxon, 26 September 2017 - 13:59.


#12
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006
O intrebare usor nepotrivita Posted Image
Nu-ti dai seama inainte daca poti sau nu diseca un cadavru.
Ce fel de fire esti ? Plangi la telenovele ? Posted Image Plangi la scena tangoului din "Parfum de femeie" ? Posted Image
Sunt medic (ma rog, am fost, ca m-am dat cu corporatiile sorosiste Posted Image
In primul an vezi (mai putin pui mana, ca sunt putine cadavre) disectii la greu.
Prima experienta a fost cumplita DOAR din perspectiva mirosului de formol: dureaza ceva pana te obisnuiesti. Cadavrul era o femeie ucisa cu toporul, avea in frunte o mare brazda Posted Image
Ulterior am ajuns la performanta (nu numai eu, cam toata grupa) sa mancam langa cadavru, in timp ce asistentul il hacuia Posted Image De, 3-4 ore de anatomie, te lua foamea.
Ce n-o sa uit niciodata, in schimb, a fost la modulul de Medicina Legala: era spre vara, se defectase sistemul de aer conditionat la Mina Minovici. Noi eram la etajul 2, iar la subsol sunt incaperile unde se fac autopsiile si sunt "depozitate" cadavrele. Nu am cuvinte sa descriu MIROSUL infiorator care se infiltrase in toata cladirea...
In schimb, imaginea unui cadavru inverzit si umflat, printre alte cadavre mai inverzite si mai umflate, nu-mi trezeste nimic respingator Posted Image
Spatiul la Mina Minovici este destul de insuficient, in perioadele "aglomerate" cadavrele erau pur si simplu puse unele peste altele...

Hai ca am scris destul...in concluzie, nu prea poti sti dinainte daca lesini sau nu cand vezi aspectele prea putin "placute" ale medicinii Posted Image

A, iar ca "amintire" din facultate am acasa un craniu (real, of course) facut veioza. Doua beculete rosii in orbite, un mic transformator, un soclu pe care am montat un ceas...simbolizeaza trecerea implacabila a timpului Posted Image Posted Image Posted Image Nu stiu cine a purtat pe umeri respectivul craniu...Pentru "necredinciosi", pot pune poze doveditoare Posted Image

O colega apropiata era obsedata sa ia 10 la anatomie (poate numele Viorel Ranga spune ceva cuiva ). Nu e banc, l-a trimis pe ta-su la cimitir si a venit omul cu un sac de oase, contra un litru de votca Posted Image Le-am curatat impreuna de pamant si le-a fiert in oala de piftie a maica-sii. Cand a venit femeia acasa, am crezut ca voi vedea primul infarct in direct Posted Image

 business11, on 26 septembrie 2017 - 13:41, said:

pai asta este primul test principal prin care poti observa daca esti facut pentru aceasta meserie sau nu. Multi studenti renunta dupa asta.
Sa nu exageram Posted Image  Din seria mea (cca 150), au renuntat vreo 10. Si din cu totul alte motive Posted Image

Edited by ergon, 26 September 2017 - 14:29.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eh, si-atunci sa nu ne mai miram cand multi medici par sa fie lipsiti de empatie, compasiune sau alte asemenea.
pur si simplu au fost nevoiti sa-si toceasca aceste simtiri (daca le-au si avut vreodata, desigur), pentru a supravietui anilor de facultate, si mai apoi de practica/rezidentiat.
daca n-ai nervi de otel si stomac/ficat asemenea, slabe sanse sa termini studiile si sa devii un medic bun.

ergon, consideratiile de mai sus sunt de ordin general, nu se refera la tine.

stiu si eu o medicinista care tine oase umane pe rafturile biblotecii, pe post de decor si material de studiu. si i se pare perfect normal asa, se mira de ce altii (oameni normali, adica fara legatura cu domeniul) se scutura scarbiti si ingretosati doar la auzul ideii, daramite sa mai si vada asa ceva .

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pa sa zicem ca esti medic si te kci pe tine cand trebuie sa tai cu bsturiul. Si sa mai zicem ca ai un copil bolnav ( al tau ) si trebuie sa-l operezi. L-ai da pe mana unuia ( adica a ta ) care intra in sevraj cand vede sange ? Bre ...poate nu-i de tine ...

#15
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 Taxon, on 26 septembrie 2017 - 13:59, said:

Poti fi medic sau poti sa fii medic.
Dar numai daca faci scoala mai intai si preferabil e sa incepi chiar cu scoala generala.
Dupa ce te-ai scolit asa cum trebuie, ca la carte, afli singur(a) si raspunsul la intrebarea existentiala care te macina acum.
Uau...ce greseala enorma am facut..
Multumesc ca m-ai "luminat!" Posted Image)

Edited by MihaLzn, 26 September 2017 - 15:23.


#16
GigiZmeu

GigiZmeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 25.09.2017
La disecat cadavre nu e asa greu, greu este la lectiile de proctologie, endoscopie, ginecologie, etc. unde studentii se lasa studiati pe rand de ceilalti colegi, care le vara tot soiul de instrumente in toate gaurile pentru a invata meserie, nu scapa niciunul de corvoada asta.

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 Taxon, on 26 septembrie 2017 - 13:59, said:



Poti fi medic sau poti sa fii medic.
Dar numai daca faci scoala mai intai si preferabil e sa incepi chiar cu scoala generala.
Dupa ce te-ai scolit asa cum trebuie, ca la carte, afli singur(a) si raspunsul la intrebarea existentiala care te macina acum.
Pentru cultura ta generală, la şcoala nu te învață în mod special chestiile astea elementare.
La şcoala citeşti poezii, le înveți, conjugi verbe, analizezi cuvinte..lucruri din astea useless.

Mai documentați-vă şi voi înainte să trimiteți persoane la şcoală. Gata frate, am găsit şi noi pe net forma corectă a unui cuvânt şi corectăm pe toata lumea ca să arătăm cât de deştepți suntem.

Din seria "pe care".

#18
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 27.07.2006

 GigiZmeu, on 26 septembrie 2017 - 17:34, said:

La disecat cadavre nu e asa greu, greu este la lectiile de proctologie, endoscopie, ginecologie, etc. unde studentii se lasa studiati pe rand de ceilalti colegi, care le vara tot soiul de instrumente in toate gaurile pentru a invata meserie, nu scapa niciunul de corvoada asta.
In ce epoca ? Nu cred ca ai vorbit serios, nu exista asa ceva...C'mon !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate