Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

L-ati sfatui pe copil sa aleaga... ce cariera?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Carieră de rentier.

#110
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAL_DRAGON, on 13 octombrie 2017 - 16:18, said:


2. Mă ameninți cu 9 puncte de penalizare ?
De ce nu mă ameninți cu logică ? Posted Image

Eu nu te amenint cu nimic, ai deja 9 puncte, ce tu nu stii?

Acum, gata cu discutia asta.

#111
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017
Eu daca as avea copil:

1.   1-6 ani:  in intervalul asta  trebuie sa-i asigur o bona sau sa-l  inscriu  la gradinita sa socializeze cu altii.
Problema e ca gradinitele de stat sunt un rahat. Daca nu dai spaga si atentii la educatoare, ti-l pot neglija. De altfel, prin anii 1997-2000, cat am fost eu la gradinita, copii erau des pedepsiti corporal.  Nicio educatoare n-a fost trasa la raspundere. Au iesit la pensie linistite
Deci, trebuie sa-l inscriu la o gradinita privata care sa-i asigure conditii igienice optime, alimentatie corespunzatoare,  ceva activitati de relaxare, distractie, dar si instructive. Sa invete jucandu-se.
Apoi,  daca  are IQ peste medie,  obligatoriu l-as inscrie la un curs de invatat limba engleza .... dar nu se stie niciodata.
Momentan, chineza, spaniola, engleza, indiana si araba sunt in top 5 cele mai vorbite limbi.Daca contextul economic mi-o cere, il inscriu la curs de limba chineza sau araba.  Nu vreau sa-l vad mort de foame si neangajat de nimeni.  In viitor, corporatiile si companiile privater vor avea mai multe pretentii.Desi sper sa se inventeze translatorul ala universal...ca momentan Google Translate SUCKS!
Ca obiectiv, mi-as stabili ca  boracul meu sa invete pana la 6 ani  ca :
Pamantul e rotund si se roteste in jurul Soarelui....nu ma intereseaza sa-l invat despre planete si stele la care oricum nu vom ajunge vreodata.  
Sa stie ca traieste pe Pamant si in ce tara traieste, dar sa cunoasca si tarile cele mai importante, mai ales puterile si superputerile, sa cunoasca ce resurse sunt vitale .
Sa stie ca totul este epuizabil si nimic nu-i GRATIS pe lumea asta.  
Sa stie de evolutie, de anatomia umana elementara,  un pic zoologie, botanica , un pic educatie sexuala.
Sa stie ce este periculos si de ce sa se fereasca.  

2. 6-14 ani:  il inscriu la o Scoala Privata.  Ca din experienta mea, scolile de stat si de cartier sunt cele mai nasoale. NU  se invata nimic acolo, decat cum sa injure si sa se poarte vulgar. Ba chiar poate fi usor influentabil de anturajul prost. Dar oleaca scoala vietii trebuie sa stie. In perioada asta trebuie sa  stie cultura generala, dar sa-si gaseasca un hobby si o disciplina preferata.
Dar sa fie matematica-informatica, biologie, fizica, chimie,  tehnologie, sport , geografie sau oricare stiinta reala din care se poate trai si poate castiga bani.


Ca in viitor, nimeni nu o sa mai fie interesat sa citeasca carti de beletristica sau istorie sau sa invete limba moarta gen latina sau sa picteze.  




3. 14-18 ani: pe baza disciplinei respective preferate,  il inscriu la un anume profil de liceu (NU LA UMAN SAU LA FILOLOGIE EVIDENT).  
Daca e sa prefere o stiinta reala,  MATE-INFO sau Stiintele Naturii  scrie pe el.
Daca prefera sport, liceu sportiv sa fie.
Daca prefera tehnologia, foarte bine....colegiu tehnic sa fie sa invete meserie.  


Daca are inclinatii artistice gen:
  • lectura: ok, il inscriu la un club de lectura
  • pictura:   il inscriu la Mate-Info  sa se faca artist-designer sau modelator 3D!
  • muzica:  il inscriu la ceva cursuri de muzica, concursuri de muzica, poate la o orchestra ceva

....dar prioritatea e sa termine un liceu cu profil  sustenabil pe piata muncii, un domeniu in care sa-si gaseasca un JOB!



4. Dupa 18 ani: nu ma mai intereseaza ce face cu cariera lui, imi iau mainile de pe el.
Sa se inscrie la ce facultate vrea pe baza mediei de la BAC.

Ii las libertatea de a-si croi destinul profesional ca sa nu se planga ca l-am inscris eu la facultatea aia si ca nu-si gaseste job.

E major in fond!  
Nu-i i-as sugera nimic, nu-l ajut cu nimic, nu-i platesc nici taxele daca e sa intre la taxa sau la o facultate privata.....sa-si caute loc de munca daca vrea sa-si plateasca studiile.



Modalitatea mea de educatie in privinta carierei mi se pare cea mai ideala.

#112
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostG-0Man, on 25 octombrie 2017 - 04:15, said:

1.   1-6 ani: Ca obiectiv, mi-as stabili ca  boracul meu sa invete pana la 6 ani  ca : Pamantul e rotund
...nu ma intereseaza sa-l invat despre planete si stele la care oricum nu vom ajunge vreodata.  

2. 6-14 ani: sa-si gaseasca un hobby Dar sa fie matematica-informatica,sau oricare stiinta reala din care se poate trai si poate castiga bani.
in viitor, nimeni nu o sa mai fie interesat sa citeasca carti de beletristica sau istorie sau sa invete limba moarta gen latina sau sa picteze.  

3. 14-18 ani: Daca e sa prefere o stiinta reala,  MATE-INFO sau Stiintele Naturii  scrie pe el. (NU LA UMAN SAU LA FILOLOGIE EVIDENT)
Daca are inclinatii artistice gen: pictura  , il inscriu la Mate-Info, sa se faca artist-designer

4. Dupa 18 ani: nu ma mai intereseaza ce face cu cariera lui
Nu-i i-as sugera nimic, nu-l ajut cu nimic, nu-i platesc nici taxele

Modalitatea mea de educatie in privinta carierei mi se pare cea mai ideala.
Tu vrei ca copilul tau, daca ii place pictura, sa faca mate-info, de unde poate ajunge artist-designer + sa invete limbi straine din top 5.
Ideea ta principala e sa faca ceva real, cautat pe piata muncii, sa traiasca sa faca bani (mentionezi asta de mai multe ori).

Constat ca esti pragmatic, precis si autoritar, ca stii tu bine ce se va intampla in viitor cu meseriile, hobby-urile si viata asa in general, inspre particular.
Intr-adevar, modalitatea ta de educatie e cea mai ideala! Te felicit!

Am doua intrebari: Traiesti din agricultura?  Ai visat vreodata?

Edited by Quantum, 25 October 2017 - 06:18.


#113
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Deci viata mea a fost asa:
1. Intre 3-5 ani am fost neglijat la o gradinita (camin) de stat. Era o educatoare la vreo 20 de copii, eram nesupravgheati in 90% din timp. De altfel se si intimplau tot felul de accidente. In timpul somnului de dupa amiza ne batea femeia de serviciu cu papucul ca sa stam in pat si sa nu fugim pe holuri la dormitorul fetelor unde... le aratam putza, nu ca nu ne-o vedeau, si noi pe a lor, la baie ca era la comun. De asemenea am invatat sa injur desi credeam ca fututul e o inventie golaneasca bazata pe o coincidenta anatomica, intimplarea ca barbatul sa aia un cirnat si fata o gaurica.
La 5 ani mi-am facut prima cicatrice, in genunchi, am cazut in niste cioburi de sticla pe la 10 noaptea in timp ce aruncam chestii intr-un foc de tomberon. Stateam in fiecare seara pina destul de tirziu in noapte, jucam asunsa si ne urcam in copaci.
2. La 6 ani am primit cheia de git si invatat sa folosesc aragazul cu butelie sa gatesc un ou ceva si sa inclazesc mincarea. Parintii plecau la 6:40 si veneau acasa la 6:30.
3. In intervalul 6-14 am facut prea multe timpenii ca sa le amintesc aici, ar fi un roman. Dar cind nu faceam timpenii hobbyul meu de baza era cititul de beletristica.

Asta-i. Nu prea intra in standardele tale. Sa dai vina pe parinti ca esti tu un loser e ridicol, de pe la 14 ani incolo incepe responsabilitatea individuala. Atita vreme cit iti dau de mincare si un pat si te trimit la o scoala, nu la pascut vaca, deja ai mai mult ca 90% din oameni. Iar viata se poate reproiecta complet in citiva ani de efort, daca chiar vrei.

Edited by vrajitoruldinoz, 25 October 2017 - 09:14.


#114
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cei mai periculosi parinti mi se par aia care vor sa ghidoneze viata copilului cap-coada. Rezultatul va fi un puiut caruia ii va fi frica sa plece de langa fusta mamei, incapabil sa ia vreo decizie de unul singur.

#115
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 25 octombrie 2017 - 09:09, said:

Deci viata mea a fost asa:
1. Intre 3-5 ani am fost neglijat la o gradinita (camin) de stat. Era o educatoare la vreo 20 de copii, eram nesupravgheati in 90% din timp. De altfel se si intimplau tot felul de accidente. In timpul somnului de dupa amiza ne batea femeia de serviciu cu papucul ca sa stam in pat si sa nu fugim pe holuri la dormitorul fetelor unde... le aratam putza, nu ca nu ne-o vedeau, si noi pe a lor, la baie ca era la comun. De asemenea am invatat sa injur desi credeam ca fututul e o inventie golaneasca bazata pe o coincidenta anatomica, intimplarea ca barbatul sa aia un cirnat si fata o gaurica.



Am fost cumva colegi de gradinita?
Imi pari cunoscut.

View Postfigo1988, on 25 octombrie 2017 - 11:50, said:

Cei mai periculosi parinti mi se par aia care vor sa ghidoneze viata copilului cap-coada. Rezultatul va fi un puiut caruia ii va fi frica sa plece de langa fusta mamei, incapabil sa ia vreo decizie de unul singur.

Cu parere de rau, dar legile UE te obliga ca pana la 18 ani sa-l tii in puf si supravegheat.

Altfel risti amenzi si ti-l poate lua Bravernetu', Bravernet care il poate baga in nu stiu ce puscarie de orfelinat sau mai rau, ti-l da pe mana unor gay.

#116
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostG-0Man, on 25 octombrie 2017 - 13:53, said:

Cu parere de rau, dar legile UE te obliga ca pana la 18 ani sa-l tii in puf si supravegheat.

Altfel risti amenzi si ti-l poate lua Bravernetu', Bravernet care il poate baga in nu stiu ce puscarie de orfelinat sau mai rau, ti-l da pe mana unor gay.

Am prieteni parinti si in Romania, si in UK. Cei din UK sunt MULT mai relaxati. Tot asa, la ei e cam de porc sa ramai atarnache pe acasa dupa 18 ani/facultate, dar la noi sunt unii parinti care mai ca isi leaga copii de calorifer, doar-doar  raman langa ei.

#117
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017

View PostQuantum, on 25 octombrie 2017 - 06:14, said:

Am doua intrebari: Traiesti din agricultura?  Ai visat vreodata?
Nu.
Dar daca as avea copil, e posibil sa-l invat si asta.

Nu poti sa stii....odata vine un Crah din ala care darama tot sistemul, un cataclism ceva sau un EMP care ne lasa fara curent si in fundul gol vreo cateva decenii de Ev Mediu.
Nu exista nicio garantie ca modernitatea ,  epoca industrialo-digitala  poate dura la nesfarsit.

Si daca se intampla asta, trebuie sa stie sa-si procure  si sa-si cultive hrana, chiar sa se apere.


Ne adaptam ,  asta e,  csf, nsf!  




Si daca nu se intampla asta, nu vreau sa cresc un loser la usa. Obligatoriu il invat saptamanal sa dea cu sapa, sa puna mana pe ciocan,  sa faca de mancare,  sa schimbe un bec, sa faca treburi casnice, sa invete cum functioneaza o masina, un calculator.

De mic trebuie invatat, jucandu-se.

View Postfigo1988, on 25 octombrie 2017 - 13:59, said:

Am prieteni parinti si in Romania, si in UK. Cei din UK sunt MULT mai relaxati. Tot asa, la ei e cam de porc sa ramai atarnache pe acasa dupa 18 ani/facultate, dar la noi sunt unii parinti care mai ca isi leaga copii de calorifer, doar-doar  raman langa ei.


Motivul real e ca chiria e enorm de costisitoare,  garsonierele sunt jegoase si chiriasii niste porci,  agentii imobiliari niste exploatatori si tepari jalnici, iar apartamentele, desi sunt multe si necumparate, sunt scumpe, nu ca parintilor si copiilor adulti le place sa convietuiasca de minune.



Ca daca era altfel situatia, nu eram tara cu cei mai multi adulti intarziati intretinuti de parinti, parinti care au primit apartamenter de-a gata.  

Crede-ma, nu e ceva traditional ca-n Grecia.


Iar aia din UK se descotorosesc de ai lor pentru ca vor sa mai castige ceva in plus din  gazduit  studenti imigranti.
Plus ca conditile privind chiria in UK sunt altfel: englezul are cultura aceea de a convietui cu imigrantii indieni si pakistanezi intr-o garsoniera. Plus ca au salarii mai  mari unde chiria nu le mananca mai mult de 80% din salariul minim, cum e la noi (1200 lei salariul minim, din care  900 lei chiria, plus platit intretinerea)

Edited by G-0Man, 25 October 2017 - 14:04.


#118
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostG-0Man, on 25 octombrie 2017 - 14:00, said:

Motivul real e ca chiria e enorm de costisitoare,  garsonierele sunt jegoase si chiriasii niste porci,  agentii imobiliari niste exploatatori si tepari jalnici, iar apartamentele, desi sunt multe si necumparate, sunt scumpe, nu ca parintilor si copiilor adulti le place sa convietuiasca de minune.

Ca daca era altfel situatia, nu eram tara cu cei mai multi adulti intarziati intretinuti de parinti, parinti care au primit apartamenter de-a gata.  

Crede-ma, nu e ceva traditional ca-n Grecia.

Iar aia din UK se descotorosesc de ai lor pentru ca vor sa mai castige ceva in plus din  gazduit  studenti imigranti.
Plus ca conditile privind chiria in UK sunt altfel: englezul are cultura aceea de a convietui cu imigrantii indieni si pakistanezi intr-o garsoniera. Plus ca au salarii mai  mari unde chiria nu le mananca mai mult de 80% din salariul minim, cum e la noi (1200 lei salariul minim, din care  900 lei chiria, plus platit intretinerea)

Peste tot tinerii se chinuie. Eu vorbesc aici de tineri cu salarii de >6000 de lei care au stat cu parintii pana pe la 30 de ani. Daca chiar vrei sa te muti, 3 camere cu inca 2 prieteni inseamna cam 600 de lei de persoana, cu tot cu utilitati. Nu mai vorbesc ca e imposibil ca in Bucuresti salariul minim sa fie tot ce castigi la sfarsitul lunii, poate doar daca esti incredibil de lenes si delasator.  Salariul mediu in Bucuresti, cf statisticilor, e ~3300 de lei net, deci nici vorba ca cei cu salarii de 1200 sa fie prea multi. Nu mai zic ca media e trasa in jos de cei cu SRL-uri, unde nebun sa fii sa iti pui mai mult decat salariul minim pe cartea de munca.

#119
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Post-Diana-, on 03 octombrie 2017 - 12:39, said:

Eu am sfatuit-o pe fii-mea sa aleaga dintre stomatolog, notar, chirurg estetician, farmacist. (ordine aleatorie)
Mai intai trebuie sa vezi la ce se pricepe copilu' mai bine, ce pasiuni are, degeaba ii listezi meseriile mai banoase. (vorbesc in general, mai toti parintii procedeaza asa)

#120
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 24.05.2014
Eu il voi sfatui pe fiu_miu sa aleagă una dintre următoarele meserii: medic, polițist sau militar!

#121
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Medic inteleg, e o ambitie in multe tari.
Dar politist si militar? Posted Image

#122
G-0Man

G-0Man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 15.10.2017

View Postmediasettv, on 25 octombrie 2017 - 22:39, said:

Eu il voi sfatui pe fiu_miu sa aleagă una dintre următoarele meserii: medic, polițist sau militar!
Meseriile astea  vor exista intotdeauna, chiar si dupa automatizare.

Dar in ce priveste  meseria de medic, nu in tara asta!

Pune-l sa invete bine in liceu sa mearga cu bursa la o  facultate de medicina din strainatate fiindca vezi ce jale mare e aici in tara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate