Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cumparare masina in rate in UK (car finances)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, din cei care aveti cunostinta de asa ceva, ce metoda / companie imi puteti recomanda? Vreau ca masina dupa ultima rata sa fie a mea, deci cred ca e mai oke cu hire purchase decat cu pcp! Banca iese din discutie din cauza unui overdraft pe care l-am platit a 2a zi (si era doar de cateva lire) nu imi pot acorda imprumut pentru urmatoarele cateva luni! Am gasit zeci de companii care ori ofera imprumut ori au masini si acorda finantare pentru ele, insa mai aud ca sunt unii nemultumiti si nu as vrea sa ma aflu si eu printre ei! Mai sunt companii care nu acorda credit sau nu dau masina in rate la persoanele care nu au residenta minima de 3-5 ani (eu am aproape 2).

PS: pentru persoanele care au ganduri de off topic, va rog sa nu o faceti (MULTUMESC!)! Apoi daca altii se vor gandi sa critice (ca esti in uk si nu ai bani, te-ai dus la cersit  si vrei doar rate etc etc) iar va rog sa va abtineti, va multumesc!

#2
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
peste balta, in irlanda ( acelasi stil de finance )
la hire purchase : platesti rate pe 3-5 ani , iar la sfarsit masina e a ta, fara alte intrebari; rata la masina = (valoarea masinii - avans + taxe de acordare credit + dobanda)/nr de luni
la pcp: dai avans 10-30% , platesti rate lunare mici pe 3 ani, iar dupa cei 3 ani , dai ultima rata ( GMVF) care e 50-60% din pretul masinii

de obicei problemele apar la PCP , cand vrei sa reinoiesti dupa 3 ani : atunci afli cum te costa fiecare km mers peste limita de 10-15k din contract, fiecare zgaraietura, etc

Toti dealerii lucreaza cu banci/institutii de finantare in spate : daca vrei sa te califici pt finantare, da un avans ma mare ( mai spre 30% de valoarea masinii, nu minimum de 10%)

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 marmota_vasi, on 25 septembrie 2017 - 11:34, said:

peste balta, in irlanda ( acelasi stil de finance )
la hire purchase : platesti rate pe 3-5 ani , iar la sfarsit masina e a ta, fara alte intrebari; rata la masina = (valoarea masinii - avans + taxe de acordare credit + dobanda)/nr de luni
la pcp: dai avans 10-30% , platesti rate lunare mici pe 3 ani, iar dupa cei 3 ani , dai ultima rata ( GMVF) care e 50-60% din pretul masinii

de obicei problemele apar la PCP , cand vrei sa reinoiesti dupa 3 ani : atunci afli cum te costa fiecare km mers peste limita de 10-15k din contract, fiecare zgaraietura, etc

Toti dealerii lucreaza cu banci/institutii de finantare in spate : daca vrei sa te califici pt finantare, da un avans ma mare ( mai spre 30% de valoarea masinii, nu minimum de 10%)
Merci de raspuns, bune informatii. Stii ceva firme de finances or car finances care sunt oke?
  Ce am gasit eu si mi-a captivat atentie ar fi car finance 247 si arnold clark. Prima companie au o gama mai variata si stufoasa de automobile.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Eu nu ti-as da credit daca as fi banca/institutie de credit, de vreme ce e f posibil sa fii expulzat dupa brexit.

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Multumesc de off topic, ai inceput cu noroiul! De unde esti tu asa sigur ca o sa fiu expulzat din uk?

#6
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 unbrutus, on 26 septembrie 2017 - 09:49, said:

Eu nu ti-as da credit daca as fi banca/institutie de credit, de vreme ce e f posibil sa fii expulzat dupa brexit.

de aceea nici nu esti !

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 avenirv, on 26 septembrie 2017 - 13:02, said:


de aceea nici nu esti !
hmm... poti dezvolta un pic? nu sint banca ca nu as da credit un cetatean strain care risca expulzarea in cateva luni de acum?
daca as da, as fi banca deci? :) Hai ca dau, sint banca? Logica postului tau?

#8
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 unbrutus, on 26 septembrie 2017 - 13:13, said:

hmm... poti dezvolta un pic? nu sint banca ca nu as da credit un cetatean strain care risca expulzarea in cateva luni de acum?
daca as da, as fi banca deci? Posted Image Hai ca dau, sint banca? Logica postului tau?
M-ai pierdut in logica asta.
Din punct de vedere al cetateanului strain, creditul este o ancora in plus ,)

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 debusy, on 26 septembrie 2017 - 09:51, said:

Multumesc de off topic, ai inceput cu noroiul! De unde esti tu asa sigur ca o sa fiu expulzat din uk?
ce noroi, stai calm...
Ai spus ca ai rezidenta de mai putin de 2 ani, insemna ca nu ai cum lua cetatenie, pt care trebuie 5 ani, si atunci vei fi printre cei expulzati, unii au primit deja hartii (ce-i drept au fost numite "o greseala", dar oricum...)

Nu sint sigur, de vreme ce inca nu s-a anuntat nimic clar, dar variantele vehiculate spun ca se va da cel mult drept de munca pt 2 ani.

Daca nimic nu se va schimba, nu s-ar mai chema brexit. Nu fii asa agresiv, ti-am explicat doar cum ar putea privi problema unele banci in aceasta perioada de incertitudini

#10
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Ma ostreatza, nu vrei sa faci off topicuri in alta parte? Chiar tu ai scris: Eu nu ti-as da credit daca as fi banca/institutie de credit . Te mai faci si de ras, cica daca-ai fi tu banca! La urmatorul off topic dau report! Zi buna!

Edited by Karhu, 26 September 2017 - 14:44.
ai grija la vocabular!


#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 elbjorn, on 26 septembrie 2017 - 13:16, said:

M-ai pierdut in logica asta.
Din punct de vedere al cetateanului strain, creditul este o ancora in plus ,)
si eu unde am zis ca nu e asa ? :) cu siguranta toti cetatenii straini si-ar dori sa poata sa ia credit, eu am zis doar ca bancile nu au motive sa le dea...
astept fractura de logica pe care ai sesizat-o...

 debusy, on 26 septembrie 2017 - 13:18, said:

Ma ostreatza, nu vrei sa faci off topicuri in alta parte? Chiar tu ai scris: Eu nu ti-as da credit daca as fi banca/institutie de credit . Te mai faci si de ras, cica daca-ai fi tu banca! La urmatorul off topic dau report! Zi buna!
ce inseamna ostreatza? raport pt jigniri, desi chiar nu stiu ce inseamna. Topicul e cumparare masini in rate in uk si ti-am spus ca o banca nu iti va da credit cand risti expulzarea in cateva luni ca cetatean UE... unde vezi tu offtopicul?

#12
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Tu citesti in diagonala? Ca ai omis o informatie destul de importanta! Mai citeste odata primul post si apoi revii cu o informatie mai valabila!

Edited by debusy, 26 September 2017 - 13:28.


#13
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
@debusy : nu pot sa-ti recomand o companie/dealer , ca nu stim ce situatie financiara/ necesitati auto ai tu.
chestia cu vechimea in Uk, e mai mult ca sa ai tu sanse sa construiesti un 'credit score' , pe care ei sa-l evalueze.

creditele pt masini uzate ( 2-4 ani vechime ) se dau pt o perioada mai scurta, de 12-18 luni, ca intre timp masina se devaloreaza prea repede ; la masini noi poti lua hire purchase pe 5 ani ( cu o dobanda de 7-10% , in functie de agent/banca )

Nu incerca sa intelegi mecanismul creditarii : spune-le celor ce se ocupa de ' finance '  sa-ti faca un simulator de graphic de plata : vezi cata dobanda platesti prin hire purchase, si dupa  ai sa intelegi de ce toata lumea se arunca pe PCP .
La PCP sunt alte 'capcane' ....dar le lasam pe altadata

#14
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Merci de info, nu mai vreau pcp, pe langa faptul ca vrem sa pastram masina dupa ce se termina contractul de finantare, ai mai expus si tu intr-un post anterior cateva dezavantaje la pcp! Chiar daca rata lunara e putin mai mare la hp, e mai oke asa pentru mine!

#15
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
M-au mai intrebat cateva persoane care e treaba cu pcp-ul la masinile noi in Irlanda , asa ca parerea mea e:
-toate masinile noi in Irlanda sunt mai scumpe cu aprox 20% decat acelasi model/dotari de pe continent ( si cu 5-10% mai scumpe decat in UK)
-majoritatea dealer-ilor ofera optiunea de pcp : in functie de nivelul salariului tau si a 'scorului de creditare'  ti se ofera (sau nu ) creditare. tip: un avans mare de 30% din pretul masinii ajuta semnificativ.
- atat timp cat platesti ratele ( prin debitare directa a contului, si dai ultima rata ( GMFV ) , totul e ok, masina devine proprietatea ta..toata lumea multumita.

Problemele apar cand dupa cei 3 ani de pcp, nu ai bani de ultima rata, si vrei sa faci un nou imprumut , pt o masina noua ( practic vrei sa faci un alt contract de pcp ) : dupa cum spune si reclama, ai 3 variante : pay, talk, leave ( pay=platesti ultima rata , talk= refinantezi creditul , leave = dai masina inapoi , si nu mai ai nici o alta obligatie -> adica avansul si ratele platite timp de 3 ani au fost 'costul' folosirii masinii )

dealerul/banca castiga cel mai mult in cazul in care nu ai bani de ultima rata, si trebuie sa-ti evalueze suma pe care tu ai platit-o pana in acel moment , si pe care tu, in naivitatea ta, crezi ca o poti pune  drept 'avans' pt o noua masina..

..my 2c

#16
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Cu pcp daca optezi sa o reinoiesti mereu dupa 3 - 3.5 ani e ca si cum ai avea masina inchiriata! O intrebare: In cazul HP, masina va fi pe numele tau? Sau pe numele companiei!

#17
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
masina va fi pe numele tau, daca imprumutul e pe numele tau.
Dar tu esti doar utilizatorul masinii, nu si proprietarul : citeste articolul asta

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 unbrutus, on 26 septembrie 2017 - 13:13, said:

hmm... poti dezvolta un pic? nu sint banca ca nu as da credit un cetatean strain care risca expulzarea in cateva luni de acum?
daca as da, as fi banca deci? Posted Image Hai ca dau, sint banca? Logica postului tau?

deci esti banca pe care lumea pune ceva ca sa stea.
altfel cele cateva luni sunt 3 ani.
de asemenea, ca la radio erevan, va fii expulzat ca sa poata sa stea mai mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate