Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Aplicații meteo pentru Android!

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2017 - 06:43, said:

klaudio - de ce ai plati pt o aplicatie care este default cu acelasi furnizor de date pe cele mai multe marci de telefoane? pe al meu de exemplu am prognoza defalcata pe ore si zile, umiditate, temperatura, barometru si higrometru, uv index, rasarit si apus, intensitate si directie vant, etc. totul default si nici nu e cine stie ce marca sau model impresionant.

un motiv ar fi si ca socru-meu e agricultor si il intereseaza informatiile oferite acolo. Furnizor de date e INMH sau cum ii cheama acu, nu sunt simulari matematice ca la altii.
Asa, acasa am barometru, higrometru, termometru exterior, teoretic imi e suficient.
Dar 10 euro pe an e nici o bere pe luna. Posted Image

Edited by Klaudio, 25 September 2017 - 08:13.


#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Klaudio, on 25 septembrie 2017 - 06:19, said:

Mai folosesc, tot platita, AccuWeather, buna si exacta si asta.

la asta ma refeream

#21
Lifar

Lifar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.10.2011
https://play.google....ling_free?hl=ro

Dintre ele folosesc cu mici sincope, dar si alea minore, Meteo&Radar: Vremea Romania de la WetterOnline GmbH Meteo


#22
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
yr.no
https://www.yr.no/?spr=eng

Edited by sas1975, 25 September 2017 - 10:03.


#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2017 - 08:43, said:



la asta ma refeream
Tu ce aplicație folosești?

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
aplicatia preinstalata pe telefon, cu date de la accu. adica ceea ce zici ca ai platit. de asta zic ca nu vad rostul unei plati, cand o aplicatie free obtine aceleasi date si le ofera tot free.

#25
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Dany_Darke, on 25 septembrie 2017 - 11:28, said:

aplicatia preinstalata pe telefon, cu date de la accu. adica ceea ce zici ca ai platit. de asta zic ca nu vad rostul unei plati, cand o aplicatie free obtine aceleasi date si le ofera tot free.
Nici eu nu as plati pentru o aplicație fie ea de meteo sau de orice alt fel!Cred că aproape toate telefoanele cu Android folosesc datele de la AccuWeather,insa mie unul nu mi se pare cine știe ce!Weather.com și Wunderground sunt mult mai exacte,părerea mea!

#26
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Robiacs, on 24 septembrie 2017 - 22:34, said:

AccuWeather

 TheCompiler, on 24 septembrie 2017 - 23:13, said:

AccuWeather.

 zzhunt, on 25 septembrie 2017 - 07:41, said:

Toate sunt gunoaie.
Îmi arată că plouă și afara bătea soarele.

Aceiași aplicație 2 telefoane pe unu îmi arată ploaie pe altul soare.

Cea mai bună aplicație e geamul, îl deschis și scoți capul afară și vezi cum e.
si eu subscriu la AccuWeather. Are si functia de MinuteCast care in general functioneaza destul de bine (gen in cate minute incepe ploaia sau cam cat dureaza)

A si are si alerte de vreme rea...

#27
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Hamdoulillah, on 25 septembrie 2017 - 15:34, said:






si eu subscriu la AccuWeather. Are si functia de MinuteCast care in general functioneaza destul de bine (gen in cate minute incepe ploaia sau cam cat dureaza)

A si are si alerte de vreme rea...
Și cum activezi funcția Minute Cast?

#28
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
MinuteCast nu este disponibil pentru toate locatiile, poti instala aplicatia AccuWeather with Superior Accuracy.
Apoi cauta o locatie din US, gen "San Francisco" si apoi dai pe "Details", iar jos ai sa ai "MinuteCast". Daca dai pe "MinuteCast" ai sa ai o pagina cu detaliile din filmuletul de mai jos.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2el0Tn0Q668?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Acuratețea prognozelor depinde și de locație. De exemplu o sursă îmi arată prognoza corectă și starea curentă dar o dă în gropi cu temperatura reală. Aplicatia Today Weather imi arată simultan 5 furnizori meteo, inclusiv cei trei mari. Uneori o sursă e exactă, alteori aceeași sursă în altă locație bate câmpii.

Nu mai pun în calcul că aplicațiile își dau refresh la anumite intervale de timp (15, 30, 60 min) deci nu e chiar timp real.

#30
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 caiuscorneliu, on 25 septembrie 2017 - 17:03, said:

Acuratețea prognozelor depinde și de locație. De exemplu o sursă îmi arată prognoza corectă și starea curentă dar o dă în gropi cu temperatura reală. Aplicatia Today Weather imi arată simultan 5 furnizori meteo, inclusiv cei trei mari. Uneori o sursă e exactă, alteori aceeași sursă în altă locație bate câmpii.

Nu mai pun în calcul că aplicațiile își dau refresh la anumite intervale de timp (15, 30, 60 min) deci nu e chiar timp real.
Da,ai dreptate asta mi se pare și mie c-am cea mai bună și mai reușită!M-am făcut să le și dezinstalez pe celelalte având în vedere ca își ia datele de la cei 3 mari furnizori și încă 2 destul de importanți!Singurul minus îl reprezintă faptul că trebuie să plătești că sa ai acces la radar...Ai reușit să faci ceva în privința asta?

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Da, am plătit :) Pe toate aplicațiile care îmi sunt de ajutor le-am cumpărat. Și nu ca aș fi cine știe ce exemplu ci că vreau update-uri și nu vreau să descarc din surse dubioase. Până la urmă a costat vreo trei beri, dă-le naibii. Oricum, radarul ăla nu e cine știe ce, nu cred că m-am uitat vreodată pe el. Aplicația e, așa cum spui si tu, de toată isprava. Uite și radarul ca să-ți faci o idee..
Attached File  Screenshot_20170926-020058.png   49.5K   48 downloads

#32
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 caiuscorneliu, on 26 septembrie 2017 - 01:04, said:

Da, am plătit :) Pe toate aplicațiile care îmi sunt de ajutor le-am cumpărat. Și nu ca aș fi cine știe ce exemplu ci că vreau update-uri și nu vreau să descarc din surse dubioase. Până la urmă a costat vreo trei beri, dă-le naibii. Oricum, radarul ăla nu e cine știe ce, nu cred că m-am uitat vreodată pe el. Aplicația e, așa cum spui si tu, de toată isprava. Uite și radarul ca să-ți faci o idee..
Screenshot_20170926-020058.png
Ai platit 20 lei?

#33
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Vlad_22, on 26 septembrie 2017 - 18:37, said:

Ai platit 20 lei?
e mult e putin? :)

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Cred că am aplicații în market cumpărate în valoare de vreo 200-300 de lei. Nu e mare lucru în vreo șapte ani de când am android. Cumpăr aplicațiile care-mi sunt necesare și le folosesc funcțiile premium.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 caiuscorneliu, on 26 septembrie 2017 - 01:04, said:

Da, am plătit :) Pe toate aplicațiile care îmi sunt de ajutor le-am cumpărat. Și nu ca aș fi cine știe ce exemplu ci că vreau update-uri și nu vreau să descarc din surse dubioase. Până la urmă a costat vreo trei beri, dă-le naibii. Oricum, radarul ăla nu e cine știe ce, nu cred că m-am uitat vreodată pe el. Aplicația e, așa cum spui si tu, de toată isprava. Uite și radarul ca să-ți faci o idee..
Screenshot_20170926-020058.png
Hmm!Sincer 20 lei mi se pare puțin c-am piperat doar pentru a scăpa de o reclama care oricum este discreta,pentru un radar care din cate am citit nu este cine știe ce și pentru noi seturi de icon-uri care oricum nu prea au nici o relevanta!

 caiuscorneliu, on 26 septembrie 2017 - 18:39, said:

Da. Cred că am aplicații în market cumpărate în valoare de vreo 200-300 de lei. Nu e mare lucru în vreo șapte ani de când am android. Cumpăr aplicațiile care-mi sunt necesare și le folosesc funcțiile premium.
Cum poate fi considerat un radar o funcție premium când aproape toate aplicațiile meteo au unul inclus fara sa plătești ceva in plus?

 caiuscorneliu, on 26 septembrie 2017 - 18:39, said:

Da. Cred că am aplicații în market cumpărate în valoare de vreo 200-300 de lei. Nu e mare lucru în vreo șapte ani de când am android. Cumpăr aplicațiile care-mi sunt necesare și le folosesc funcțiile premium.
Recomanda-mi și mie niste aplicații care chiar merita sa le cumperi pe care le folosesti?

#36
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 Vlad_22, on 26 septembrie 2017 - 18:44, said:

Hmm!Sincer 20 lei mi se pare puțin c-am piperat doar pentru a scăpa de o reclama care oricum este discreta,pentru un radar care din cate am citit nu este cine știe ce și pentru noi seturi de icon-uri care oricum nu prea au nici o relevanta!

Cum poate fi considerat un radar o funcție premium când aproape toate aplicațiile meteo au unul inclus fara sa plătești ceva in plus?

Recomanda-mi și mie niste aplicații care chiar merita sa le cumperi pe care le folosesti?
aaa ok :) daca 20 de lei inseamna mult pentru o aplicatie... cat ai dat pe telefon? :) sau ti l-a dat operatoru' gratis? :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate