Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Google Pixel 2 XL "Taimen" (LG)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3474 replies to this topic

#2377
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

 Lucian_x, on 23 iunie 2018 - 22:52, said:

Salut,
Aveți idee de ce nu-mi vine patch-ul de securitate din iunie 8.1.0 (OPM4.171019.021.D1, Jun 2018) pe pixel 1?
Tot îmi vine mesajul să fac update la sailfish-ppp3.180510.008-factory-a0ef4945 și nu aș vrea.

Mulțumesc,

Inseamna ca la un moment dat ai inscris telefonul in programul beta deci trebuie sa il scoti de acolo (atentie, daca este deja pe un DP de P o sa iti faca factory reset la telefon). Pe de alta parte, putem sa iti confirmam ca DP-urile de P s-au comportat bine pe 2 XL-ul meu (si pe cele ale cunoscutilor) asa ca eu zic ca poti testa.... Oricum, la sfarsitul lunii este deja programat DP4-ul (Release Candidate-ul) asa ca oricum in maxim 2-3 luni treci de nevoie la P :) .
Un ultim gand. Daca ai un calculator, iar pe telefon ai instalat 8.1 cu security update-ul de mai, nu te opreste nimic sa descarci OTA-ul de iunie si sa-l instalezi cu ADB-ul de pe calculator. Instructiunile sunt chiar pe pagina Google: https://developers.g...com/android/ota

#2378
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
@geekos:
Intrebari: sideload TWRP apoi flashuiesc Magisk, corect? Cred ca da, dar nu ar fi mai bine sa boootezi temporar in TWRP si sa iti pui Magisk-ul asa (pana acum am preferat sa fac asa, e drept ca doar pe 8.1) ?

1. Ce versiune de adb trebuie sa am (am 28.0.0., este ok)? - Nu stiu. Pe Mac am Android Debug Bridge version 1.0.39 (oricum, cu cat mai noua cu atat mai bine/sigur)
2. TWRP 3.2.1-2 merge? - mie mi-a mers (instalat temporar)
3. Ce comenzi folosesc din adb, imi aduc aminte ca ziceati ca difera ceva. De exemplu fastboot boot twrp.img.. sau este alta comanda? Si mai departe comenzi care trebuiesc folosite? Diferea doar la deblocare bootloader pentru 2 XL (vezi pe pagina cu factory images). Pagina de pe TWRP (https://twrp.me/goog...lepixel2xl.html) sau alte tutoriale (https://www.thecusto...l-2-pixel-2-xl/) spun si ele ca poti folosi comanda obisnuita.
4. Scot fingerprint si pin/matrix inainte de operatiune? - DA! Altfel TWRP nu o sa iti vada SD-Card-ul
5. altceva? - Nimic. Doar sa copiezi ZIP-ul de Magisk pe SD card ca sa ai de unde sa-l instalezi Posted Image
Merci (astept mura-n gura, ca mi-e lene sa caut in spate) - OK. Ti-am dat mura-n gura. Si acum bomboana de pe coliva - EU INCA NU AM FACUT ROOT PE DP-uri. Vreau sa vad cum se descurca P-ul "au naturel". Posted Image

Edited by danmerezeanu, 24 June 2018 - 07:55.


#2379
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 geekos, on 24 iunie 2018 - 06:25, said:

Ce versiune de adb trebuie sa am (am 28.0.0., este ok)?
Da, este OK. Mai departe te-a lamurit Dan... Daca ai nelamuriri sai iti da ceva cu virgula, shoot (cu un quote - la precedentul n-am primit notificare de la forum)! :)

#2380
mar1uscal1n

mar1uscal1n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 13.04.2011
bad post

Edited by mar1uscal1n, 24 June 2018 - 20:31.


#2381
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010

 mar1uscal1n, on 24 iunie 2018 - 20:29, said:

bad post
Care?

#2382
Lucian_x

Lucian_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 27.02.2007
Salut,

Se pare că de aici se poate scoate telefonul din test beta https://www.google.com/android/beta

Mulțumesc,

#2383
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am instalat twrp, flashuit magisk zip apoi nu mai booteaza in system. Rontaie o vreme apoi booteaza in twrp. Nu prea am chef sa-l fac de la inceput. Vreo sugestie?

#2384
Danielms

Danielms

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 10.02.2013
https://wn.nr/zQk3vZ
Google Pixel 2 XL and Pixel Buds international giveaway!

#2385
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 geekos, on 25 iunie 2018 - 04:31, said:

Am instalat twrp, flashuit magisk zip apoi nu mai booteaza in system.
Hmmm... Dan ca si mine am folosit TWRP-ul doar temporar, cu: fastboot boot twrp-3.2.1-2-xxx.img
Daca este in bootloop, il reinvii simplu, reinstaland doar boot.img din:
fastboot flash boot_a boot.img
si
fastboot flash boot_b boot.img

Ce versiune de Magisk ai folosit? Posted Image

 geekos, on 25 iunie 2018 - 04:31, said:

Am instalat twrp...
Zi si cum l-ai instalat... Ca daca ai procedat ca la Nexus, de acolo se trage! :lol:

Edited by Lesbianu, 25 June 2018 - 05:57.


#2386
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Confirm ce spune @Lesbianu despre TWRP. De asta am si precizat in mesajul meu ca eu l-am pus temporar si nu am root-at DP-urile (am timp destul dupa ce vine versiunea stabila :) ). Incearca deci sa faci ce spune el.

#2387
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Da, ca la Nexus, copiat zip-ul pe tel (deci nu temporar), versiunea 16.0.
Am pus din nou, pe curat, dar ma cam oftic acum ca nu am incercat niciodata sa instalez doar boot.img.
Si tocmai ce instalasem sambata blackberry hub si aveam totul dark...
Partea buna din toata povestea este ca am acum SMS pe computer ;)

#2388
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 geekos, on 25 iunie 2018 - 13:19, said:

...ma cam oftic acum ca nu am incercat niciodata sa instalez doar boot.img.
Ehh, acum stii si incerci/testezi data viitoare. :)

Magisk-ul se instaleaza ca la Nexus, tre' sa il ai in telefon si ii faci flash din TWRP.
La TWRP e cantec (daca il vrei permanent), ca trebuie intai sa bootezi temporar folosind twrp_xxx.img si asa faci flash la arhiva suplimentara .zip care iti instaleaza recovery custom pe ambele slot-uri (A si B). Toate detaliile sunt trecute pe twrp.me.

Deocamdata am preferat varianta cu boot temporar in TWRP si de aici flash Magisk. Cum altceva de flashuit nu exista (deocamdata), mergem inainte asa...

 geekos, on 25 iunie 2018 - 13:19, said:

Partea buna din toata povestea este ca am acum SMS pe computer Posted Image
Eu tot nu am... :sadwalk:
Dar daca nu imi reuseste dirty-flash-ul la DPP 4, probabil o sa ajunfg si eu tot la reinstalare "totala".

#2389
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Măi, da cu flashifynu merge să faceți minunile astea? Ați încercat?

Edited by nick5roo, 25 June 2018 - 15:19.


#2390
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
N-am incercat. L-am folosit doar o data, de test, acu' 100 de ani. Mai incoace doar FlashFire (@Chainfire), dar pana in Android 8.0. Dupa aparitia lui 8.1 a inceput sa dea chix si aplicatia n-a mai fost adusa la zi. Pacat, ca faceam update cu ea foarte usor. Posted Image
Cu partitii duale, n-as experimenta nimic altceva in afara de TWRP. Chiar daca in momentul asta se poate spune ca depind de laptop/ comenzi ADB/ etc.

Norocul este ca deocamdata, in afara de root cu Magisk, nu ai ce sa flashuiesti pe Pixel 2. Nici macar partitie de cache nu mai are sa zici ca ii futi ocazional un wipe cache/ Dalvik cache. Mai incolo, vedem, testam, ne adaptam! Posted Image

#2391
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am gasit pe unu' care zice ca el foloseste NRT si ca merge.. pe Pixelul vechi

#2392
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Anumite portiuni din NRT se potrivesc sigur la comenzi (ADB si fastboot) cu Pixelii (bineinteles folosind fisiere pentru Pixel), dar... mai devreme sau mai tarziu risi ca ceva sa nu "pice cum trebuie". Posted Image

E mai safe sa folosesti cateva comenzi ADB pentru TWRP, imaginea de fabrica pentru flash complet si aceeasi imagine (cu un edit scurt al scriptului flash-all.bat) pentru un update/upgrade dirty flashed!

Edited by Lesbianu, 25 June 2018 - 16:50.


#2393
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
Sunt de acord cu @Lesbianu. E mai sigur cu ADB-ul. In ce priveste TWRP-ul.... nu il voi instale niciodata decat temporar pe 2 XL (tot din motive de siguranta Posted Image ).

@geekos:
Zici ca ai instalat Magisk 16.0? In cazul asta de acolo ti se trage cred. Intotdeauna am folosit ultima versiune, chiar daca era beta - deci, in cazul tau trebuia Magisk 16.4.
Uite, chiar si in tutorial vad ca tot la Magisk-ul beta (16.4) se refera ( e drept ca instalarea o face pe un Pixel din prima generatie dar acelasi principiu se aplica si la Pixelii 2):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/331rEySbVGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danmerezeanu, 26 June 2018 - 05:42.


#2394
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
L-am executat aseara dupa munca. Am pus 16.4 de data asta. Alaltaieri, am incercat sa dezinstalez cu uninstaller-ul de pe xda, dar nu a dat niciun rezultat. Apoi am pus peste el Magisk 16.4 si apoi 15.x.
In fine, era cam slow dupa ce l-am re-inviat asa ca aseara l-am ras si frezat. In seara asta ii fac si un backup, in caz ca-mi vin idei, sa nu mai pierd 2-3 hr ca sa-l customizez inapoi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate