Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Antrenamentele zilnice + concluzia.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostLeoneladv, on 24 septembrie 2017 - 20:09, said:


Da ce ai facut tu azi
Antrenament de forta.

#20
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostLeoneladv, on 24 septembrie 2017 - 16:02, said:

Ayami imi cam dau seama unde bati , dar nu cred ca ai inteles ceva eu ma apuc de practicat asemenea artă martială pentru ca imi place nu pentru ca vreau sa bat pe cineva
Ai primit sfaturi bune de la toti pe topicurile pe care le-ai deschis, sa tii cont de ele.
Dupa mine [sigur nu se potriveste pentru toata lumea], strict parerea mea e sa duci la extrem orice antrenament ai face, mergi tot timpul la limita si depaseste-o de fiecare data. Nu fa nimic in dorul lelii ca pierzi timpul degeaba. Daca tot te apuci, atunci fa-o cu simt de raspundere, pe langa forta iti trebuie si multa elasticitate. Si lasa cliseele, ca trebuie asa sau pe dincolo, aiurea, corpul tau iti va dicta ritmul.
Stiu baieti care sunt oarecum buni la "bataie" dar care nu rezista nici la un pumn, asta e un lucru foarte important, sa fii rezistent la lovituri. Frica trebuie controlata, nu exista om caruia sa nu-i fie frica dar sunt unii care se lasa stapaniti de ea si degeaba sunt buni, fii stapan pe tine in orice situatie.
Nu e rau ca vrei sa pui osul la treaba dar sa nu te crezi vreodata superior cuiva, orice nas isi are nasul, sa nu uiti asta niciodata.
Spor la asudat.Posted Image

#21
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012

View PostLeoneladv, on 23 septembrie 2017 - 16:16, said:

In primul rand imi cer scuze pentru nenumaratele intrebari despre lupta de stradă , vă multumesc pentru raspunsuri.
Am tras o concluzie , un conflict stradal aduce numai probleme , se pot intampla incidente  si + imi este foarte usor sa vorbesc despre arte martiale dar de practicat mai putin ,  asa ca m-am dus la un club de MMA , am vrut sa practic dar imi trebuie un spate zice antrenorul , adică trebuie sa fii practicat macar ceva judo , kickboxing , box ,BJJ. Am vazut cum decurg antrenamentele ce pot spune  , foarte tare   eu zic ca este mai bine sa faci sport , sa stii ce inseamnă o bataie de stradă si cum sa o eviti , decat sa stai in fata calculatorului ,o sa ma duc la antrenamente de box sa am un spate , am sa ii urmez exemplu lui Conor McGregor.
Nu vreau sa devin campion pentru mine , pentru ca imi place sportul.
Cum am ajuns la această concluzie si am lasat la o laltă bataia de stradă? Pai mi-am pus intrebarea daca fac kickboxing si  intru intr-un conflict stradal  , daca ii dau la ala un picior in cap si ala se loveste de stradă sau alt exemplu daca sunt la judo si il iau pe ala de maini si il arunc in cap pe stradă ce poate sa patească?
Multumesc tuturor practicantilor membrilor din această comunitate care mi-au aratat ca nu contează numai sa te bati , se pot intampla niste chestii  foarte naspa.
Acum vine si intrebarea mea voi ce antrenamente faceti ? Ayami stiu ca ai asteptat concluzia mea.
P.S sunt mare fan Conor McGregor.Posted Image
ca vrei sa faci miscare sub forma unui sport de contact este ok .
este ok orice forma de miscare pt combaterea sedentarismului.
daca vrei sa te faci karateka pt a te bate pe strada e timp pierdut.
pe strada functioneaza regula da si fugi . e plin netul cu filmulete in care doi zmardoi participanti la trafic se iau la bataie . vei vedea ca la inceput se rup in figuri de MMA dupa care o dau in ciobaneasca  de curtea scolii.
serios vorbind, e bine sa nu lovesti vreodata pe cineva pt ca nu stii ce iese poate o lovitura cauzatoare de moarte care se lasa obligatoriu cu 5 ani de puscarie. si nu mai merge vrajeala ca el a dat primu sau te-a injurat. o sa ti se zica de ce nu ai fugit sau cel mult se va retine scuza provocarii adica mai scazi vro 6 luni din pedeapsa.
ideea este sa eviti conflictele gen strada/club/spatele blocului.. asta o poti face cu cap invatând sa simti locul in care te afli si cand vezi ca sunt sanse sa se împuta treaba pleci din locul respectiv.
tipii aia care rup   cu bataia 10 insi int-run bar sau care sar de pe cladiri/macarale si nu li se deranjeaza nodul la cravata sunt doar in filme...

Edited by esaob13, 25 September 2017 - 08:12.


#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Acum vine si intrebarea mea voi ce antrenamente faceti ?
mi-am leganat pruncu de 11kg in brate vreo trei sfert de ora ca n-o vrut sa doarma. asta-i mai obositor ca la sala ca nu-l intereseaza ca ai nevoie de pauze, plus se mai si zbate.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E buna asta cu fugitul la o bataie de strada. Ideal e sa fuga celalalt.

#24
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostPengoon, on 25 septembrie 2017 - 12:27, said:


mi-am leganat pruncu de 11kg in brate vreo trei sfert de ora ca n-o vrut sa doarma. asta-i mai obositor ca la sala ca nu-l intereseaza ca ai nevoie de pauze, plus se mai si zbate.

Imi si imaginez ce rama ai! :)

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Aia cu leganatul a fost superserie de definire :)

#26
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Foarte bine ,  am invatat chestii despre mount si gardă , si ce este aia sparring

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Deci bjj ?

#28
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
nu mma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate