Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sub +amplificator arse . Sa raspunda doar cei care se pricep.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Sa raspunda clar doar veteranii care se ocupa cu asa ceva , nu oricine.

Am avut un pionner  TS-WX305B (350 w rms, 4 ohmi, 20-125 frecventa) si o statie crunch dsx   2350 cu 2 canale ( 2 x 100 W (4 Ohmi) 2 x 175 W (2 Ohmi),1 x 350 W (4 Ohmi) pusa pe masina nu stiu de ce , sublwoferu a scos fum..statia avea cele 2 sigurante arse . Le-am.inlocuit acum se aprinde ledul albastru(dar nu stiu daca mai e functionala).

Intrebare cum trebuie alese aceste 2 componente( statia si subwoferul) statia sa fie mai mare (w) ca sub ? Sub sa fie mai mare in w ca statia ? Sau ambele la fel??
Repet sa raspunda cineva care chiar se pricepe!
Si care ar fi cauza de mi s-a ars? Timpu de functionare a fost 1 an de zile si au aproximativ 100 ore de functionare nu mai mult.

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi pe aria auto sau de electronica.
Cu asa pretentii ca in prima fraza nu vei primi raspuns nici de la superavizati in domeniu.

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu sint veteran la greseli de scriere, pot sa raspund ?!
Timpu = timpul
au aproximativ 100 ore de functionare nu mai mult. = au aproximativ 100 ore de functionare, nu mai mult.

(am citit de la coada... nu stau sa citesc si restul)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Boxele trebuie sa aiba o impedanta cel putin la fel ca si amplificatorul. Daca totusi este mai mare (sa zicem ca pui boxe de 8 ohmi la amplificator de 4 ohmi) nu se intampla nimic rau, ci va scadea putin puterea acelui amplificator.
De obicei pe amplificatoare vei gasi ca suporta boxe de 2-4-8-16 ohmi, deci practic suporta 2, si ce este peste de obicei cam da cu virgula (depinde foarte mult de amplificator).
Daca conectezi boxe sau difuzoare cu impedanta mai mica decat valoarea minima acceptata de amplificator il arzi  aproape sigur.
Boxele nu se ard (decat daca dai mult prea tare volumul, dar asta se intampla indiferent de impedanta) dar se arde amplificatorul.
Pe timp indelungat sau/si volum mare, se incalzeste etajul final de amplificare (circuitul electronic ce amplifica cel mai mult semnalul) si se arde.
Cam asta e

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mai usor se ard daca apar distorsiuni grave cand ampli-ful intra in clipping(datorat tocmai lipsei de putere) decat cu puteri mari. La puteri mari inveti unde sa te opresti cu butonul de volum si nu-s probleme. Nu stiu cum e la auto dar in sonorizari si activitati de studio e recomandabil un raport de1,5- 2/1 chiar intre puterea amplificatorului si cea suportata de boxe. La Hi-Fi teoretic e la fel dar s-a ales varianta de 1/1 pentru ca se considera in general ca publicul e navizat ,pentru siguranta. Cred ca la fel e si la auto.
Cel mai des se prajesc insa datorita problemlor de impedanta. Aceasta poate varia foarte mult in timpul functionarii . Te trezesti cu dif-uri ce sunt specificate la 8 ohmi sa coboare si sub 4 ohmi cateodata. Mai ales la basi.

Edited by edigee, 23 September 2017 - 16:23.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Stimate domn initiator,
Se accepta umila parere a unui parlit de sunetist care umple un stadion?

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pune diploma pe masa plus un justificativ de minim 5 ani experiența.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate