Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Haine pentru oameni mai mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Fratia

Fratia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.09.2017
Am 170 si vreo 65/70 de kg, oricum sa zicem ca sunt mai mic de inaltime si am mici probleme in ce priveste hainele, blugi sunt prea lungi si trebuie taiati si gecile in mare parte au manecile mult prea lungi.

Asa ca sunt curios daca sunt haine care sunt orientate mai mult spre oameni mici, cu toate ca 170 nu cred ca este o inaltime asa de mica pentru un barbat, dar sa zicem ca sunt curios daca este vreo firma care este orientate si prea marimi mai mici?

Edited by Fratia, 23 September 2017 - 07:45.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Cam cat de mult tai din blugi ?

Magazinele cu profil de oameni mici sunt sub 150.

Si eu tot in zona 170 cm / 65-70 Kg sunt.

Edited by MarianG, 23 September 2017 - 07:55.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti iei haine de la copii sau ti le ajustezi cele de adulti .

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
La 170 nu esti mic
Insa daca ai 65 kg si esti barbat, te cam bate vantul.
Varsta si genul (nu zic sexul sa nu se interpreteze).
Nu e la fel daca ai 14 ani sau 41 ani.
Trebuie doar sa cauti marimea potrivita la magazin.

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
TOT E BINE CA AI DE UNDE TAIA!

te asigur ca la cealalta extrema e si mai nasol! in plus, nu prea gasesti haine mari in 99% din magazine!

Edited by tEo, 23 September 2017 - 08:15.


#6
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 MarianG, on 23 septembrie 2017 - 07:53, said:

Cam cat de mult tai din blugi ?

Magazinele cu profil de oameni mici sunt sub 150.

Si eu tot in zona 170 cm / 65-70 Kg sunt.
Si gecile de piele cum iti vin?

Ca si eu am ciudatenia asta cu mainile lor care sunt cam lungi, eu sunt invatat ca la gecile scumpe si costumele scumpe, manecile trebuie sa fie scurte sa nu depaseasca locul unde incepe palma.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Fa-ti pe comanda "scumpe" la cse de moda si ai scapat

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Magazinele sunt in general pline de marimi mai mici, tipare chinezesti desigur. Economie si de material per bucata. Nu esti mic la 170! Daca esti adult!

Problema e reala pentru cei mari, grasi etc...nu gasesti usor haine pentru ei!

Topic aiurea!Posted Image Nu ma mir-user nou-posibil troll!?

Edited by arab, 23 September 2017 - 08:48.


#9
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Nu este topic aiurea, esti utilizator vechi si ai postat un mesaj aiurea pe langa subiect.
Da pe la minutul 01:20 si o sa observi cum ar trebui sa arate o geaca potrivita.
Si de la noi trebuie sa urmaresti geci slim fit S sau normale pe XS, asta cand gasesti, ca asa am luat si eu gecile mele, am tot probat pana am gasit cu marimea potrivita la mana ca nu tine de spate sau cat esti tu de mare. Distanta de la subtioara tot aia ramane.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FBScY4ndwI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MateiEvi, 23 September 2017 - 08:51.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Hainele decente se fac oricum la comanda indiferent de inaltime, sau macar se aleg cat mai bine si apoi se ajusteaza custom la comanda.
Asa mai nimeresti o jacheta de firma, o geaca daca ai noroc si o alegi, cat si tricouri si altele.
Uneori rar poate gasesti si pantaloni, dar niste slim fit disponibili acum au in general dezavantajul ca sunt din material prost si se rup dupa cateva luni ( marfa de cacat de la firme de cacat care se dau fitza in moluri cu slim fit care arata decent si skinny fit care arata nu doar gay ci cretin de-a dreptul...), mai concret au prea putina lycra/elastan, 4% in loc de 8, si in plus e un elastan de foarte-foarte proasta calitate, si bumbacul din restul tesaturii e si el de proasta calitate - aici e discutabil pt ca cel mercerizat devine plasticos, iar cel lasat mai natur respira dar e fragil, insa se folosesc fire chiar mai fragile decat se poate si cu bumbac natural, nu doar de la toarcerea fibrelor cat mai ales de la tratamentul cu diverse substante care-i scad rezistenta in loc sa o creasca.
La sacouri se gasesc de firma care sunt croite bine si de noi dar trebuie cautate serios, trebuie sa ai si noroc, trebuie sa cunosti si magazne si branduri, trebuie sa ai si "ochi", si la marime mica e posibil sa fie extrem de greu. Eu NU am marimi mici si tot gasesc f greu, dar gasesc daca vreau si unele care stau de noi mai bine decat altele facute la comanda...Insa repet, in general e ceva normal sa faci haine la comanda sau macar sa le ajustezi custom daca vrei haine decente.
Odata am refacut niste pantaloni de 3 X pana au iesit decent. E adevarat ca a trebuit sa vorbesc cu patronul firmei ca altfel nu mai terminam, deoarece muierea din magazin nu transmitea bine cerintele - ca ar fi iesit bine din prima. Din cauza asta e bine sa lucrezi direct cu cei care lucreaza, si sa alegi sa lucrezi cu oameni priceputi - sunt multi care se cred meseriasi si sunt vai de capul lor...

Edited by loock, 23 September 2017 - 09:03.


#11
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Tiparele sunt cele care poarta vina acestui tip de problema.
Fie manecile sunt prea lungi in raport cu talia produsului, fie cracii sunt prea scurti in raport cu talia.
Acest lucru cu tiparele este o chestie serioasa si trebuie sa fie documentata. Se raporteaza la specificul antropologic al unei natii.

OFF
Incetati cu prosteala asta cu "troll". Ce-i aia ca daca este user nou sa fie banuit ca posteaza ca sa se afle in treaba?
Acest subiect este cel putin de interes pentru ca industria autohtona pentru imbracaminte practic nu mai exista si ca atare cumparam produse care respecta, sau nu, cine stie ce tipare.

Edited by addumi, 23 September 2017 - 10:43.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Voi va plangeti ? Sa vedeti ce nasol este sa-mi iau camasi pe un spate XXL si o talie M . Ce imi este bun pe umeri falfaie pe mine ca pe sperietoare la talie ...si ce mi-e bun in talie ...nu-mi incape pe spate .

Edited by JurasikMan, 23 September 2017 - 11:57.


#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 MateiEvi, on 23 septembrie 2017 - 08:22, said:

manecile trebuie sa fie scurte sa nu depaseasca locul unde incepe palma.
am renuntat la mofturi din astea

#14
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 tEo, on 23 septembrie 2017 - 08:15, said:

TOT E BINE CA AI DE UNDE TAIA!

te asigur ca la cealalta extrema e si mai nasol! in plus, nu prea gasesti haine mari in 99% din magazine!
Sunt adeptul cu mers la croitor pentru modificat, dar chiar nu cred ca este asa de bine sa platesti extra pentru orice haina cumparata.

 dorin_2k, on 23 septembrie 2017 - 08:42, said:

Fa-ti pe comanda "scumpe" la cse de moda si ai scapat
Nu merita si sincer sa fiu nici nu pare practic, merg cu tine in orice mall din tara asta si te asigur ca imi plac doar anumite modele, atat, la comanda doar costumele imi plac, gecile de pielea facute la comanda nu imi plac ca imi par batranesti.

 arab, on 23 septembrie 2017 - 08:46, said:

Magazinele sunt in general pline de marimi mai mici, tipare chinezesti desigur. Economie si de material per bucata. Nu esti mic la 170! Daca esti adult!

Problema e reala pentru cei mari, grasi etc...nu gasesti usor haine pentru ei!
Sunt magazine speciale pentru XXL, apoi ca gras cred ca poti naiba sa mai slabesti.... dar la 170 ce sa faci? Iti cumperi pantofi cu toc?

Nu toate hainele au mainile lungi, dar am observat si eu ca sunt destule magazine care aduc haine care iti vin la umar, iti vine geaca fixa pe tine, dar mainile sunt dezastru.

 loock, on 23 septembrie 2017 - 09:02, said:

La sacouri se gasesc de firma care sunt croite bine si de noi dar trebuie cautate serios, trebuie sa ai si noroc, trebuie sa cunosti si magazne si branduri, trebuie sa ai si "ochi", si la marime mica e posibil sa fie extrem de greu. Eu NU am marimi mici si tot gasesc f greu, dar gasesc daca vreau si unele care stau de noi mai bine decat altele facute la comanda...Insa repet, in general e ceva normal sa faci haine la comanda sau macar sa le ajustezi custom daca vrei haine decente.
Odata am refacut niste pantaloni de 3 X pana au iesit decent. E adevarat ca a trebuit sa vorbesc cu patronul firmei ca altfel nu mai terminam, deoarece muierea din magazin nu transmitea bine cerintele - ca ar fi iesit bine din prima. Din cauza asta e bine sa lucrezi direct cu cei care lucreaza, si sa alegi sa lucrezi cu oameni priceputi - sunt multi care se cred meseriasi si sunt vai de capul lor...
Slim fitul difera de la brand la brand, la modul general nu suport slim fitul ca sunt barbat si am si par pe picioare si am picioarele cam groase si na... am o varsta de nu ma vad imbracat la slim fit, dar difera marimea ca am probat la C&A si slim fitul lor se apropria de regular al altor firme, deci trebuie probat.

Am gasit haine bune cu mainile mai scurte ca geaca, adica nu manecile nu depasesc partea de jos la geaca, dar nu mi-a placut modelul, deci trebuie cautat si trebuie adresata problema asta cu mainile mult prea lungi.

 addumi, on 23 septembrie 2017 - 10:42, said:

Tiparele sunt cele care poarta vina acestui tip de problema.
Fie manecile sunt prea lungi in raport cu talia produsului, fie cracii sunt prea scurti in raport cu talia.
Acest lucru cu tiparele este o chestie serioasa si trebuie sa fie documentata. Se raporteaza la specificul antropologic al unei natii.

OFF
Incetati cu prosteala asta cu "troll". Ce-i aia ca daca este user nou sa fie banuit ca posteaza ca sa se afle in treaba?
Acest subiect este cel putin de interes pentru ca industria autohtona pentru imbracaminte practic nu mai exista si ca atare cumparam produse care respecta, sau nu, cine stie ce tipare.
Am fost in magazin si am comparat maneca de la geaca mea de piele care este marimea M cu marimea S de la un magazin de fite si marimea S din magazin avea manecile mai lungi ca geaca mea marime M.

Este o pandemie de mesaje aiurea si subiecte inchise la fel de aiurea, am scris astazi in 3 subiecte doar sa ramana deschide, doar ca initiatorul nu se pricea asa de bine la vorbe, am ajuns sa scriu in subiecte doar sa ramana deschise pana ajung si eu la calculator sa am timp sa scriu ce vreau sa scriu sau sa citesc.

 JurasikMan, on 23 septembrie 2017 - 11:57, said:

Voi va plangeti ? Sa vedeti ce nasol este sa-mi iau camasi pe un spate XXL si o talie M . Ce imi este bun pe umeri falfaie pe mine ca pe sperietoare la talie ...si ce mi-e bun in talie ...nu-mi incape pe spate .
Macar cu XXL ai scuza, dar la marime M si la 170  ce naiba de scuza au fratele meu de nici la mediu nu nimeresc hainele?

 MarianG, on 23 septembrie 2017 - 12:46, said:

am renuntat la mofturi din astea
Nu asa, ete eu in momentul asta ma gandesc la tine, la Marian cel fizic, ma gandesc ca ai portofelul pus pe undeva prin camera, in el ai bani sau cardul de credit, in portofelul ala ai sume cash/sau pe card care au fost muncite, sumele alea nu sunt un moft, de sumele alea nu cumperi haine care aproape iti plac.
Am cumparat destule haine pe care nu le-am purtat doar din cauza ca nu eram pretentios, doar din cauza ca nu pretuiam bani mei, asa ca acum probez, ma uit prin toate magazinele, sunt atent, cumpar doar ce imi vine bine.

Am probat haine de la toate magazinele de mai sus, am cumparat doar ce mi-a placut, atat, gecile nu mi-au placut si le-am pus la loc.
Pretuiesc bani mei.

Si daca vreti va zic si magazine care au geci de piele care nu au manicile lungi, care or sa va vina parfum si o sa ziceti Mc.
Eu am o mentalitate mai din strainatate, nu uit ca sunt in Romania ca sincer nu pot uita, dar partea de pretentie si pretuire este la nivel ca in orice alta taral, doar platesc la fel de mult sau mai mult din cauza ca imi cumpar haine din Romania.

Edited by MateiEvi, 23 September 2017 - 20:37.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Gegi, camasi, blugi, tricouri ... probate, rasprobate ... Kenvelo. (1989)

la geci nu am pretenti sa se opreasca la incheietura. La camasi da, caz extrem intorc maneca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate