Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#1891
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
As dori sa primesc un raspuns oficial de la orange
Un sim nou activat cu oferta de roaming 12 euro, cat timp poate fi folosit exclusiv in roaming fara a fi restrictionat,lasati abureala cu cele 120 de zile,ca nu e asa

#1892
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/mp/products/T210A259MPA330PT17X0Y14D11785209S89/views/1,width=800,height=800,appearanceId=95,backgroundColor=F2F2F2,modelId=1543,crop=detail,version=1547213188/do-you-feel-lucky-men-s-t-shirt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1893
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

 MembruAnonim, on 12 iulie 2019 - 09:47, said:



Atunci de ce nu il scot de tot de pe site si dezinformeaza clientii? Din experienta de pana acum nu merge pe nicaieri pe VDF (exceptand Germania unde inteleg ca se conecteaza doar daca incerci pe 3G de 20 de ori, pe scurt tot nu merge).

Cel mai prost operator pentru roaming, de la oferte la calitatea serviciilor.
folosesc Vodafone de un an jumate și zbârnâie în toată Europa, numai dezinformați aiurea.

#1894
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

 ceanu1980, on 12 iulie 2019 - 11:01, said:

As dori sa primesc un raspuns oficial de la orange
Un sim nou activat cu oferta de roaming 12 euro, cat timp poate fi folosit exclusiv in roaming fara a fi restrictionat,lasati abureala cu cele 120 de zile,ca nu e asa

Legea zice ca 120 de zile, deci nu stiu la ce abureala te referi. Ai si pe site detaliile, vezi punctul 3B: https://www.orange.r...ming_PrePay.pdf .

#1895
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 MembruAnonim, on 12 iulie 2019 - 09:47, said:

Din experienta de pana acum nu merge pe nicaieri pe VDF (exceptand Germania unde inteleg ca se conecteaza doar daca incerci pe 3G de 20 de ori, pe scurt tot nu merge).
scurt update:
in anumite constelatii merge din prima conectarea la 3g vodafone in germania :)

 ceanu1980, on 12 iulie 2019 - 11:01, said:

As dori sa primesc un raspuns oficial de la orange
Un sim nou activat cu oferta de roaming 12 euro, cat timp poate fi folosit exclusiv in roaming fara a fi restrictionat,lasati abureala cu cele 120 de zile,ca nu e asa
daca ai grija sa faci destul trafic in ro inainte sa parasesti tara te vei lovi doar de limita de 120zile.
altfel e o limita de traffic de date pe zi/sesiune, minute vorbite, minute primite si aceas treaba pentru sms.

#1896
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
aici e beleaua,au inchis nenorocitii si simuri in mai putin de 30 de zile de la activare

#1897
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Au inchis simul cu totul sau accesul la roaming? Una e inchiderea simului si alta e procesul de abuz roaming, care inseamna ca vei fi tarifat din credit si nu mai consumi din resurse iar in cazuri extreme se teie de tot accesul la roaming.

P.S: nu sunt nenorociti, UE a spus clar ca roamingul este pentru utilizare ocazionala.

Edited by AlexEn, 12 July 2019 - 14:09.


#1898
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
au restrictionat accesul la roaming
stiu f bine ce au spus unii si altii
orange ar fi bine sa scoata referirea la cele 120 de zile,nu se respecta deloc
neoficial este o batjocora la adresa clientilor(oficial nu vor recunoaste niciodata) multi clienti mi-au spus ca li s-a taiat accesul la roaming cu optiune la cateva zile dupa ce au efectuat incarcarea de 12 euro optiune,ei vor zice ca asa e din sistem si toate alea,dar vb aia,prea multe coincidente

#1899
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 AlexEn, on 12 iulie 2019 - 14:09, said:

UE a spus clar ca roamingul este pentru utilizare ocazionala.
da si  impreuna cu operatorii au setat anumite limite.
atata timp cat eu platesc pentru acele limite vreau sa si beneficiez de ele.
daca orange in schimb decide sa imi taie accesul inainte nu e corect!

#1900
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
nu contest decizia de limitare
cum imi pot spune ca la optiunea de 12 pot consuma 5,4 in see,asa sa-mi spuna si ca durata,CATE ZILE??? pot folosi linistit optiunea de roaming fara stres,pe site e abureala de 120 zile UN MARE FALS

#1901
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
@ceanu: nici nu au cum sa iti spuna asta fiindca difera de la client la client.
Daca esti in a 120-a zi de monitorizare, ti-ai activat optiunea, si peste inca 3 zile ai intrat in regulile de abuz (utilizare mai mare in roaming decat in tara) ti se va pune suprataxa. Daca este in a 50-a zi de monitorizare, vei putea folosi optiunea 30 de zile (sau cat are valabilitate).


 carmenclara1, on 12 iulie 2019 - 14:33, said:

da si  impreuna cu operatorii au setat anumite limite.
atata timp cat eu platesc pentru acele limite vreau sa si beneficiez de ele.
daca orange in schimb decide sa imi taie accesul inainte nu e corect!

Dar ti l-a taiat?
Cei carora li s-a taiat accesul au facut reclamatie la operator? Au cerut informatii suplimentare legate de motivul pentru care s-a taiat accesul?

#1902
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 TaTa_RzV, on 12 iulie 2019 - 13:13, said:

folosesc Vodafone de un an jumate și zbârnâie în toată Europa, numai dezinformați aiurea.

Se referea la Orange ca cel mai prost operator pentru roaming. Vodafone stim ca zbarnaie, de asta ne si plangeam ca nu ne putem conecta la reteaua Vodafone cat suntem in roaming, cu toate ca pe siteul orange RO apare ca partener.

#1903
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

 AlexEn, on 12 iulie 2019 - 15:10, said:

Daca esti in a 120-a zi de monitorizare, ti-ai activat optiunea, si peste inca 3 zile ai intrat in regulile de abuz (utilizare mai mare in roaming decat in tara) ti se va pune suprataxa. Daca este in a 50-a zi de monitorizare, vei putea folosi optiunea 30 de zile (sau cat are valabilitate).
Cat respect pentru utilizatorii de la care vin banii.
Dar stai, sediul central e la Bucuresti, ce pretentii sa ai.

#1904
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Omule, tu ai o obsesie.
Vorbesti de parca utilizatorii dau bani obligati. Utilizatorii doresc sa foloseasca un serviciu. Daca nu le convin conditiile, nu ii obliga nimeni sa le utilizeze, mai sunt alte firme la care pot merge.
Daca vrei sa iti infiintezi propria companie de telecomunicatii si sa dai acces liber la roaming, fix cum il doresti tu, eu te sustin.

#1905
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
aici e problema,orange nu respecta conditiile impuse tot de ei
se inchide accesul la roaming cu optiune la greu,mult inaintea celor 120 zile,pe care tot ei le-au dat pt monitorizare
nici nu mai stiu ce sa spun la clienti,asa de fain au facut
placile standard copiate si citite de pe site nu ajuta pe nimeni

#1906
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@AlexEn pune o poza cu Orange la avatar nu te mai ascunde.
Vezi ca ajungi pe rosu cu benzina pe autostrada prima benzinarie care iti este in drum iti ia banii si poate iti da benzina sau poate nu, dar banii  ia luat. Treci mai departe pana la urmatoarea?
Orange e teapa in romaing bagi banii si poate iti da resursele sau poate nu ca nu ai de unde sa stii totul este o nebuloasa pentur client. Eu m-am certat cu ei o jumatate de zii din roaming pur si simplu inchideau telefonul cand auzeau ca m-au tepuit pana nu le-am zis ca acele convorbiri au fost inregistrate (si chiar erau, politica locului unde m-a prins teapa Orange) si ii dau in judecata si mi-au returnat valoarea optiunii. Fix dupa cateva zile in care reaincarcasem si nu facusem 120 de zile, plus ca dupa prima luna nu am mai folosit deloc datele si vocea pe Orange pentru ca nu am avut nevoie. Am activat sa am la intoarcere date pentru a vedea ambuteiaje  si ghici ce au taiat imediat macaroana. Primesti un SMS si in 24 de ore incepe suprataxarea, nici nu stii cand te loveste

#1907
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

 IdI1, on 13 iulie 2019 - 13:37, said:

@AlexEn pune o poza cu Orange la avatar nu te mai ascunde.

Cu ce nume m-am ascuns? Am si spus ca lucrez pentru Orange de mai multe ori.

 ceanu1980, on 13 iulie 2019 - 11:45, said:

aici e problema,orange nu respecta conditiile impuse tot de ei
se inchide accesul la roaming cu optiune la greu,mult inaintea celor 120 zile,pe care tot ei le-au dat pt monitorizare
nici nu mai stiu ce sa spun la clienti,asa de fain au facut

Fix asta spuneam, trebuie facuta reclamatie si vazut ce s-a intamplat acolo daca e un caz concret. Daca operatorul nu poate da un raspuns satisfacator, exista ANPC si ANCOM mai departe.

#1908
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,163
  • Înscris: 15.05.2008
eu personal aveam alte asteptari din partea lor
ceva timp nu am mai avut nevoie sa apelez la sericiul clienti
acu vazui ca sunt alesi pe spranceana,in ultima luna am sunat de 3 ori,toti prosti de bubuie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate