Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Struguri stricati

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Poate sa-mi spuna si mie cineva ce boala afecteaza strugurii de ajung asa:

[ https://i.imgur.com/lW1aSBe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu cred ca e de la viespi. Anul asta cred ca 90% din strugurii de masa albi au ajuns asa. Sunt practic uscati.

Au fost stropiti de vreo 5 ori cred cu Savit. Si inca o solutie.

Poama neagra nu are nimic, nici restul de alba, nohan de exemplu.

Ceva sfaturi relativ la cum sa protejez la anul?

[ https://i.imgur.com/Onjhetj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Sephh, 20 September 2017 - 12:43.


#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Sephh, on 20 septembrie 2017 - 12:42, said:

Poate sa-mi spuna si mie cineva ce boala afecteaza strugurii de ajung asa:



Nu cred ca e de la viespi. Anul asta cred ca 90% din strugurii de masa albi au ajuns asa. Sunt practic uscati.

Au fost stropiti de vreo 5 ori cred cu Savit. Si inca o solutie.

Poama neagra nu are nimic, nici restul de alba, nohan de exemplu.

Ceva sfaturi relativ la cum sa protejez la anul?


Ati aplicat stiinta lu peste prajit. Eh uite ca eu am refuzat sa aplic tratamente si nu am probleme. Nici macar 5% din productie nu e afectata.Sunt in zona Dobrogea, nu cred ca e de vina zona.

#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Ba e de vina si zona. Zona Ploiesti - e al doilea an cand se maneaza strugurii. Anul acesta este primul pt cirese care se strica in pom fara sa treaca de maturitate.Si de parca mana nu era suficienta i-au zapacit si grindina.

Edited by MKdens24kw, 20 September 2017 - 13:11.


#4
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Eu am via in judetul Galati. Si in alti ani cand stropeam mai putin se strica.

Acum vreo 20 de ani, strabunica-miu stropea de vreo 7-8 ori pe an cu piatra vanata si strugurii erau intr-o stare perfecta.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 MKdens24kw, on 20 septembrie 2017 - 13:10, said:

Ba e de vina si zona. Zona Ploiesti - e al doilea an cand se maneaza strugurii. Anul acesta este primul pt cirese care se strica in pom fara sa treaca de maturitate.Si de parca mana nu era suficienta i-au zapacit si grindina.

eu cred ca e de vina si poluarea - la ploiesti ma refer.
anul acesta parca a fost mai rau ca in anii precedenti, nu trece saptamana fara sa se simta miros ciudat, greu, intepator in aer, in special seara, pe timpul noptii sau in week-end...probabil ca sa nu poata merge in control cei de la garda de mediu, la cele doua "minunate" rafinarii care ne otravesc zilnic...
https://www.observat...boli-incurabile

#6
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 pacopaco1967, on 20 septembrie 2017 - 13:08, said:

Ati aplicat stiinta lu peste prajit. Eh uite ca eu am refuzat sa aplic tratamente si nu am probleme. Nici macar 5% din productie nu e afectata.Sunt in zona Dobrogea, nu cred ca e de vina zona.
Depinde si de soi acum.

 MKdens24kw, on 20 septembrie 2017 - 13:10, said:

Ba e de vina si zona. Zona Ploiesti - e al doilea an cand se maneaza strugurii. Anul acesta este primul pt cirese care se strica in pom fara sa treaca de maturitate.Si de parca mana nu era suficienta i-au zapacit si grindina.
Au fost nasoale ploile de la inceputul lui iunie. Cine a fost pe faza si a putut sa intre sa stropeasca are recolta frumoasa, cine nu...
Si la cirese, am doi ciresi cu perioada de coacere diferita si tot din cauza ploilor nu am ales mare lucru. Erau necoapte inainte de ploi, prea stricate dupa ploi. Daca eram acasa toata ziua, poate ma alegeam cu mai multa dulceata pentru iarna!

 Sephh, on 20 septembrie 2017 - 12:42, said:

Au fost stropiti de vreo 5 ori cred cu Savit. Si inca o solutie.
Poama neagra nu are nimic, nici restul de alba, nohan de exemplu.

Se aplica tratamente diferite la fiecare stropire in functie de mai multi factori, temperatura, daunarori, ploi, etc. Cine vinde asa ceva, de regula, stie ce sa-ti dea.
Strugurii negri sunt mai rezistenti, ca de altfel si vinul.

#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Daca e grindina multa/ ploaie, nu ai ce sa le faci.

#8
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Sephh, on 20 septembrie 2017 - 12:42, said:

Poate sa-mi spuna si mie cineva ce boala afecteaza strugurii de ajung asa:

Au fost stropiti de vreo 5 ori cred cu Savit. Si inca o solutie.

Ceva sfaturi relativ la cum sa protejez la anul?
1. Vorbim de Shavit F72 WDG (pentru că mai sunt și alte variante de Shavit). El combate (în mod teoretic) mana, făinarea și (în secundar) putregaiul cenușiu. Practic, din experiența mea, e un rahat cu perje. E bun la toate și nu e bun la nimic. Bine este să dai cu substanțe dedicate pentru fiecare boală în parte.
2. Dacă dai mereu cu aceeași substanță, bolile devin rezistente și efectul tratamentului scade vertiginos. La fiecare stropit dai cu altceva.
3. Contează extraordinar de mult MOMENTUL când aplici tratamentul. Am și eu prin sat niște țiriplici care spun că au stropit via de 8 ori și e plină de mană. Dacă nu dai preventiv sau dacă dai după ce a intrat boala, atunci pa.
4. Îmi place să amintesc mereu de un proverb chinezesc: unui om flămând să nu-i dai să mănânce, ci să-l înveți să pescuiască. În consecință, îți recomand să citești acest ghid unde găsești soluții la astfel de probleme. Ai toată iarna la dispoziție pentru studiu.
Succes!

#9
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 pacopaco1967, on 20 septembrie 2017 - 13:08, said:

Ati aplicat stiinta lu peste prajit. Eh uite ca eu am refuzat sa aplic tratamente si nu am probleme. Nici macar 5% din productie nu e afectata.Sunt in zona Dobrogea, nu cred ca e de vina zona.
Sunt mulți factori care au contribuit la această situație. Nu trebuie generalizat.

 fqx, on 20 septembrie 2017 - 13:58, said:

Daca e grindina multa/ ploaie, nu ai ce sa le faci.
Grindina produce pagube, dar ele pot fi limitate dacă se aplică un tratament de cicatrizare. Iar în cazul ploilor abundente sunt soluții. Mana și făinarea se dezvoltă în anumite condiții de umiditate și temperatură. Dacă ultima este relativ scăzută, bolile nu se dezvoltă sau se dezvoltă puțin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate