Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Putin ajutor cu aparatul de sudura?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ravaell, on 18 septembrie 2017 - 14:48, said:

Bun, deci chestia cu surubul e doar pentru extra protectie si nu este mandatoriu in momentul in care vreau sa sudez ceva, am inteles. Totusi in ce conditii as putea totusi sa patesc ceva daca aleg sa nu-l impamantez cum scrie in manual?

Niste sfaturi gen "asa da" - "asa nu" mi-ar fi de folos caci manualul dupa cum am zis este foarte vag.

Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor!
Daca bagi degetele in priza in locul stecherului. In rest, nu sudezi afara in ploaie, nu stai descult pe ciment cand sudezi, nu e recomandat sa tii in maini si clestele de masa si cel de electrod daca esti ud pe maini, preferabil sa te obisnuiesti sa folosesti manusi, nu neaparat de sudura, pentru ca sunt greoaie, dar macar din cele mecanice pentru carat materiale, sa stai bine pe picioare cand te apuci de lucru, nu sa faci "echilibristica", atentie la unde sar scanteile, nu sudezi in medii inchise fara masca si fara insotitor, nu pui mana pe electrodul fierbinte, cand se lipeste electrodul, nu te chinui sa-l dezlipesti ci desfaci clestele ca sa nu-ti sara sigurantele,dupa care rupi electrodul cu mana, dar nu cu mana goala, ci cu manusa. Si ar mai fi, dar daca le retii pe astea, te poti apuca sa inveti sa sudezi.

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 fqx, on 18 septembrie 2017 - 17:23, said:

Care e treaba cu 100+ amperi? Ala e curentul de sudura, cu ala nu ai cum sa te electrocutezi, ca are voltaj mic

Ii drept. Totusi puterea absorbita de la retea ii 5600 VA, nu-i chiar o jucarie.

#39
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

 javaEEDevOps, on 18 septembrie 2017 - 17:46, said:

Intensitatea (AMPERII) te omoara ,nu tensiunea Gica.

Saracul André-Marie Ampère, cred ca s-ar rasuci in mormant daca ar citi asemenea bazaconii.
Cel mai trist este cat de sigure pe ele sunt unele persoane cand debiteaza prostii.

#40
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 y0z, on 19 septembrie 2017 - 11:00, said:

Saracul André-Marie Ampère, cred ca s-ar rasuci in mormant daca ar citi asemenea bazaconii.
Cel mai trist este cat de sigure pe ele sunt unele persoane cand debiteaza prostii.
http://www.materiale...siderare co.pdf
Curentul electric te omoara, nu tensiunea
Tensiunea = diametrul unei conducte
Curentul  = debitul de apa prin conducta.(densitatea de apa/unitate)
Asa cum in viata reala nu diametrul conductei te ineaca(omoara) ci debitul de apa asa si in electricitate
nu tensiunea te omoara ci curentul(densitatea de sarcina) care trece prin conducta, bai Gica

Edited by javaEEDevOps, 19 September 2017 - 11:44.


#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 y0z, on 19 septembrie 2017 - 11:00, said:

Saracul André-Marie Ampère, cred ca s-ar rasuci in mormant daca ar citi asemenea bazaconii.
Cel mai trist este cat de sigure pe ele sunt unele persoane cand debiteaza prostii.

Tensiunea de 240V la 0.001A nu te omoara. Nici tensiunea de 20.000V la 0.001A nu te omoara, te scutura numa' bine. Daca cresti amperaju' la 0.1 ambele sunt letale. Probabil asta a vrut colegu' sa spuna.

#42
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Are dreptate dar doar pe jumate!
Intr-adevar amperii peste un anumit prag provoaca decesul prin electrocutare dar mare atentie ca este vorba de amperii ce strabat corpul omenesc,nicidecum cei care ii poate debita sursa.
Iar in alta ordine de idei amperajul este dictat de tensiune.I=U/R Corpul uman este o sarcina rezistiva si se aplica formula si in alternativ.Cu cat tensiunea e mai ridicata cu atat amperajul prin corp e mai mare.
Apropo stie cineva cati amperi dezvolta pistolul de lipit prin ansa care e dezizolata?
Ar trebui sa fie morti toti care au umblat cu el.
Pe deasupra nu are nici impamantare?
De separatie galvanica a auzit cineva?
Intreb asa sa ma aflu in treaba...

#43
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Instructiunile alea sunt cel mai probabil traduse ca vai de ele din engleza la randul ei tradusa tot in halul ala dupa originalul scris cat mai pe scurt si copiat de la unul la altul din chineza.
De impamantarea de pe carcasa nu ai nevoie decat daca lipseste la prize.
Aparatul de sudura in sine nu e cu nimic mai periculos decat orice alt electrocasnic din punct de vedere al electrocutarii.
Riscurile pot insa sa fie mai mari, pentru ca in general nu stai cu calculatorul in brate pe afara, cu un genunchi pe pamant de exemplu.
Ideal e sa ai impamantare, desigur. Dar in afara de asta, mai exista o protectie foarte eficienta - siguranta diferentiala. Una de 30 mA montata pe general e cea mai ieftina (sub 200 ron) si simpla solutie. Nu te baza pe cea din bransamentul de curent, aia e de 300 mA, esti mort de mult la curentul asta, e pusa ca sa nu furi current.
Unii electricieni se opun montarii unei diferentiale de 30 mA pe general, ca "sare". Daca se intampla asta ai de fapt o problema mult mai serioasa - instalatia sau consumatori care au scurgeri de curent.
Cata vreme nu pui mana pe faza si pe nul in acelasi timp, diferentiala generala te protejeaza la orice curentat. La 30 mA apuca sa zgaltaie f putin, dar atat. Daca vrei protectie si mai buna, pentru locuri umede de exemplu, poti pune de 10 mA. Nu pune insa 10 mA generala, pierderi f mici de curent sunt normale, iar daca le aduni pe toate din casa risti sa ajungi la cei 10 mA.

Intorcandu-ne la sudura efectiva, ai mare grija la urmatoarele aspecte.
Imbracaminte care sa acopere complet pielea. Scanteile ustura, uneori zdravan. Flama emite de asemenea UV, suficient de mult ca sa te trezesti cu ca si cum ai fi dormit la soare.
Pantalonii peste bocanci, fara buzunare dechise in sus. Nu vrei sa vezi ce face o picatura de metal topit cursa acolo.
Manusi de sudura - cele lungi pana spre cot, integral din piele. Inevitabil vei atinge zone fierbinti - la 300 de grade metalul arata fix la fel ca ala rece, dar iti lasi pielea acolo daca de exemplu apuci hotarat de partea aia fara manusa.
Masca automata de sudura. Nu cred ca trebuie sa explic de ce masca. Automata pentru ca pe de o parte iti elibereaza o mana, si pe de alta parte nu are cum sa "te ia flama" din greseala.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
@geo123 -  Normal, tensiunea si curentul merg mana in mana, corpul uman fiind practic sarcina.

Quote

Apropo stie cineva cati amperi dezvolta pistolul de lipit prin ansa care e dezizolata?

Multi, insa tensiunea este de sub un volt.

Quote

De separatie galvanica a auzit cineva?
Intreb asa sa ma aflu in treaba...

Pai, cam fix aici apare problema cu aparatu' ala de sudura cu invertor. Cum am zis, practic fiind o sursa in comutatie partea de joasa tensiune la care se conecteaza electrozii este separarata galvanic, insa o buna "bucata" de la intrarea retelei in aparat lucreaza la tensiuni de 300+V.

#45
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

 javaEEDevOps, on 19 septembrie 2017 - 11:39, said:

http://www.materiale...siderare co.pdf
Curentul electric te omoara, nu tensiunea
Tensiunea = diametrul unei conducte
Curentul  = debitul de apa prin conducta.(densitatea de apa/unitate)
Asa cum in viata reala nu diametrul conductei te ineaca(omoara) ci debitul de apa asa si in electricitate
nu tensiunea te omoara ci curentul(densitatea de sarcina) care trece prin conducta, bai Gica

Bai Gica (formula de adresare preferata de tine), nu incerca sa-mi explici electricitate, am absolvit facultatea de fizica.
Te exprimi gresit: te omoara curentul electric peste o anumita intensitate care iti strabate organismul si conteaza mult traseul urmat, una este sa o ia prin inima, alta sa o ia pe suprafata pielii.
Ia explica-mi si mie cum de unii oameni loviti de fulgere (intensitati ale curentului de pana la 300 kA) scapa cu viata.

Edited by y0z, 19 September 2017 - 12:17.


#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 y0z, on 19 septembrie 2017 - 12:13, said:

Ia explica-mi si mie cum de unii oameni loviti de fulgere (intensitati ale curentului de pana la 300 kA) scapa cu viata.

Tineau umbrela in mana dreapta. :D

#47
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Si in final te omoara rezistenta electrica a organismului , m-a mancat in fund sa schimb o lampa de 12v in baie iesit de sub dus, tensiunea per total era de 36v c.a., lampile legate in serie, arde una ramai pe intuneric !!!

#48
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 y0z, on 19 septembrie 2017 - 12:13, said:

Bai Gica (formula de adresare preferata de tine), nu incerca sa-mi explici electricitate, am absolvit facultatea de fizica.
Si eu doua facultati de fizica .

Quote

Te exprimi gresit: te omoara curentul electric peste o anumita intensitate care iti strabate organismul si conteaza mult traseul urmat, una este sa o ia prin inima, alta sa o ia pe suprafata pielii.
Iar aceea intensitatea este intre 0.1-0.2 A conform normativelor.
Ia de aici :https://www.physics....al_current.html

Quote

Ia explica-mi si mie cum de unii oameni loviti de fulgere (intensitati ale curentului de pana la 300 kA) scapa cu viata.
Acestea sunt cazuri particulare care se intampla atunci cand anumite circumstante de imprejuri au loc printre care umiditate si presiune si sunt cazuri exceptionale.
In rest 99 % se intampla cum spun eu. De altfel daca n-ai fi trecut prin facultatea aia ca barca prin apa a fi stiut ca in momentul in care incerci sa generalizezi un caz particular
este semn de lipsa de argumente, gica

Edited by javaEEDevOps, 19 September 2017 - 12:53.


#49
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 edy_wheazel, on 19 septembrie 2017 - 09:09, said:


Ii drept. Totusi puterea absorbita de la retea ii 5600 VA, nu-i chiar o jucarie.
II drept, doar ca puterea aia e absorbita in momentul in care ai arc intre electrod si piesa.La functionarea in gol, in afara de o gadilitura mai puternica sau mai mica in functie de cat esti de sensibil, nu se intampla nimic.

#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Meeei, moderatorii, v-ati curentat? Aici se discuta la nivel de bisericuta" ce e curentu´ si dece racesti can´ te trage"  desi tema eara un banal invertor de sudura! Haloooo!!! Au murit toti aia care pot inchide topice serioase, asa, pe degeaba? Doar ca sa se aleaga cu "feedback"-uri?

#51
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

Quote

Iar aceea intensitatea este intre 0.1-0.2 A conform normativelor.
Dai coltul si la 50mA care trec prin miocard, daca electrocutarea se produce intre mana stanga si piciorul drept. Ba chiar si la 30mA.
Totul tine de rezistenta electrica pe care o opune organismul in acel moment9transpiratie, o mica rana pe piele, etc).
Asta e valabil in curent continuu/curent alternativ de frecventa joasa, la zeci de KHz apare skin effect-ul, nu te mai electrocutezi nici daca aplici 20Kv intre doua puncte pe piele, dar te alegi cu arsuri de inalta frecventa, care indirect, fara nici o electrocutare, te pot ucide.

#52
Alex2522

Alex2522

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2019
Mai Gica ai schimbat vreodata bateria la masina sau la tir?Ai idee cati amperi se afla in bateria aia cand desfaci bornele cu mana goala?:))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate